Przejdź do treści

Victoza – Opinie oraz efekty i skład – recenzja

Victoza

Victoza to preparat w postaci roztworu do infuzji przeznaczony dla osób z cukrzycą typu drugiego, w opakowaniu znajdują się dwa wstrzykiwacze, każdy z nich zawiera 3 ml płynu, w którym znajduje się 6 milgramów leku na jeden mililitr.

Efekty Victoza

Substancję czynną w preparacie stanowi liraglutyd. Jest odpowiednikiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu GLP-1, dzięki czemu może połączyć się z receptorem GLP-1 w organizmie człowieka i aktywować go. Na skutek zachodzących reakcji biologiczno-chemicznych liraglutyd zawarty w preparacie Victoza zaczyna stymulować wydzielanie insuliny. Ponadto substancja ta umożliwia obniżenie nadmiernego wydzielania glukagonu. W przypadku gdy zawartość glukozy we krwi będzie zbyt wysoka (hiperglikemia), działanie leku spowoduje pobudzenie organizmu do wydzielania insuliny oraz do jednoczesnego hamowania produkcji glukagonu. Natomiast gdy w organizmie poziom glukozy jest niski (hipoglikemia) substancja czynna powoduje zahamowanie wydzielania insuliny jednocześnie nie obniżając wydzielania glukagonu.

Dodatkowo liraglutyd wpływa na spadek masy ciała oraz redukcję masy tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ substancja ta wpływa na obniżenie łaknienia przy jednoczesnym zwiększeniu podaży kalorii. Statystycznie liraglutyd odpowiada za spadek wagi od 0,86 kg do nawet 2,62 kg, przy czym w przypadku osób o większym indeksie masy ciał (BMI) ilość ta może być większa.

Podsumowują, jeśli chodzi o to jakie efekty Victoza daje, trzeba przede wszystkim wskazać na poprawę kontroli glikemii poprzez zmniejszenie stężenie glukozy. Innym pożądanym efektem jest przyczynienie się do utraty masy tłuszczowej, a co za tym idzie do zmniejszenia masy ciała, a także zmniejszenie łaknienia.

Opinie Victoza

Victoza opinieWielu cukrzyków bardzo korzystnie ocenia działanie leku Victoza. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na dobrą kontrolę poziomu glikemii w organizmie. Chwalą między innymi, że cukier tzw. poranny nie wzrasta powyżej 125, nie odczuwalny jest ból mięśni, a samo podawanie preparatu jest proste i łatwe do wykonania. Oprócz tego wśród zalet użytkownicy Victoza wymieniają między innymi możliwość przyjmowania leku o każdej porze, niezależnie od harmonogramu posiłków. Inną zaletę dla wielu osób stanowi możliwość spożywania alkoholu pomimo przyjmowania preparatu (jednka nie powinny tego robić osoby z zapaleniem trzustki, chorymi nerkami, neuropatią lub nefropatią).

Kolejnym bardzo pożądanym działaniem leku jest utrata wagi i masy tłuszczowej. Chociaż ilość zrzuconych kilogramów jest kwestią indywidulaną większość osób jest zadowolona z tego jaki efekt Victoza daje. Często bardzo szybko zauważają oni spadek masy ciała przy jednoczesnej poprawie samopoczucia. Lek jest również rekomendowany przez rodziców, ponieważ mimo, że jest dedykowany dorosłym to bezpiecznie można go stosować u dzieci i młodzieży od dziesiątego roku życia.

Do głównie wymienianych wad należy przede wszystkim występowanie powszechnych skutków ubocznych jak wymioty i biegunka. Oprócz tego użytkownicy często zwracają uwagę na wysoką cenę produktu i brak jego refundacji.

Opinie Victoza dotyczą najczęściej sytuacji, w których pacjent przyjmuje preparat dłuższy okres czasu (najczęściej kilka miesięcy). Jednak pewne działania leku takie jak utrata wagi lub występowanie powszechnych skutków ubocznych mogą pojawiać się już w pierwszym miesiącu stosowania leku.

Skład Victoza

Skład Victoza opiera się na substancji czynnej – liraglutydzie, który jest odpowiednikiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu GLP-1. Dzięki temu ma on możliwość połączyć się z receptorem GLP-1 w organizmie człowieka i aktywować go. Jeden mililitr preparatu zawiera sześć miligramów tej substancji. Dodatkowo w preparacie znajdują się substancję pomocnicze: glikol propylenowy, fosforan dwuwodny disodu, fenol oraz woda do wstrzykiwań.

Stosowanie Victoza

Stosowanie Victoza zaleca się osobą chorującym na cukrzycę typu drugiego, w przypadku których dotychczasowy spósób leczenie nie pozwolił w wystarczająco zadowalającym stopniu kontrolować poziomu glukozy we krwi. Lek można stosować stosowana w terapii skojarzonej (z użyciem różnych leków na cukrzycę) albo w mono-terapii (jako jedyny lek).

Lek podaje się raz na dobę poprzez wstrzyknięcie podskórne. Najlepiej dokonywać wstrzyknięcia w okolice brzucha, udo lub ramię. Zaleca się by przyjmować lek codziennie w podobnej porze jednak nie jest to konieczne, a zmiana godziny nie wpływa na skuteczność leku.

W stosowaniu leku Victoza ważne jest by przestrzegać schematu przyjmowania odpowiednich dawek leku by żołądek i jelita mogły wyrobić sobie tolerancję na preparat. Stosowanie powinno rozpocząć się od dawki początkowej, która zwykle wynosi 0,6 mg na dobę. Następnie dawkę powinno się zwiększać, zachowując przynajmniej tydzień odstępu. Zaleca się zaprzestanie zwiększania dawki gdy wyniesie ona 1,2 mg. Jednakże istnieje możliwość, że w pewnych przypadkach skuteczną dawką okaże się dopiero 1,8 mg. Jeśli będzie taka konieczność po minimum tygodniu przyjmowania dawki 1,2 mg można zwiększyć ją do 1,8 mg. Nie zaleca się zwiększać ilości preparatu powyżej 1,8 mg.
Dodatkowo należy pamiętać, że lek przed otwarciem należy trzymać w lodówce, w optymalnym zakresie temperatury 2-8 °C. Preparatu nie należy mrozić. Konieczne jest również chronienie leku Victoza przed słońcem. Służą do tego specjalne nakładki na wstrzykiwacz, które chronią preparat przed działaniem promieni słonecznych.
Wstrzykiwać po otwarciu nie może być przechowywany dłużej niż jeden miesiąca w lodówce lub w temperaturze pomiędzy dwoma, a ośmioma stopniami Celsjusza. Konieczne jest również jego odpowiednie zabezpieczenie. W sytuacji gdy lek jest po terminie ważności lub jeśli roztwór przestał być przezroczysty i bezbarwny (ewentualnie prawie bezbarwny) nie powinien być używany. Taki preparat nie nadaje się do użytku i może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Jednocześnie należy zapamiętać, że preparat nie jest zamiennikiem insuliny i nie powinna być stosowana jako taka.

Warto zwrócić uwagę, że istnieją przeciwwskazania do przyjmowania leku, a w niektórych przypadkach roztwór może być podany jedynie przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Przede wszystkim lek ten nie jest wskazany dla osób z cukrzycą typu pierwszego oraz w przypadku występowania cukrzycowej kwasicy ketonowej. Nie zaleca się podawania leku osobą ze zdiagnozowaną gastroparezą cukrzycową i z nieswoistym zapaleniem jelit, a także chorym na zastoinową niewydolność serca klasy IV według klasyfikacji NYHA. Wytyczne te podyktowane są niewystarczającą ilością danych potrzebnych do oceny bezpieczeństwa terapii w tych grupach.

Stosowanie Victoza nie jest również zalecane w przypadku kobiet w ciąży, planujących ciąże i karmiących piersią. Natomiast osoby z z ciężką niewydolnością serca, ciężką chorobą wątroby, z ciężkimi zaburzeniami żołądka i jelit, w trakcie których dochodzi do opóźnienia opróżniania żołądka (a także u chorych z nieswoistym zapaleniem jelit), z chorobami tarczycy, u których występują objawy ostrego zapalenia trzustki lub są poddawane dializie powinny powstrzymać się od stosowania leku w ogóle.

Skutki uboczne Victoza

Jak w przypadku każdego leku i w tym przypadku istnieje możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Oczywiście nie występują one u wszystkich pacjentów. Jakie skutki uboczne Victoza powoduje? Najczęściej są to wymioty i biegunka. Często są to również: zapalenie oskrzeli, stan zapalny nosa i/lub gardła, zmniejszenie lub brak łaknienia, zmniejszenie apetytu, bóle i zawroty głowy, wymioty hipoglikemię, , przyspieszenie akcji serca, dyspepsję, refluks żołądkowo-przełykowy, wzdęcia, ból brzucha odczuwalny w górnej jego części, zapalenia żołądka, zaparcia, zwiększona produkcję gazów jelitowych, bóle zębów, uczucie zwiększonego zmęczenia, wysypka, zwiększone stężenie lipazy, zmniejszone stężenie amylazy.

Nieczęsto dochodzi również do: odwodnienia, kamicy żółciowej, stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego, zaburzenia czynności nerek oraz ostrej niewydolności nerek, reakcji skórnych (jak świąd lub pokrzywka) i ogólne złego samopoczucia. Rzadko dochodzi do wystąpienia niedrożności jelit reakcji anafilaktycznych, a bardzo rzadko dochodzi do zapalenie trzustki oraz martwiczego zapalenia trzustki.

Ciężkie skutki uboczne wynikające z stosowania zastrzyków Victoza to: często pojawiająca się hipoglikemia, nieczęste reakcje anafilaktyczne oraz nadwrażliwości jelit, a także niezwykle rzadko występujące zapalenie trzustki.

Cena Victoza

Cena Victoza waha się średnio między 200, a nawet 600 zł przy zakupie w Internecie przy czym do tej ceny należy jeszcze doliczyć 10-30 zł na wysyłkę leku. Kupując stacjonarnie w aptece ceny będą wachać się średnio od 250 do 500 zł przy czym nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów wysyłki. Lek ten nie jest refundowany.

Gdzie kupić Victoza?

Na pytanie gdzie kupić Victoza są dwie odpowiedzi. Można to zrobić stacjonarnie w aptece lub zdalnie przez Internet. Przykładami miejsca gdzie można kupić lek Victoza są: apteki (Gemini, DOZ, Zdrowit, Centrum Zdrowia, Centrum Leków) i strony internetowe (allegro, bez-recepty, vivami).

Zaletą kupowania w aptece jest przede wszystkim brak ponoszenia kosztów wysyłki, a także pewność, że lek pochodzi ze sprawdzonego źródła. Wadą jest często wyższa cena. Dodatkowo wiele aptek nie posiada tego leku na stanie co wiążę się z podwójną wizytą w placówce (raz by zamówić preparat i raz by go odebrać). Z drugiej strony zamawiając przez Internet możemy znaleźć preparat w najkorzystniejszej cenie jednak trzeba będzie doliczyć do niej koszty wysyłki. Jest jeszcze jedna opcja, w której można zamówić leki przez Internet do wybranej apteki. Nie ponosimy wtedy kosztów wysyłki, a placówkę odwiedzamy tylko raz.

Ukazane powyżej dane Victoza i jego analiza oparte zostały na zewnętrznych źródłach na forum, blogach z recenzjami, portalach społecznościowych i ofertach producenta z ofertami produktu. Więcej danych na temat można odszukać pod adresem https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html oraz na https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/symptoms-causes/syc-20371444 pod którym udostępniono badania i inne właściwości.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *