Przejdź do treści

Moringa – Właściwości oraz Zastosowanie. Analiza i Opinie.

Moringa

Moringa to jedna z tych roślin, na którą w ostatnim czasie zwrócono szczególną uwagę. Nic w tym dziwnego. Ludzie poszukują składników odżywczych, dzięki którym można byłoby zapewniać organizmowi wszystkiego tego, co najlepsze, bez stosowania suplementów, czy podawania leków. Kwestią czasu było zwrócenie uwagi przez społeczność właśnie na moringa.

Jeśli chodzi o witaminy, składniki odżywcze, a do tego i cenne substancje, jakie zawiera Moringa Oleifera, to bez wątpienia ta właśnie roślina wartą jest wyboru opcją do dołączenia do diety każdego z nas. Zarówno kwiaty, olej, jak również i część sproszkowanych liści mają niezwykle cenne właściwości, o jakich chcielibyśmy napisać poniżej.

Czym jest Moringa? Jaki ma wpływ na organizm człowieka? Czy pomaga w walce z kilogramami i z licznymi dolegliwościami? Postaramy się na wszystkie te pytania w tym artykule odpowiedzieć.

Spis treści

Czym jest Moringa olejodajna?

Moringa Olejodajna jest drzewem liściastym, które potrafi osiągnąć wysokość nawet 12 metrów. Nigdy nie przekwita i jest wiecznie zielona. Bardzo często określana jest ona jako drzewo chrzanowe.

Występuje ono w tropikach i subtropikach, gdyż bardzo ceni sobie właśnie wysokie temperatury. Znaleźć można ją w Indiach, w Afryce, jak również i w Izraelu. Ten rodzaj rośliny należy do bardzo użytecznych, gdyż jak pokazują nam liczne informacje, wykorzystuje się z nich zarówno sam korzeń, sprawdzają się doskonale liście Moringi, a do tego z nasion pozyskuje się olej, który jest wykorzystywany w kuchni, jak również i w kosmetyce.

Jak się okazuje moringa była znana już w starożytności. Dzięki swoim właściwościom leczniczym jest uznawana i ceniona w wielu krajach na całym świecie. Ma wręcz niesamowity potencjał medyczno-odżywczy. Moringa Olejodajna (Moringa olejfera) to inaczej także drzewo chrzanowe. Nazwa bierze się z tego, że korzenie w smaku przypominają chrzan. Dzięki odpowiedniej budowie wspomniana roślina odporna jest nawet na największe susze. Na ten moment twierdzi się, że wyróżniamy aż 14 odmian tej rośliny, najpopularniejsza z nich to Moringa olejodajna.

Na samym początku występowała tylko w Indiach północnych, ale na dzień dzisiejszy możemy znaleźć ją na terenie całej Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Posiada wiele zalet, jeśli chodzi o lecznictwo, a dzięki temu nazywana jest ”cudownym drzewem”. Warto wiedzieć, że każdy z elementów tej rośliny posiada w sobie lekarstwo. Dla przykładu wskazać można, że sproszkowane liście drzewa Moringa stosuje się do walki z niedożywieniem oraz niewłaściwym odżywianiem. Takie zastosowanie wynika z faktu, że liście tej rośliny zawierają w sobie najważniejsze dla naszego organizmu aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne z witaminami. Rosnącą Moringę możemy znaleźć w okolicach Himalajów, a co ciekawe rośnie nawet na wysokość 10 metrów. Otacza ją spora ilość pęczków i owalnych liści. Znajdziemy na niej również kwiaty koloru kremowego. Po raz pierwszy została zastosowana w medycynie ajurwedyjskiej i miało to miejsce aż 3 tysiące lat temu.

Nie tylko liście wykazują działania prozdrowotne. Oprócz nich wyróżnić możemy nasiona z Moringi, które po dokonaniu obróbki termiczno-mechanicznej tworzą olejek. Główna substancja, która go tworzy to kwas oleinowy. Występuje on w proporcji  18:1. Stanowi on około 70% całkowitej masy kwasów tłuszczowych. Powyższy kwas odznacza się niską wartością liczby jodowej, a także kwasowej. W praktyce przekłada się to na jego stabilność i wartości odżywcze w porównaniu do przeciętnego oleju. Od liczby jodowej zależy to, czy tłuszcz będzie się utleniać, bądź czy jest podatny na proces jełczenia. Kwasy tłuszczowe informują o zawartości wolnych kwasów powstających w chwili degradacji trójglicerydów.

Czytaj dalej: Moring Slim Formula: Produkt z moringa

Skład Moringa

Moringa w swoim składzie zawiera wszystko to, co najlepsze. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w zależności od miejsca jej występowania, każda Moringa Oleifera ma nieco inne wartości. Uśredniając je, w 100 gramach suszu znajduje się między innymi 329 kalorii, 29,4 g białka, 5,2 g tłuszczów, 41,2 g węglowodanów, a także 12, 5 g błonnika oraz liczne witaminy : 2 mg B1, 21,3 mg B2, 7,6mg B3, 15,8mg witaminy C, a także 10,8mg witaminy E. Nie można zapomnieć również o ważnych pierwiastkach: wapń, magnez, fosfor, potas i żelazo.

Jeśli więc chodzi o skład Moringa olejodajna, jest on naprawdę imponujący. Warto także zwrócić uwagę, iż Moringa to także bogactwo fladonoidów, w tym kwercetyny, rutyny, a także kwasy chlorogenowego i kwasu gallusowego. Patrząc na powyższe informacje, jesteśmy przekonani, że zastosowanie liści, ale również i same korzenie są najlepszym, co z tym drzewem jesteśmy w stanie otrzymać.

Ilość prozdrowotnych substancji, które znajdują się w tej roślinie jest wręcz ogromna. Sproszkowane liście zapewniają organizmowi odpowiednią dawkę przeciwutleniaczy, związków przeciwzapalnych i aminokwasów. Ponadto takie liście w proszku są znakomity źródłem wysokiej jakości białka, a wszystko to za sprawą tego, że znajduje się w nim wysoka dawka błonnika i jest dobrze przyswajalne.

W 100 gramach wysuszonych liści moringi można odnaleźć:

  • 17 krotnie więcej wapnia, niż posiada którekolwiek mleko.
  • 10 razy więcej witaminy A, niż w marchwi.
  • 15 krotnie więcej potasu, niż zawierają banany.
  • 25 razy więcej żelaza, niż jest w szpinaku.
  • 12 razy więcej witaminy C, aniżeli w pomarańczy.
  • 9 krotnie więcej białka, niż znajdziemy w jogurcie.

Żadna oliwa z oliwek nie jest w stanie zapewnić nam tylu wartości odżywczych, co olej moringa.

Wartości odżywcze Moringa w formie tabeli

Składnik Świeże liście Suszone liście
Witamina A (karoten) 6,78 mg 18,9mg
Witamina B1 (tiamina) 0,06mg 2,64mg
Witamina B2 (ryboflawina) 0,05mg 20,5mg
Witamina B3 (niacyna) 0,8mg 8,2mg
Witamina C 220mg 17,3mg
Wapń 400mg 2,003mg
Kalorie 92kcal 205kcal
Węglowodany 12,5g 38,2g
Białko 6,7g 27,1g
Tłuszcz 1,7g 2,3g
Błonnik 0,9g 19,2g
Miedź 0,07mg 0,57mg
Żelazo 0,85mg 28,2mg
Magnez 42mg 368mg
Fosfor 70mg 204mg
Potas 259mg 1,324mg
Cynk 0,16mg 3,29mg

Dzięki Moringa można pozytywnie wpłynąć na cały organizm człowieka. Jest tylko jeden minus – cena nie należy do najniższych!

Liście Moringi na odchudzanie

Czy faktycznie Moringa jest drzewem, dzięki któremu można uzyskać lepszy wygląd, szybsze efekty i łatwiejszą drogę do upragnionej sylwetki. Okazuje się, że dla wielu osób jest ona jak najbardziej dobrym sposobem na walkę z otyłością czy nadwagą. Nie jest sposobem na schudnięcie, ale pomocą w realizacji całego procesu odchudzania.

Liście moringa

Liście moringa

Patrząc na badania na szczurach zauważono, iż dieta wysokotłuszczowa, jak również i Moringa podawane razem przyczyniły się do utraty masy ciała, jak również i do poprawy licznych parametrów. Podawanie Moringa spowodowało przy tym zmniejszenie stanów zapalanych, regulację sekrecji rezystyny i leptyny przez komórki tłuszczowe, hamowanie adipogenezy, czy też zwiększanie lipolizy poprzez aktywację białka AMPK. Niestety nie ma potwierdzonych badań na ludziach, dlatego też konieczne jest ich wykonanie, by sprawdzić, czy Moringa faktycznie jest w stanie zadziałać.

Podobne artykuły: Jak szybko schudnąć nawet w tydzień? Moja opinia i wskazówki.

Szerokie zastosowanie liści Moringi

Moringa oprócz wspomnianych właściwości odchudzających, okazuje się również być źródłem takich witamin, antyoksydantów i innych substancji, iż wykorzystywana jest ona w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Na co więc wpływa, jeśli chodzi o nasze zdrowie? Nie ma tutaj również potwierdzonych badań na ludziach, jednak badania na szczurach potwierdzają działanie na pracę naszego organizmu.

Moringa działa podobnie do statyn hamując enzym, którego zadaniem jest synteza cholesterolu. Wpływa także na zmniejszenie ryzyka zachorowania na miażdżycę, jak również i na prawidłową pracę układu krwionośnego. Moringa ma zastosowanie także w regulacji gospodarki węglowodanowej. osoby cierpiące na cukrzycę mogą zaobserwować obniżenie hemoglobiny glikowanej, a także spadek glikemii na czczo i po posiłku. Moringa działa także przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Chroni nerki, działa antynowotworowo, jest dobra dla skóry na różnego rodzaju rany, poparzenia i zmiany. Ma działanie antybakteryjne. Wybierając moringę, można dzięki zawartości wielu substancji, wpłynąć pozytywnie na pracę niemal całego organizmu.

W związku z swoją niestandardową strukturę i wartości, Moringę uznawano w dawnych czasach jako lekarstwo dla około 300 schorzeń.

Od wielu lat Moringa jest stosowana na:

  • Astmę.
  • Bakterie pasożytnicze.
  • Czerwonkę bakteryjną.
  • Zawroty głowy.
  • Epilepsje.
  • Jad pająka i skorpiona.

W chwili obecnej przeprowadzono liczne badania, które wskazały, że Moringa ma praktyczne zastosowanie w leczeniu w/w schorzeń. Oprócz tego ustalono, że znajduje się w niej zeatyna – antyoksydanta, która ułatwia sprawia, że witaminy oraz minerały lepiej wchłaniają się do naszego organizmu. Udowodniono także, że z liści Moringi śmiało można stworzyć preparaty przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, pomagające w leczeniu anemii, kataru oraz wszelkich schorzeń górnych dróg oddechowych. Związek, który odpowiada za właściwości lecznicze górnych dróg oddechowych to salwesterol. Substancja ta jest uznawana za naturalny antybiotyk. Moringa pomaga nie tylko w leczeniu schorzeń, lecz również doskonale sprawdza się w kuchni. Z powodzeniem liście mogą być podawane do sałatek, a nasiona spożywane niczym groszek.

Ciekawostką jest fakt, że kuchnia indyjska wdraża do swoich potraw strąki Moringi jako warzywa do jedzenia. Są one zbliżone w smaku do szparagów. W tej kuchni stosuje się również sproszkowaną wersję liści, która ma na celu nadać wartości odżywczych wszystkim potrawom.

Według zaleceń – sproszkowany produkt powinno podawać się w ilości jednej łyżeczki do potrawy z częstotliwością około 2-3 razy na tydzień. Na szczęście nie ma przeciwwskazań do stosowania dawki większej, którą mogą używać osoby z określonym niedoborem składników odżywczych w organizmie. W tym wypadku można podawać 1/2 łyżeczki dziennie Moringi przez czas 2-3 dni. Gdy nadal mamy do czynienia z niedoborami w naszym organizmie, to śmiało można zwiększać ilość spożywanego proszku.

Kolejnym zastosowaniem wartościowej rośliny jest kosmetyka. Moringa występująca w  postaci olejku (Moringa Oleifera) jest świetnym i pełnowartościowym dodatkiem do kremów, balsamów oraz wszelkich emulsji. Moringa wykazuje silne predyspozycje do utrzymywania zapachów.

Poza kwestiami zapachowymi zawdzięczamy jej również właściwości, które doprowadzają do wygładzania, nawilżania oraz pielęgnacji skóry. Ponadto, gdy zmiażdżymy nasiona Moringi, to działają one oczyszczająco na brudną wodę.

Białka, które znajdziemy w nasionach posiadają dodatni ładunek i dzięki temu przyciągają do siebie bakterie, które są z reguły naładowane ujemnie. Dzięki połączeniu każdego ładunku dochodzi do oczyszczenia wody poprzez usunięcie około 90% szkodliwych substancji.

Oprócz medycznych i odżywczych właściwości Moringi możemy wskazać jej zastosowanie na co dzień w naszym życiu. Jej drewno posiada w sobie niebieski barwnik, który spełnia walory estetyczne. Liście są używane jako dodatek do paszy dla zwierząt. Nigeria poznała jej walory higieniczne i uznaję Moringę za jedną z najważniejszych roślin w kraju!

To nie wszystko! Kulturystyka również wykazuje zainteresowanie Moringą, gdyż według przeprowadzonych badań – Moringa może zmniejszać powstawanie tłuszczu i zwiększać rozpad tłuszczu. Niestety powyższe badania były przeprowadzane na zwierzętach i do dnia dzisiejszego nie mamy pewności, że taki sam efekt uzyskany w stosowaniu rośliny na ludziach.

Badania, które dotychczas przeprowadzano na ludziach nie były dokonywane wyłącznie w oparciu o sam preparat Moringi. Z reguły łączono go wraz z innymi suplementami, co sprawia, że ostatecznie, pomimo utraty wagi i zmniejszenia złego cholesterolu do dnia dzisiejszego nie udowodniono, że sama Moringa działa faktycznie odchudzająco. Zaznaczamy w tym momencie, że żaden suplement bez odpowiedniej diety tak nie działa, a Moringa jako środek naturalny może świetnie dietę wzbogacić.
Więcej na temat badań właściwości moringi i pozostałe szczegóły znajdziesz pod adresem https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6266645/

Stosowanie Moringa

Stosowanie Moringi jest dosyć prostą czynnością. Jeżeli przyjmujemy wysuszone liście w postaci proszku, to powinniśmy zwiększać jego ilość stopniowo. Pierwsze dawki powinny być mniejsze, a z czasem coraz większe.Jeżeli osoba cierpi na poważne choroby, to powinna wstrzymać się z stosowaniem Moringi do czasu wizyty u lekarza i skonsultowania przyjmowania tego produktu.

Wyciąg z Moringi można również zastosować do pielęgnacji włosów. Dzięki posiadaniu w sobie substancji w postaci kwasu oleinowego, przesuszona oraz wrażliwa skóra głowy zostanie odpowiednio nawilżona i wzmocniona. Wyciąg ma działanie łagodzące, odżywcze oraz nawilżające dla skóry naszej głowy. Produkt najczęściej pochodzi z Haiti, a jego cena wynosi około 80 zł za 30 gram.

Jeżeli chcemy przyjmować suplement w celach prozdrowotnych oraz kulturystycznych warto zastosować formę naparu z liści. Jego przepis jest następujący:

  • pociąć 1-1,5 łyżeczki liści,
  • zalać wszystko gorącą wodą,
  • parzyć produkt przez około 10 minut.

Więcej o znaczeniu moringi jako suplementu można odnaleźć pod adresem https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6379786/

Czy warto postawić na korzenie Moringi?

Prawdą jest, że liście tego drzewa, owoce – superfoods, czy nasiona są bardzo drogie. Ceny w zależności od rodzaju produktu mogą się wahać, ale na pewno nie należą do najniższych. Nie jest łatwo również ten produkt otrzymać. Co więcej, w przypadku każdej przypadłości, zaleca się zażywanie innych ilości tego specyfiku.

Jedno jest pewne – wystarczy odpowiednia dawka raz dziennie, a Moringa może znacząco wpłynąć na wyniki krwi, może być pomocą w niektórych aspektach życia, może być dobra tam, gdzie w medycynie zastosowalibyśmy farmaceutyki. Nie jest to produkt dla kobiet w ciąży, dla mam karmiących, ale produkty z zastosowaniem tego drzewa są polecane wszystkim innym osobom, zarówno jeśli chodzi o odchudzanie, jak również i poprawę stanu zdrowia, czy ogólnego funkcjonowania organizmu. Dobry smak, produkt dostępny w różnej formie, źródło tego wszystkiego co najlepsze. Czy można więc chcieć czegoś więcej?

Jeśli i Ty chcesz wypróbować wpływ tej rośliny na swój organizm, szukaj jej w serwisie poświęconym sprzedaży tego typu specyfików. Nie wszystkie strony oferują oryginalne produkty, dlatego też możesz szukać go dłuższy czas, jednak na pewno go znajdziesz. Wejdź na forum, gdzie znajdują się grupy poświęcone tematyce Moringi, zapisz się na różnych stronach, dowiedz się o niej jeszcze więcej.

Cena Moringi – Gdzie kupić?

Moringę można kupić w formie świeżych liści, sproszkowanych, bądź tabletek. Opcja tabletek nie jest rozwiązaniem idealnym, gdyż zawierają w sobie różne wypełniacze. Z tego powodu warto najpierw uzyskać informację co do składu tabletek. Cena prozdrowotnego produktu w postaci tabletek jest dosyć droga i waha się od około 20 złotych do 100zł.

Różnica w cenach wynika z pochodzenia suplementów tj. nazwa producenta, a także z zawartości procentowej Moringi w danej tabletce.

Najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem jest forma sproszkowanych liści, które dają możliwość zastosowania tego suplementu w największej gamie spożycia. Taki produkt można dodać do każdego posiłku. Ponadto zaletą proszku z liści Moringi jest fakt, że swoje wartości odżywcze zachowuję przez kilka miesięcy, a na dodatek – jest tani. Cena proszku wynosi około 18zł za 150 gramów produktu. Niezależnie od tego, którą formę suplementu chcemy wybrać, to powinniśmy uprzednio sprawdzić kraj pochodzenia Moringi, a jeżeli jest możliwość – ustalić także hodowlę. Najlepszymi produktami są te pochodzenia z plantacji ekologicznych i zaopatrzone w dodatkowe certyfikaty, które potwierdzą jakość.

Przeciwwskazania Moringi

Produktów z Moringi nie zaleca się dla kobiet w ciąży, ponieważ może ona doprowadzać do skurczów macicy, a także ewentualnego poronienia. Osoby, które posiadają poważniejsze schorzenia układu immunologicznego, a także związane z ciśnieniem krwi również powinny skonsultować przyjmowaniem suplementu z dietetykiem lub lekarzem.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

3 komentarze do “Moringa – Właściwości oraz Zastosowanie. Analiza i Opinie.”

  1. O tym, że moringa ma imponujący skład wiadomo od dawna. Interesujące dla mnie jest to, że przy odchudzaniu nie jest już tak efektywny.

  2. Mam intymne pytanie…czy suplementy diety z rzędu moringa mogą wpłynąć hamująco na zwód męskiego członka???

  3. Bardzo ciekawy artykuł o moringa. Szukałam szczegółów właśnie i zastanawiałam się nad jego właściwościami i zastosowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *