Przejdź do treści

Xenical – Opinie oraz efekty i skład – recenzja

Xenical

Xenical to lek wydawany na receptę. Stosowany jest w otyłości. Główną substancją czynną leku jest orlistat. Tu inhibitor lipaza, które są wytwarzane w przewodzie pokarmowym. Dzięki czemu sprzyja zmniejszeniu wagi. Skierowany dla osób posiadających nadwagę bądź otyłość. Nie zastępuje on diety. Jednak przy stosowaniu deficytu kalorycznego, sprzyja odchudzaniu dzięki zmniejszeniu wchłaniania tłuszczy. Przez co o nawet 1/3 zmniejsza się wchłanialność tłuszczy w przewodzie pokarmowym. Tłuszcze, które nie zostają wchłaniane do organizmu, są z niego po prostu wydalane.
Nie jest to lek, który mogą stosować wszyscy. Posiada on przeciwwskazania mogące wykluczyć z używania go. Ponadto posiada on skutki uboczne, które również zostały opisane w artykule. Jest to lek przebadany klinicznie w długoterminowym okresie 4 lat. Przeznaczony dla osób posiadających BMI większe od 28. Sprzedawany w opakowaniach 21, 42 oraz 48 tabletek w opakowaniu. Wyprodukowany przez Cheplapharm.

Opinie Xenical

Xenical opinieLek ten posiada bardzo dobre opinie. Jest dobrym wspomagaczem w odchudzaniu. Warto jednak pamiętać, że ma on działanie wspierające w procesie zmniejszenia liczby kilogramów. Konieczne jest utrzymywanie deficytu kalorycznego oraz przestrzegania zażywania leku po spożyciu tłuszczy. Jeśli zażyje się tabletkę, a nie dostarczy się ich do organizmu możliwe są bóle brzucha czy innego typu problemy trawienne. Konsumenci chwalą sobie spadek wagi i oceniają pozytywnie lek. Niektórzy zauważają, że cen tego leku jest dosyć duża i może być kryterium wykluczającym do jego stosowania przez osoby mnie zamożne. Dlatego lekarz zajmujący się dietom i procesami odchudzania powinien przed przepisaniem tego leku zorientować się czy pacjent będzie chciał i jest w stanie pozwolić sobie na wykup takiego leku. Podsumowując osoby mające nadwagę chwalą sobie skuteczność i możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów dzięki temu lekowi. Poza tym jest on polecany i chwalony w swoim działaniu. Ma on pomagać w nierównej walce z kilogramami.


Ranking produktów na Odchudzanie - Luty 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 25.03.2024

 

Efekty Xenical

Lek stosuje się wspomagająco w leczeniu otyłości. Jego stosowanie wymaga zrzeczeniem nadmiaru kilogramów bądź utrzymaniu prawidłowej wagi po zrzuceniu zbędnych kilogramów. Dzięki zastosowaniu substancji czynnej jaką jest orlistat zmniejsza on wchłanianie w organiźmie tłuszczy. Hamuje wchłanianie około 30% dostarczonych do organizmu tłuszczy. Dzięki czemu zmniejsza się ilość dostarczanych do organizmu kalorii, a ujemny deficyt kaloryczny sprawia, że waga spada. Jego działanie czynne znajduje się w przewodzie pokarmowym. Orlistat łączy lipazę z aktywnym centrum serynowym dzięki czemu hamuje aktywność lipazy. Co w konsekwencji powoduje zatrzymanie rozpadu zjedzonych trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i monoglicerydów, które są postaciami wchłanianymi przez organizm. W minimalnym jedynie stopniu wchłania się on z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Jednak nie może on się kumulować w organiźmie dzięki czemu już po paru godzinach zostaje on z niego wydalony. Ulega on wiązaniu z białkami osocza w prawie 100%. Orlistat wiąże się głównie z albuminami bądź lip proteinami. Przemiany metaboliczne zachodzą w ścianie przewodu pokarmowego, a eliminowany jest głównie z kałem. Większość leku zostaje wydalona w niezmienionej wersji. W krwiobiegu zostaje on od 60 do 120 minu.

Skład Xenical

 • orlistat
 • celuloza mikrokrystaliczna (E460)
 • sól sodowa glikolanu skrobi (typ A)
 • powidon (E1201)
 • laurylosiarczan sodowy
 • talk
 • żelatyna
 • indygokarmina (E132)
 • dwutlenk tytanu (E171)
 • tusz drukarski jadalny

Orlistat będący substancją czynną leku został wynaleziony w 1998 roku.

Stosowanie Xenical

Stosowanie Xenicalu odbywa się pod kontrolą lekarza, który zaleca jego stosowanie. Przeznaczony jest on jako lek doustny. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy pytać lekarza.

Zwykle leku używa się około godziny od spożycia głównego posiłku zawierającego tłuszcz. Lek nie będzie działać, jeśli w przyrządzonym daniu nie ma tłuszczy. W takim wypadku należy pominąć przyjęcie tabletki.

Kapsułkę połyka się i popija wodą. Zażyć można ją przed, w trakcie lub po posiłku. Po około 24-48 godzinach zaobserwować można zwiększenie zawartości tłuszczu w stolcu.

Po ostawieniu leku zawartość tłuszczu w stolcu wraca do normalnej ilości po 48 do 72 godzin.

W celu właściwego używania leku konieczne jest przyjrzenie się i zbilansowanie diety. Powinna być ona odpowiednio dobrana kalorycznie w taki sposób, aby utrzymywał się ujemny bilans kaloryczny. Wskazane jest również w diecie spożywanie wielu warzyw i owoców. 30% składników w diecie powinno pochodzić z tłuszczy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest rozłożenie kalorii dostarczanych przez cały dzień na 3 główne posiłki. W czasie śniadania, obiadu i kolacji dostarczać organizmowi tłuszcze, węglowodany i białka oraz przyjmować po jednej kapsułce Xenical do każdego posiłku. Niezbędne jest także ograniczenie do minimum podjadania. W szczególności należy unikać różnego rodzaju przetworzonych tłuszczy między posiłkami takimi jak: ciastka, czekolady czy pikantne przekąski.

U osób z dużą nadwagą bądź otyłością zwykle stosuje się 1 tabletkę 3 razy na dobę.
Dla pacjentów z niewielką nadwagą zaleca się przyjmowanie połowy tabletki.
Stosowanie większych ilości preparatu nie wskazuje lepszego działania.

Jeśli preparat leczniczy został lub zostanie przyjmowany w inny sposób konieczne jest poinformowanie lekarza, aby miał pełen wgląd w sytuacje i pomyślnie zdiagnozował sytuacje.

Konieczne jest zaprzestanie używania leku jeśli nie zostanie rzucone 5 % masy siała w przeciągu 12 tygodni.

Jest skierowany do osób posiadających otyłość bądź nadwagę oraz BMI powyżej 28 do 30 lub więcej. Dodatkowo dla pacjentów zmagających się z otyłością u których występuje cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

W wielu przypadkach należy zachować środki ostrożności w przyjmowaniu leku. Nie jest on wskazany do stosowania u dzieci i kobiet karmiących piersią. Przepisanie leku kobiecie w ciąży wymaga zachowania szczególnej ostrożności ze względu na brak bezpośrednich badań klinicznych na pacjentkach w ciąży.

Gdy pacjent choruje na cukrzyce typu 2, wskazana jest ścisła kontrola leczenia przeciwcukrzycowego jeśli lek zostanie podany. Leku nie stosuje się jeśli wiadomo o występowaniu alergii na którykolwiek składnik zawarty w leku. Nie stosować Xcenical w przypadku występowania przewlekłego zespołu wchłaniania, który objawia się zbyt małym wchłanianiem składników odżywczych z pokarmu. Choroba wątroby związana z zastojem żółci również wyklucza stosowanie tej substancji.

Środki ostrożności wskazane są również jeśli równocześnie ze stosowaniem leku Xenical chcemy zastosować leków przeciwzakrzepowych, przeciwpadaczkowych, cyklosporyny, soli jodu, lewrtoksyny, amiadoranu, leków stosowanych w leczeniu HIV, depresji, zaburzeń psychicznych czy lękowych.

Duże skoki wagi mogą zmieniać działanie przyjmowanych leków. Zaleca się w przypadku stosowania leku przyjmowanie dodatkowej metody antykonpcji ze względu na możliwość wystąpienia objawów zmniejszających skuteczność leku. Osoby posiadające przewlekłą niewydolność nerek muszą poinformować koniecznie o występowaniu tej choroby. Ze względu na to, że oristatol może przyczyniać się do wystąpienia kamieni nerkowych.
Xenical zmniejsza także wchłanianie witamin, które są rozpuszczane w tłuszczach.

Lekarz wiedząc o tym, może zlecić przepisanie dodatkowych leków uzupełniających.
Nieznane są skutki stosowania leku oraz prowadzenia pojazdów i maszyn. Zalecana jest ostrożność.

Skutki uboczne Xenical

Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Zwykle są to zaburzenia żołądkowo jelitowe. Występują one zwykle na początku leczenia. Częstość skutków ubocznych jednak zmniejsza się im dłużej środek zostaje przyjęty.

Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych zarówno na główną substancję czynną oraz pomocnicze zawarte w leku. Objawia się ona świądem, pokrzywką, trudnością w oddychaniu, wymiotami, nudnościami oraz ogólnym złym samopoczuciem.

Najczęstszymi skutkami ubocznymi po stosowaniu leku są bóle głowy bądź problemy z układem trawiennym. Zwykle są to różnego rodzaju bóle brzucha, parcie na stolec, wzdęcia, oddawanie gazów, tłuszczowe lub oleiste stolce, płynne stolce, plamienie tłuszczowe. U osób posiadających cukrzycę typu 2 zaobserwować można małe stężenie cukru we krwi.

Rzadziej występującymi skutkami ubocznymi, które jednak dosyć często mają miejsce są miękkie stolce, nietrzymanie stolca, problemy z zębami i dziąsłami, uczucie zmęczenia oraz zaburzenia miesiączkowania. Możliwe również wystąpienie krwawienia z odbytu, uchyłkowatości, zapalenia trzustki, kamicy żółciowej, nefropatii szczawianowej.

Cena Xenical

Lek ten nie jest refundowany. 84 kapsułki w opakowaniu, gdzie jedna z nich ma 120 mg wynosi od 189 zł do 430 zł. Średnia cena jaką udało się znaleźć oscylowała w granicach około 300 zł. Ceny mogą się one różnić w zależności od apteki i jej lokalizacji. Mogą być zarówno dużo wyższe jak i niższe. Jednak nadal jest to bardzo duża cena jak za lek, który ma działanie jedynie wspomagające w procesie odchudzania. Opakowanie starcza na 28 dni jeśli jest stosowany w pełnej dawce więc na niecały miesiąc.

Gdzie kupić Xenical?

Ze względu, że Xenical musi być przepisany przez lekarza. Można go kupić wyłącznie w aptekach. Jednak istnieje już możliwość zakupu leków na receptę a aptekach internetowych dzięki czemu można znaleźć najtaniej lek bez wychodzenia z domu i zrealizować receptę online.

Przekazane wcześniej dane  Xenical zawarte zostały na podstawie zewnętrznych źródeł dostępnych na forum oraz blogach i portalach społecznościowych a także na stronach ofertowych producenta. Więcej danych na ten temat można odszukać pod adresem https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/basics/weightloss-basics/hlv-20049483 oraz na https://www.cdc.gov/healthyweight/losing_weight/index.html pod którym opublikowano inne szczegóły w tym właściwości i badania.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

1 komentarz do “Xenical – Opinie oraz efekty i skład – recenzja”

 1. W jakich konkretnie aptekach jest Xenical? Czytałam na forum, że ciężko z jego dostępnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *