Przejdź do treści

Srebro koloidalne – Opinia i Analiza. Właściwości i zastosowanie.

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne jest roztworem sporządzonym z drobnych cząsteczek srebra oraz wody destylowanej. Wraz z biegiem czasu zyskuje ono na popularności. Niektóre osoby uważają, że pomaga ono na różne schorzenia, jednak jak zawsze znajdą się też przeciwnicy takiego rozwiązania. Na ten moment nie ma żadnych opublikowanych badań, które w 100% potwierdzają korzystne działanie tego preparatu. Jakie ma zastosowanie, przeciwwskazania i w jakiej formie go spożywać? Szczegóły dostępne są w artykule.

Spis treści

Srebro koloidalne – Co to?

Srebro koloidalne można określić jako kolargol lub srebro koloidowe, jest roztworem sporządzonym z drobnych cząsteczek srebra oraz wody destylowanej. Nasz organizm przyswaja taki roztwór bardzo łatwo. Wydalenie cząsteczek srebra z organizmu następuje w ciągu kilku dni. Takie srebro nie ma żadnego zapachu i nie powoduje podrażnień. Według wielu osób jest ono wręcz cudownym preparatem, jeśli chodzi o różne schorzenia. Zaleca się jego stosowanie w szczególności w przypadku różnego rodzaju schorzeń i problemów na tle grzybiczym, bakteryjnym oraz wirusowym. Jeśli chodzi o przemysł to takie srebro można spotkać jako suplement, który składa się w większości z wody czy niewielkich ilości kolargolu. W aptekach z kolei występuje ono jako środek farmaceutyczny, który mimo wszystko – trudno dostać. Jest to wtedy mieszanina rozdrobnionego srebra z białkiem lub żelatyną, jednak warto wiedzieć, że nie należy stosować go w przemyśle spożywczym.

Srebro koloidalne – Właściwości

Nano srebro koloidalne przyjmowane jako suplement diety może wywierać korzystny wpływ na zdrowie, między innymi:

 • jest w stanie zwalczać wirusy, grzyby czy bakterie,
 • skutecznie przyspiesza regenerację tkanek,
 • działa korzystnie na zakażenia dróg moczowych,
 • poprawia odporność organizmu,
 • pomaga w walce z trądzikiem, grzybicą oraz alergią,
 • łagodzi objawy zatruć pokarmowych,
 • poprawia samopoczucie – wystarczy spożyć jedną łyżeczkę srebra dziennie, aby mieć więcej energii i lepsze samopoczucie,
 • wspomaga leczenie infekcji oczu oraz uszu,
 • czasami pomaga w leczeniu zakażeń gronkowcami oraz paciorkowcami,
 • skutecznie łagodzi bóle mięśni czy stawów,
 • suplementy diety ze srebrem koloidalnym mają za zadanie pomóc w leczeniu grypy oraz przeziębienia,
 • zmniejsza swędzenie skóry poprzez swoje właściwości odkażające i przeciwzapalne.

Czytaj też: Ashwagandha – Opinia i Analiza. Jaka najlepsza? Właściwości i zastosowanie >>

Spray do gardła ze srebrem

Jeśli jesteśmy przeziębieni, mamy grypę czy boli nas gardło to jak wiadomo stosujemy tylko profesjonalne leki czy tego typu wyroby – muszą one leczyć te konkretne schorzenia. Są zazwyczaj produkowane przez uznane firmy farmaceutyczne. Wspomniane srebro w wielu przypadkach znajduje się w czymś takim jak spray do gardła i jest to oczywiście kontrolowana oraz przede wszystkim bezpieczna dawka dla człowieka. Jest to skuteczny preparat przeznaczony do stosowania w leczeniu infekcji o podłożu bakteryjnym i wirusowym, a także na różnego typu podrażnieniach oraz po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Jak się okazuje ma on działanie:

 • przeciwbólowe,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwwirusowe,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwzapalne,
 • antyseptyczne.

Jest w stanie zwalczać nie tylko objawy, ale też przyczyny choroby. Jest ono tak skuteczne za sprawą synergicznego działania srebra koloidalnego w połączeniu z porostem islandzkim. Jego ekstrakt wykazuje także działanie przeciwdrobnoustrojowe. Co ważne, środek ten, jako w pełni bezpieczny, może być stosowany nawet u małych dzieci (w odróżnieniu od tabletek na gardło). Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7167925/

Srebro koloidalne do picia

Tak jak wspomniano wyżej, kilka lat temu na rynku aptecznym dostępny był produkt sprzedawany jako srebro koloidalne do picia. W dzisiejszych czasach dostaniemy w sklepach bardzo podobne formuły, które w teorii nie nadają się do użytku wewnętrznego. W wielu przypadkach wtedy nazwa preparatu jest myląca, jednak nie otrzymujemy nano srebra, a tylko jego wodny roztwór, a stężenie samej substancji jest niewielkie. Nie jest on raczej zdatny do picia. Produkt ten, choć nieformalnie reklamowany jako panaceum na rozliczne infekcje, nie jest lekiem na choroby wewnętrzne. Raczej nie zaleca się jego stosowania zamiennie na środki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy antybiotyki. Głównie chodzi o to, że używane srebro nie jest odpowiedniej jakości oraz nie ma kontroli nad tym jakie dawki przyjmujemy. Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7177337/

Gdzie stosuje się srebro koloidalne?

Najczęściej jest ono stosowane jako suplement diety w profilaktyce na różne schorzenia. Czasami wykorzystuje się je również do odkażania czy dezynfekowania pomieszczeń lub urządzeń, a także do odkażania wody. Srebro koloidalne tworzy bowiem swego rodzaju barierę zapobiegającą wnikaniu drobnoustrojów. Za sprawą wszelkiego rodzaju właściwości dezynfekujących często stosuje się je do prasowania czy prania odzieży. Stosowane jest jako środek farmaceutyczny jednak tylko do stosowania zewnętrznego. Jest bardzo dobre do leczenia zapalenia spojówek. Warto wiedzieć, że na jego bazie tworzy się maści czy krople do oczu. Zalecane jest stosowanie go dla osób, u których stwierdzono niedobór tego pierwiastka. Może być stosowane przez alergików, ponieważ nie powoduje podrażnień, oczywiście wyjątek stanowią alergie na srebro.

Wiele osób sięga po nano srebro koloidalne jako naturalny zamiennik antybiotyków, pomaga bowiem zwalczać infekcje bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe. Zaleca się je również w leczeniu anginy, stanów zapalnych gardła, płuc oraz w zapaleniu zatok. Srebro koloidalne do leczenia grzybicy skóry paznokcie czy miejsc intymnych. Efekty stosowania srebra da się zauważyć tylko przy długotrwałym użytku preparatu. Jeśli chodzi o jego stosowania na skórę to istnieje możliwość, że na początku kuracji dolegliwości się nasilą, a ma to związek z oczyszczaniem się organizmu – ważne jest to, że jest to normalne i samo ustąpi.

Czytaj też: Żywokost – właściwości i zastosowanie >>

Srebro koloidalne – Jak dawkować?

Jeśli chodzi o profilaktykę to najlepiej jest spożywać jedną łyżeczkę tego preparatu w ciągu dnia. Jeśli występuje jakaś choroba to zalecane jest zwiększenie takiej dawki do nawet czterech łyżeczek na dobę. Warto wiedzieć o tym, że nie zaleca się stosowania srebra przez okres dłuższy niż dwa miesiące, a za każdym razem dokładną dawkę należy ustalić z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne skutki uboczne. Do celów spożywczych przeznaczone jest niejonowe srebro koloidalne, gdzie cząsteczki srebra są zawieszone w płynie lub utrzymują się w ciągłym ruchu. Zdecydowanie nie zaleca się używania srebra, które ma żółtą barwę czy takiego, którego barwa zmienia się pod wpływem światła.

Warto być świadomym tego, że nie jest to żaden cudowny antybiotyk i jeśli występują poważne problemy zdrowotne zawsze trzeba konsultować się z lekarzem, aby ustalić jaka forma leczenia będzie najlepsza w danym przypadku. Jeśli chodzi o samo srebro koloidalne to może być ono jedynie pewnego rodzaju pomocą we właściwym leczeniu.

Srebro koloidalne – Jak stosować?

Wiele osób jest zdecydowanie przeciwnych, jeśli chodzi o stosowanie srebra koloidalnego głównie ze względu na to, że efekty stosowania nie zostały potwierdzone żadnymi badaniami. Jednym z głównych środków ubocznych, jeśli chodzi o długotrwałe stosowanie srebra może być wystąpienie tzw. srebrzycy, a konkretniej objawia się ona przebarwieniami skórnymi, zmianami na paznokciach oraz dziąsłach, które z czasem stają się trudne do usunięcia. Główną przyczyną takiego stanu jest kumulowanie się srebra w różnych częściach ciała, między innymi w skórze, gałkach ocznych, jamie ustnej oraz paznokciach. Na nasze nieszczęście zmiany w wyglądzie to nie jedyny skutek uboczny stosowania tego środka. Jeśli stosujemy je bardzo długo to może okazać się, że zaobserwujemy uszkodzenia nerek czy wątroby oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Ważne jest to, że większość ludzi w ciągu dnia przyjmuje właściwe dawki srebra wraz z pożywieniem, wdychanym powietrzem czy wodą. Jest ono wydalane wraz z moczem tak, więc jeśli przyjmujemy je długotrwale w odpowiednich dawkach to nie powinniśmy martwić się o występowanie jakichkolwiek skutków obocznych. Najbardziej zaleca się stosowanie srebra wiadomego pochodzenia, czyli np. zakupionego w aptece.

Źródła:
• Regulation of colloidal silver and related products”. Australian Therapeutic Goods Administration. 2005-11-09. Retrieved 2008-09-22.
• Fung, M. C.; Weintraub, M.; Bowen, D. L. (1995). „Colloidal silver proteins marketed as health supplements”. JAMA. 274 (15): 1196–7.
• Wadhera A, Fung M (March 2005). „Systemic argyria associated with ingestion of colloidal silver”. Dermatology Online Journal. 11 (1): 12.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *