Przejdź do treści

Otyłość brzuszna – Czym jest i jak jej uniknąć

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna stanowi na przestrzeni ostatnich lat niezwykle duży problem, który często określany jest współcześnie mianem choroby cywilizacyjnej. Blisko 70% społeczeństwa cierpi na otyłość, w tym większą połowę stanowią osoby borykające się z problemem otyłości brzusznej. Czym ona jest? Czy można się przed nią uchronić? Jak z nią walczyć? Tym wszystkim chcielibyśmy zająć się w dzisiejszym artykule.

Otyłość brzuszna nazywana jest inaczej otyłością trzewną, centralną lub bardzo często typem jabłko. Charakteryzuje się ona tym, że osoba otyła w głównej mierze posiada nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Określa się, że u kobiety obwód pasa 88 cm, a u mężczyzny 94 cm można już nazwać mianem otyłości brzusznej. W przypadku tej otyłości nie ma znaczenia wskaźnik BMI, czy kilogramy wyświetlane na wadze, ale rozłożenie się tkanki tłuszczowej. Aby sprawdzić, czy u nas taka otyłość nie ma miejsca, należy podzielić centymetry obwodu talii przez obwód bioder wychodzi nam tak zwany wskaźnik WHR. U kobiet powinien być mniejszy niż 0,85, u mężczyzn 1,0.

Podobny artykuł: Jak schudnąć z brzucha – Nasze wskazówki.

Dlaczego otyłość brzuszna jest tak niebezpieczna?

Każda otyłość prowadzi do wystąpienia licznych chorób. Odchudzanie w każdym przypadku ma na celu pozbyć się tkanki tłuszczowej, tak, aby poprawić wygląd, samopoczucie i zdrowie. Jeśli w grę wchodzi ten typ otyłości, tutaj mamy zdecydowanie większy problem.

Po pierwsze, zazwyczaj ten tłuszcz, który gromadzi się w tych okolicach jest bardzo trudny do usunięcia, dlatego też jeśli zaniedbamy kwestię diety już od najmłodszych lat, otyłość będzie towarzyszyła takiej osobie przez całe życie. W przypadku tej otyłości, tłuszcz gromadzi się zarówno pod skórą, jak również i wewnątrz – obrasta on narządy wewnętrzne, w tym serce, wątrobę, trzustkę, a także mięśnie szkieletowe. Im więcej tego tłuszczu, tym narządy i układy pracują wolniej i mniej efektownie. Pojawia się większa ilość cholesterolu, zwiększone ryzyko zakrzepów, osłabienie organizmu, niska odporność. Każdy kolejny rok, to coraz słabszy organizm i jeśli nie będziemy eliminować przyczyn takiego stanu rzeczy, możemy stracić nie tylko nasze zdrowie, jak również i życie.

Otyłość brzuszna – przyczyny

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie niewłaściwe dieta. Jeśli prowadzimy niezdrowy styl życia, jemy jedzenie przetworzone, stawiamy na dużą ilość słodyczy, słodkich napojów i alkoholu, to jesteśmy w grupie ryzyka, które z taką właśnie otyłością brzuszną walczą.

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna u kobiet pojawia się zazwyczaj w przypadku zaburzeń hormonalnych lub w trakcie menopauzy.

Otyłość brzuszna u mężczyzn związana jest z siedzącym trybem życia i niewłaściwym jedzeniem.

Otyłość brzuszna dotyczy zarówno dzieci, jak również i osoby dorosłe. Jeśli nasze przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia, a z aktywnością fizyczną nie mamy zbyt wiele wspólnego, to czego moglibyśmy się spodziewać? Na otyłość brzuszna ćwiczenia stanowią element nadrzędny, by móc w jakikolwiek sposób zawalczyć o lepszy wygląd i otyłość brzuszna dieta to priorytet, by razem dążyć do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i zdrowia.

A co w sytuacji, gdy mimo zdrowej diety i aktywności, ta otyłość jest? W takim przypadku należy udać się do lekarza, który bada pacjenta i zleca mu odpowiednie badania. Jeśli chodzi o dzieci, należy wybrać się do pediatry, jeśli o osoby dorosłe, do internisty. Do lekarza powinni zgłosić się wszystkie osoby, które chcą lepiej wyglądać i jeszcze lepiej się czuć, ale nie wiedzą już co zastosować, by osiągnąć zamierzony cel.

Jeśli jest problem – dodaj opcję wizyty u specjalisty, bo być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie choroba. Na początku należy wykonać więc badanie krwi, bowiem patrząc na aspekt medyczny, otyłość brzuszną mogą powodować liczne zaburzenia.

Najczęściej pojawiającym się problemem jest hashimoto, a więc choroba tarczycy, w której to konieczna jest stała pomoc lekarza endokrynologa. Otyłość w obrębie jamy brzusznej to bardzo ciężki problem, dlatego też należy jak najszybciej z nim walczyć i jeśli jest to problem, w którym musi zadziałać medycyna, wówczas często konkretne objawy mogą nam już o chorobie sugerować. Czasami należy zastosować konkretny lek, wyeliminować odpowiednie produkty.

Jak walczyć z otyłością tego typu?

Podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej. Są to dwa nadrzędne elementy, które razem mają istotny wpływ na to, jak będziemy wyglądali i jak to wpłynie na nasze zdrowie.

Otyłość lepiej zapobiegać, niż ją leczyć, dlatego w tym przypadku sprawdza się to znakomicie. Powinniśmy zmienić nawyki żywieniowe, wprowadzić nowe, kolorowe, zdrowe i pełnowartościowe menu, liczyć ilość zjadanych kalorii, postawić na odchudzanie poprzez ruch.

Tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha jest bardzo oporna na cokolwiek, dlatego też im szybciej zaczniemy, tym będzie to dla nas lepsze. Wybierzmy zdrowe odżywianie, dobre suplementy i jak najwięcej ilości spalonych kalorii w postaci aktywności. Jeśli to wszystko ze sobą połączymy, zauważymy spadek masy ciała, który związany będzie ze spalaniem tłuszczu z wnętrza jamy ciała i spod skóry.

Czytaj dalej: Jak szybko schudnąć 5 kilogramów w tydzień?

Otyłość brzuszna – skutki uboczne

Sam fakt, że figura typu jabłko nie prezentuje się dobrze i wpływa znacząco na aspekt wizualny, to oprócz tej właśnie kwestii, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z chorób, jakie może ona wywołać. Ten typ otyłości prowadzi bowiem do spowolnienia, jak również i do licznych zaburzeń procesów przemiany materii i gospodarki lipidowej. Może prowadzić do cukrzycy typu 2, do problemów ze strony układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego. Problem ten zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Co więcej, wraz ze zwiększającą się ilością tkanki tłuszczowej na brzuchu, jednocześnie zwiększa się ból kręgosłupa spowodowany obciążeniem odcinka lędźwiowego i pojawieniem się wad postawy. Dużo częściej występują żylaki, dochodzi do rozwoju licznych chorób, do zwiększonej podatności na infekcje.

Podsumowanie

Każdy rodzaj otyłości jest niebezpieczny na wielu płaszczyznach. Niejedna reklama oferuje tabletki na odchudzanie, wciąż słyszymy o nowych specyfikach. Otyłość brzuszna zdjęcia ukazuje nam, jak wyglądają kobiety i mężczyźni, którzy mają obwód brzucha większy, niż wskazuje na to norma. Takie osoby wiedzą, że otyłość ta zwiększa ryzyko chorób, ale jednak często nie potrafią zrezygnować z ulubionych chipsów, ukochanych hamburgerów, czy hektolitrów wypijanej coca – coli.

Najgorsze jest to, że dotyka ona już małe dzieci, którym rodzice wpajają złe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat i ci zmagają się potem z otyłością przez całe swoje życie. Dieta to nie głodówka czy niesmaczne jedzenie. Warto więc wprowadzić zdrowe, kolorowe i pełnowartościowe menu, a zamiast jazdy samochodem wybrać się na spacer lub na rower, a z pewnością przy najmniejszych nawet zmianach, można zauważyć pierwsze efekty.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

1 komentarz do “Otyłość brzuszna – Czym jest i jak jej uniknąć”

  1. Bardzo przydatny wskaźnik BMI. Co jakiś czas sobie go sprawdzam, ale otyłość brzuszna jest dla mnie straszną przypadłością. Nie wygląda to dobrze i nie jestem z tych osób, które zasłaniają się akceptacją taką jaką się jest. Lepiej zmienić ulepszyć swoje ciało i przy tym kondycję dlatego najlepiej jest ćwiczyć i trzymać dietę by podobać się sobie jak i innym w otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *