Przejdź do treści

Sab Simplex – Opinie oraz efekty i skład – recenzja

Sab Simplex

O Sab Simplex na pewno chociaż raz słyszeli młodzi rodzice, którzy szukali sposobu na przyniesienie ulgi w kolce niemowlęcej. Jest to bowiem preparat, który pomaga pozbyć się tej dolegliwości. Mimo, że znany jest przede wszystkim z tego powodu, posiada on wiele innych przydatnych zastosowań.

Sab Simplex jest niemieckim środkiem leczniczym, który bardzo często jest poszukiwany przez rodziców w polskich aptekach. Przez niektórych jest wręcz uznawany za nie do zastąpienia przez inne leki przy kolce niemowlęcej. Preparat ten występuje w formie kropli doustnych, a jego substancją czynną jest symetykon.

Oprócz tego, że działa przy kolkach niemowlęcych jest stosowany także: do leczenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym wydzielaniem gazów, a także przy przygotowaniu się do badań RTG, gastroskopii oraz innych badań endoskopowych. Pomaga również przy nadmiernym wydzielaniu gazów spowodowanych zabiegiem operacyjnym. Zaleca się stosowanie Sab Simplex także w przypadkach zatruć pokarmowych i detergentami np. płynem do mycia naczyń, gdy nie będą one wystarczająco opłukane.

Opinie Sab Simplex

Sab Simplex opinieSab Simplex cieszy się popularnością i mnóstwem zadowolonych klientów. Osoby wskazują na jego bardzo duże bezpieczeństwo i to że tylko ten konkretny lek sprawia, że ich dziecko odczuwa ulgę przy męczących je kolkach. Rodzice zachwalają produkt mówiąc o tym, że tylko i wyłącznie on pomógł im złagodzić dolegliwości dzieci, mimo istnienia jego zamienników z prawie takim samym składem.

Nie jest to jednak lek działający magicznie i sprawiający cuda w każdym przypadku. Niektorzy rodzice wspominają, że przy kolkach pomagał im jedynie czas, cierpliwość i domowe sposoby. Dla niektórych okazał się skuteczny w małym stopniu lub w ogóle w przypadku problemów ze wzdęciami lub innymi problemami żołądkowo-jelitowymi.

Najwięcej recenzji Sab Simplex pochodzi od rodziców, którzy nie radzili sobie z kolką u niemowląt. Pojedyncze opinie oceniające ten produkt z perspektywy używających go dorosłych również wspominają o skuteczności jego działania. Sami lekarze często zalecają Sab Simplex do stosowania przed badaniami. Jest on sugerowany w celu zapobiegania zniekształcenia pomiarów, który może być spowodowany nadmiarem gazów w układzie trawiennym.

Efekty Sab Simplex

Aby osiągnąć zamierzane efekty należy dawkować Sab Simplex w następujący sposób.

  • Dorośli – 30-45 kropli (1,2 – 1,8 ml) co 4 – 6 godzin,
  • Dzieci w wieku szkolnym – 20-30 kropli (0,8 – 1,2 ml) co 4 – 6 godzin,
  • Małe dzieci – 15 kropli (0,6 ml) do lub po posiłku. Jeśli jest to konieczne – kolejne 15 kropli przed zaśnięciem,
  • Niemowlęta i dzieci pijące mleko z butelki – zazwyczaj 15 kropli leku (0,6 ml) do każdej butelki mleka.
  • W przypadku gdy niemowlę jest karmione piersią, można nanieść preparat na łyżeczkę i podać przed każdym karmieniem.

W przygotowaniu do badań obrazowych:

  • RTG – 15-30 ml leku w dzień poprzedzający badanie,
  • USG – 15 ml leku w przeddzień badania oraz 15 ml na 3 godziny przed badaniem,
  • Endoskopia – 2,5-5 ml leku rano w dniu badania.
Podobny artykuł:  Holdaflex – Opinie i Efekty – Czy to Oszustwo?

W przypadkach zatruć detergentami, dawkowanie zależy od ich stopnia. 5 ml (1 łyżeczka)
Sab Simplex to zalecana minimalna dawka. Preparat może być stosowany także w okresie ciąży i laktacji ponieważ nie przenika do krwi. Jest on całkowicie bezpieczny dla płodu i niemowlęcia. Wobec niewielkiej liczby doniesień na temat interakcji substancji z innymi lekami, Sab Simplex nadaje się również dla osób, które na codzień zażywają kilka lub kilkanaście leków. W przypadku zapomnienia o przyjęciu leku nie należy stosować dawki podwójnej w celu wyrównania.

Efektem stosowania leku jest przede wszystkim niwelowanie pęcherzyków gazu, które formułują się w sokach trawiennych oraz działaniu zapobiegawczym przy tworzeniu się kolejnych. Substancja czynna leku – czyli symetykon – rozszczelnia pęcherzyki zapobiegając zwiększaniu się objętości gazów. Zapewnia on więc, ulgę w męczących żołądkowo-jelitowych dolegliwościach, a także zmniejsza napięcie żołądkowe i pomaga przy odczuwaniu przedwczesnego przepełnienia. Powolne uwalnianie się rozszczelnione pęcherzyki wydostają się z organizmu łagodnie i stopniowo.

Skład Sab Simplex

Składnikimi aktywnymi w leku (na 1 ml zawiesiny do zażycia) jest około 69 mg symetykonu i 5 mg dwutlenku krzemu. Pozostałymi składnikami w Sab Simplex są: alpha-Octadecyl-omega-hydroxypoly (oxyethylen)-5, karbomer, cytrynian sodu, hypromelozabenzoesan sodu, substancja słodząca (aspartam), sacharyna, kwas sorbinowy, aromat malinowy, aromat waniliowy, woda.

Substancja czynna leku, którą jest simetykon to mieszanina polidimetylosiloksanu i krzemionki (inaczej: dimetykon aktywowany dwutlenkiem krzemu). Sprawia ona, że zmniejsza się napięcie powierzchniowe cienkiego filmu (warstwy) śluzowego w świetle jelit, poprzez zlepianie cząsteczek śluzu. Sprawia to, że pęka powierzchnia warstwy śluzowej i uwolniają się gazy.

Człowiek w swoim przewodzie pokarmowym ma ok. 200 ml gazów. Przede wszystkim pochodzą z procesów trawienia różnego rodzaju pokarmu w jelitach, stanowi je także połykane powietrze oraz gazy przechodzące do światła jelita z krwi na zasadzie dyfuzji. Powietrze które dostało się do środka organizmu częściowo wydostaje się przy odbijaniu. Jednak gdy ilość gazów jest zbyt duża mogą pojawić się nieprzyjemne objawy wzdęć, takie jak ból brzucha, uczucie dyskomfortu i zwiększenia się obwodu brzucha. Na dolegliwości takiego rodzaju jest przeznaczony Sab Simplex. Przy częstym, męczącym występowaniu gazów powinniśmy się jednak najpierw przyjrzeć naszej diecie. Takie objawy mogą bowiem pojawić się w przypadku zbyt wysokiej zawartości tłuszczu i białka w naszym menu.

Lek nie wywołuje podrażnień ściany przewodu pokarmowego i nie wpływa na procesy trawienia oraz wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego. Gazy są usuwane z organizmu wraz z ruchami perystaltycznymi lub zostają wchłaniane przez ścianę jelita.

Skutki uboczne Sab Simplex

Symetykon jest bezpieczną substancją obojętną, co oznacza, że nie powoduje działań niepożądanych łącząc się z substancjami w przewodzie pokarmowym. W przeprowadzonych obserwacjach klinicznych nie zauważono skutków ubocznych, nawet w przypadku dawek podwyższonych. Nie powinno stosować się Sab Simplex u osób z niedrożnością jelit. W trakcie leczenia nie zaleca się również spożywania napojów gazowanych, gdyż antagonizują one działanie simetykonu.

Podobny artykuł:  Dieta ketogeniczna: Co to jest i dla kogo? Jak zacząć?

Przy bardzo dużej dawce preparatu mogą ale nie muszą występować: wzdęcia, nudności lub nadmierna ilość gazów. W wyjątkowych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, czyli objawy takie jak: obrzęk twarzy lub języka, świąd, wysypka i trudności z oddychaniem. Preparat można stosować przez dłuższy okres czasu i nie będzie się to wiązało z żadnymi dolegliwościami. Jego działanie nie wpływa również na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nalezy jednak pamiętać, że nie wolno decydować o dawkowaniu i czasie przez jaki będziemy brać lub podawać lek samemu. Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem i stosować się do jego zaleceń.

Istnieje sporo preparatów, które są dostępne na polskim rynku i działają porównywalnie lub tak samo skutecznie. Warto więc, na początek spróbować leków łatwo dostępnych, a jeśli nie przyniosą one pożądanych rezultatów porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Trzeba być bardzo ostrożnym jeśli decydujemy się na sprowadzenie leków zza granicy. Nie zaleca się robienia tego zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci. Przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo jakie mogą nieść leki, co do których nie mamy pewności, że są wystarczająco sprawdzone pod kątem jakości.

Należy zwrócić uwagę na to aby nie stosować Sab Simplex w przypadku nadwrażliwości na symetykon lub inne substancje wchodzące w skład leku. Gdy dalej zauważamy dolegliwości, a nawet ich nasilenie niezwłoczne jest udanie się do lekarza. Lek powinno się przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Preparatu nie można przechowywać w lodówce lub zamrażalniku.

Cena Sab Simplex

W aptekach niemieckich cena Sab Simplex o pojemności 30 ml wynosi od 6€ do 7€.
W przeliczeniu na polskiego złotego cena wynosi więc około 30-32 zł (do tej kwoty są doliczone koszty przesyłki, które często mogą przekraczać wartość samego produktu).
Cena za pojemność 100 ml wynosi od 22€ do 25 €. Co w przeliczeniu na polskie złote oznacza cenę od około 105 zł do 120 zł.

Gdzie kupić Sab Simplex?

Mimo, że w aptekach widnieją inne produkty zawierające zbliżone składy, Sab Simplex jest lekiem, którego bardzo często szukają w Polsce zwłaszcza zmartwieni kolką dziecka rodzice. W obecnych czasach wszystko staje się jednak łatwiejsze, więc ściągnięcie produktu z innego kraju nie jest już wyzwaniem.

Jeśli zdecydujemy się na zakup leku przez Internet, ważne jest przede wszystkim, aby pochodził z wiarygodnego źródła. Najbardziej powinno się uważać na aukcje internetowe i różnego rodzaju pośredników. Najlepiej aby był to produkt kupiony bezpośrednio z apteki.

Sab Simplex zebrał sporo zwolenników zwłaszcza wśród rodziców doświadczających problemów kolki niemowlęcej, Warto wypróbować ten preparat samemu, Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu wszelkich zaleceń dołączonych do ulotki i skonsultowanie rozpoczęcia leczenia ze swoim lekarzem.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *