Przejdź do treści

Rostil tabletki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Rostil

Przewlekła niewydolność żylna (potocznie zwana żylakami) to jedno z najczęstszych schorzeń układu naczyniowego, które dotyka porocentowo około 40-60% kobiet i 15-30% mężczyzn. Schorzenie to jest niestety nie tylko defektem estetycznym, zwłaszcza kończyn dolnych, ale przede wszystkim stanowi poważny problem zdrowotny, który nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet zagrożenia życia.
Rostil jest preparatem OTC (skrót z języka angielskiego over the counter), w postaci tabletek powlekanych. Wskazaniem do stosowania leku Rostil jest leczenie objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych z objawami towarzyszącymi takimi jak ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne spowodowanych zastojem krwi.

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, której podłoże stanowi zespół złożonych zmian w układzie żylnym, w szczególności w obrębie kończyn dolnych. W przebiegu tej choroby, dochodzi do uszkodzeń zastawek w naczyniach żylnych. W wyniku tego krew cofa się, napiera na ściany naczyń krwionośnych i nie może wrócić do krążenia centralnego. Wówczas żyły poszerzają i z biegiem czasu dochodzi do zmian chorobowych w otaczających tkankach.

Przyczyny choroby mogą mieć podłoże genetyczne, ale także związane ze stylem życia, a nawet stopniem uprzemysłowienia kraju, w którym żyjemy.

Do głównych czynników ryzyka rozwoju niewydolności żylnej należą:

  • Podłoże genetyczne – występowanie schorzenia u jednego z rodziców zwiększa ryzyko rozwoju choroby u dziecka o 40%, a u dwójki rodziców, aż o 90%.
  • Wiek – chociaż występowanie żylaków w młodym wieku nie jest wykluczone, to ryzyko rośnie wraz z wiekiem Pacjenta;
  • Płeć – jak wspomniano na początku artykułu, nawet 40 – 60% kobiet jest w grupie ryzyka, a mężczyzn tylko 15 – 30%. Szczególnie zagrożone są też kobiety w ciąży;
  • Niezdrowy tryb życia – palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadwaga lub otyłość, praca siedząca, niewielka ilość ruchu w ciągu dnia, uboga w owoce i warzywa dieta i związane z tym zaparcia;
  • Wady rozwojowe – np. płaskostopie;
  • Wysoki wzrost;
  • Leki – np. doustne preparaty antykoncepcyjne;

Rostil opinieObjawy przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych to przede wszystkim obrzęki stóp i kostek, zmiany naczyniowe: pajączki, żyły siateczkowate i żylaki, ból nasilający się w ciągu dnia, zwłaszcza przy długotrwałym staniu, siedzeniu,a nawet chodzeniu. Występują również świąd skóry, wyraźne ocieplenie fragmentu ciała, na którym występują zmiany naczyniowej oraz charakterystyczny wygląd nóg, tak zwany „wygląd odwróconej butelki”. Objawem, ktory może się również pojawić są nocne skurcze łydek, często na początku mylone przez Pacjentów z niedoborem magnezu i potasu.

W celu wstępnej diagnostyki, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie do flebologa oraz na USG naczyń żylnych.

Jeśli chodzi o profilaktykę przewlekłej niewydolności żylnej, to przede wszystkim jest to zmiana trybu życia – redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej, niskoprzetworzonej diety, z dużą ilością błonnika, w celu uniknięcia zaparć. Dodatkowo, u Pacjentów z problemami krążeniowymi zaleca się unikanie ciepłych kąpieli, seansów w saunie i opalania. Pomocne są masaże kończyn dolnych oraz zerwanie z nałogiem palenia papierosów. Zaleca się również ubieranie lużnych spodni z miękkich, nieuciskających materiałów.

Skład Rostil

Główną substancją czynną leku Rostil jest organiczny związek chemiczny – wapnia dobezylan jednowodny. Jedna tabletka zawiera 250 mg tego związku.

Pełny skład leku Rostil znajduje się poniżej. Każda tabletka oprócz składników aktywnych zawiera również substancje wypełniające, stabilizujące i powlekające, niezbędne do uformowania tabletki. Wszystkie składniki są przebadane i dopuszczone na rynek przez odpowiednie instytucje:

SKŁAD: wapnia dobezylan jednowodny, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, krospowidon.

Efekty Rostil

Wapnia dobezylan jednowodny, który jest głównym składnikiem leku Rostil, działa na nabłonek naczyń włosowatych, ściany żył oraz naczynia limfatyczne. Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, dzięki czemu zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie.
Zwiększa napięcie ściany żył zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu, który sprzyja większej elastyczności żył. Zmniejsza lepkość osocza, dzięki czemu zwiększa się jego przepływ przez tkanki obwodowe.
Działa uszczelniają na naczynia w obrębie układu limfatycznego powodując zmniejszenie obrzęków. Efektem tych wszystkich działań jest ustąpienie dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn dolnych.

Stosowanie Rostil

Lek Rostil należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń Twojego lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Rostil to preparat do podawania doustnego.
Zalecana dawka we wskazaniu objawowego leczenia przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych to od 500 mg (2 tabletki) do 1000 mg (4 tabletki) na dobę, najlepiej w dawkach podzielonych – rano i wieczorem. Tabletki należy popijać szklanką przegotowanej, czystej wody.

Lek należy zażywać w trakcie posiłku, w celu ochrony błony śluzowej żołądka. Nie przyjmować na czczo. Terapia lekiem Rostil może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku pominięcia dawki Należy kontynuować przyjmowanie leku, nie zwiększając następnej dawki. Nie należy stosować podwójnej dawki leku, w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Przechowywanie Rostil

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25˚C, najlepiej w zaciemnionym miejscu, bez bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.

Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i na pudełku. Termin ważności leku Rostil oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Nieużyty lek należy poddać utylizacji w aptece, która posiada specjalny pojemnik na przeterminowane leki.

Skutki uboczne Rostil

Jak każdy preparat, również lek Rostil może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego Pacjenta one wystąpią.

Mogą pojawić się następujące zdarzenia niepożądane:

Rzadko (częstość występowania u 1 do 10 Pacjentów na 10 000 osób przyjmujących lek):

  • nudności i biegunka;
  • zawroty głowy;
  • gorączka polekowa.

Bardzo rzadko (częstość występowania u mniej niż 1 osoby na 10 000 osób przyjmujących lek):

  • agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów – jednego z rodzaju białych krwinek, powodujące zmniejszenie odporności i podatność na zakażenia);
  • swędząca wysypka z rumieniem.
Podobny artykuł:  Gluconol kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Powyższe dolegliwości ustępują po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu leku i nie powinny powodować trwałego uszczerbku na zdrowiu. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty po poradę.

Lek Rostil nie jest polecany dla kobiet w ciąży (i bezwzględnie przeciwwskazany w I trymestrze), karmiących piersią, dzieci poniże 12 roku życia. Leku Rostil nie jest wskazany dla osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku. Preparat zawiera laktozę jednowodną, w związku z tym nie może być stosowany u Pacjentów z nietolerancją tego składnika.

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Rostil należy powiadomić lekarza lub farmaceutę o następujących problemach ze zdrowiem. Przyjmowanie leku Rostil, powinno odbywać się pod szczególnym nadzorem, jeśli Pacjent cierpi na:

  • ciężką niewydolność nerek;
  • przewlekłe, nawracające nieżytowe zapalenie żołądka;
  • chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy.

Opinie Rostil

Preparat Rostil jest lekiem OTC (z języka angielskiego „over the counter”, co oznacza „w wolnym obrocie”). Jest to specjalistyczna nazwa na preparaty lecznicze potocznie określane jako dostępne bez przepisu lekarza, czyli bez recepty. Preparat może być polecony i dobrany na podstawie objawów przez magistra farmacji w aptece.
Leki OTC różnią się od suplementów diety przede wszystkim tym, że producent tego typu preparatów musi przeprowadzić kontrolę składu, jakości i skuteczności leku oraz na bieżąco monitorować wszystkie te parametry, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości wycofać preparat z rynku. Leki OTC są również pod stałą kontrolą Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Warto również podkreślić, że skuteczność leku Rostil jest potwierdzona w badaniach klinicznych nadzorowanych przez lekarzy, a nie tylko w oparciu o długotrwałe stosowanie substancji aktywnej w praktyce medycznej.
Jeśli uważasz, że Twoje objawy pasują do przewlekłej niewydolności żylnej kończyń dolnych, skontaktuj się z Twoim farmacuetą, który na podstawie opisanych przez Ciebie objawów, dobierze najlepszy preparat. Zapytaj w swojej aptece o Rostil, a na pewno uzyskasz rzetelną opinię.

Cena Rostil

W zależności od apteki i wielkości opakowania (30 bądź 60 tabletek), koszt jednego opakowania leku Rostil to od 10 do 25 zł.

Gdzie kupić Rostil?

Rostil jest dostępny w aptekach stacjonarnych, punktach aptecznych i aptekach internetowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz oryginalny i skuteczny lek, zgłoś się do apteki. Nie kupuj leku Rostil z niesprawdzonych stron internetowych, gdyż istnieje ryzyko zakupu preparatu, który był przechowywany w sposób niewłaściwy. W ten sposób narażasz swoje zdrowie i życie.

Artykuł został przygotowany na podstawie ulotki leku Rostil, która jest dostępna na oficjalnej stronie producenta leku – firmy Aflofarm Polska. Przedstawiona powyżej analiza Rostil oparta została na podstawie zewnętrznych źródeł dostępnych na forum, blogach i portalach społecznościowych oraz stronach producenta. Więcej w tym temacie można odszukać pod adresem https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643 oraz na https://www.healthline.com/health/varicose-veins pod którym udostępniono badania i inne właściwości.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

1 komentarz do “Rostil tabletki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *