W ostatnich dziesięcioleciach otyłość i nadwaga stały się globalnym problemem zdrowotnym.
Spis treści
Kilka faktów według WHO
- W większości krajów świata otyłość potroiła się od lat siedemdziesiątych.
- W 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych miało nadwagę, a ponad 650 milionów było otyłych.
- W populacji dzieci i młodzieży wskaźnik nadwagi i otyłości przekracza 340 milionów, z czego 41 milionów stanowią osoby poniżej 5 roku życia.
Dane te przedstawione są przez WHO i inne, podobne organizacje.
Nadwaga i otyłość są definiowane jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które może być szkodliwe zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Nadwagę definiuje się jako BMI (Body Mass Index) równy 25, a otyłość jako BMI powyżej 30 (kg/m2).
Chociaż istnieją zaburzenia, które mogą prowadzić do otyłości (niedoczynność tarczycy, zespół Pradera-Williego…), najczęstszą przyczyną są niewątpliwie złe nawyki związane ze stylem życia, które prowadzą do zachwiania równowagi między spożywanymi kaloriami (z powodu nadmiaru) a wydatkowanymi (z powodu braku aktywności fizycznej).
Dlaczego nadwaga jest szkodliwa?
Poza aspektem czysto estetycznym, nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, takich jak:
- Choroby sercowo-naczyniowe: choroby serca, udary, wylewy
- Nadciśnienie tętnicze
- Cukrzyca
- Artroza
- Nowotwory (endometrium, piersi, jajnika, prostaty, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek i okrężnicy)
- Zespół obturacyjnego bezdechu sennego
- Stłuszczenie wątroby (stłuszczenie wątroby)
- Hipercholesterolemia
- Depresja
- Lęk
Zdrowie psychiczne i otyłość
Otyłość i depresja to dwa główne problemy zdrowia publicznego, z których oba są bardzo rozpowszechnione.
Mają one nie tylko duży wpływ na zdrowie i funkcjonowanie ludzi, ale także ogromny wpływ na wydatki danego kraju na ochronę zdrowia.
Liczne badania pokazują, że otyłość jest czynnikiem ryzyka dla zaburzeń nastroju, ale i odwrotnie!
Kilka faktów na temat zdrowia psychicznego i otyłości:
- Ponad 40% osób z depresją jest otyłych.
- Bycie otyłym oznacza o 55% większe ryzyko zachorowania na depresję.
- Co więcej, wykazano, że leczenie jednej z tych dwóch jednostek (np. otyłości) znacząco poprawia przebieg drugiej (w tym przypadku depresji). [Jantaratnotai N, Mosikanon K, Lee Y, McIntyre RS. Związek depresji z otyłością. Obes Res Clin Pract, 2017].
- Nadwaga w dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia dużej depresji w wieku dorosłym. [Gibson-Smith D et all. Nadwaga i otyłość w dzieciństwie a ryzyko depresji w ciągu całego życia. BMC Pediatr, 2020].
- Otyłe dzieci i młodzież są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia objawów depresji, zwłaszcza kobiety i populacje niezachodnie. [Quek YH1, Tam WWS2, Zhang MWB3, Ho RCM1. Zbadanie związku pomiędzy otyłością dziecięcą i młodzieńczą a depresją: metaanaliza. Obes Rev, 2017]
- Lęk jest bardziej rozpowszechniony u osób z nadwagą i otyłością niż w populacji ogólnej [Amiri S, Behnezhad S. Obesity and anxiety symptoms: a systematic review and meta-analysis. Neuropsychiatria, 2019]
- Otyłość matki (a nie ojca) wiąże się z większą liczbą zgłoszeń dzieci z problemami z uwagą i nadpobudliwością. [Robinson SL et all. Parental Weight Status and Offspring Behavioral Problems and Psychiatric Symptoms. J Pediatr., 2020]
Z tych wszystkich powodów depresja i otyłość powinny być traktowane łącznie, synergistycznie, a nie jako dwie odrębne jednostki.
Jak szybko schudnąć?
Wiadomo, że konwencjonalne metody (dieta i ćwiczenia) często zawodzą w takich przypadkach.
Do niedawna chirurgia bariatryczna była jedyną realistyczną alternatywą dla pacjentów, którym nie udało się osiągnąć znaczącej i zdrowej utraty wagi pomimo wielokrotnych prób modyfikacji stylu życia, co wiązało się z frustracją i dyskomfortem.
Niedawno wprowadzono na rynek jedyny obecnie lek ze specyficznym wskazaniem do leczenia otyłości. Ten rewolucyjny lek, początkowo odkryty dla cukrzycy, okazał się skuteczną alternatywą dla wielu z tych pacjentów, znacznie poprawiając ich ogólny stan zdrowia, a w efekcie jakość życia. Mam na myśli nikogo innego jak Saxenda (Liraglutyd).
Ranking produktów na Odchudzanie - Luty 2023 r.
Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.
Ostatnia aktualizacja rankingu: 30.08.2024
Co to jest Saxenda?
Saxenda to liraglutyd, lek z grupy agonistów GLP-1. Kiedy Saxenda wiąże się z receptorem GLP-1 (GLP = Glucagon-Like Peptide), występują następujące efekty: uwalnianie insuliny jest stymulowane (dlatego jest przydatna w cukrzycy typu 2), ośrodek sytości jest stymulowany, uwalnianie glukagonu jest zmniejszone, opróżnianie żołądka jest opóźnione, co z kolei powoduje uczucie sytości i opóźnia wchłanianie glukozy.
Poprzez generowanie uczucia sytości, apetyt znika, a osoba badana spożywa mniej pokarmów, co prowadzi do utraty wagi.
Istnieją inne leki będące agonistami GLP-1, takie jak eksenatyd i semaglutyd (OZEMPIC). Ale tylko jeden obecnie wskazany dla otyłości jest Saxenda.
Skutki uboczne Saxenda
Najczęstsze działania niepożądane to nudności, uczucie ciężkości, biegunka, zaparcia, wymioty, wzdęcia i refluks żołądkowo-przełykowy. Działania te są zwykle przejściowe (ustępują po kilku dniach lub tygodniach), a w celu zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia stosuje się stopniowe miareczkowanie dawki (zwiększanie dawki co tydzień). Ważne jest, aby pozostać nawodnionym. W przypadku wystąpienia mdłości należy pić niewielkie ilości, aby uniknąć wymiotów.
Chociaż początkowo lek był wprowadzany do obrotu jako lek na cukrzycę (lek nosi nazwę VICTOZA), ryzyko hipoglikemii, tj. niskiego poziomu glukozy we krwi, jest niewielkie, ponieważ działanie hipoglikemizujące agonistów GLP-1 jest zależne od poziomu glukozy we krwi. Oznacza to, że jeśli poziom glukozy we krwi zaczyna się obniżać, lek nie ma już działania hipoglikemizującego, więc poziom glukozy nie spada.
Inne możliwe, ale rzadziej występujące działania to: bóle głowy, zawroty głowy, przyspieszenie tętna (w badaniach 2 uderzenia na minutę, więc nieistotne klinicznie).
Niektóre przypadki zapalenia trzustki i kamieni żółciowych zostały również zgłoszone, ale te powikłania wydają się być związane ze stosunkowo szybkim znacznej utraty wagi, a nie do samego leku. Jednak w przypadku silnego bólu brzucha należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie Saxenda
Lek Saxenda ma postać napełnionego fabrycznie długopisu, który jest podawany codziennie we wstrzyknięciu podskórnym. Igła jest bardzo cienka, podobna do igły insulinowej używanej przez diabetyków.
Typowe miejsca podawania to brzuch, przednia część ud lub górna część ramion.
Powinien być podawany codziennie mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od ilości przyjmowanego pokarmu i pory dnia. Po prostu wybierz najbardziej dogodny czas, aby włączyć go do swojej codziennej rutyny.
Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących prawidłowego podawania leku.
Niewykorzystane długopisy należy przechowywać w lodówce. Jednakże, po rozpoczęciu stosowania pióra, nie musi być ono przechowywane w lodówce i może być przechowywane w temperaturze pokojowej (do 30°C) przez okres do jednego miesiąca.
Dawka początkowa wynosi 0,6 mg, a po uzyskaniu dobrej tolerancji może być zwiększana co tydzień (06→ 1,2 → 1,8 → 2,4 → 3). Jeśli nie jest dobrze tolerowany, najlepiej jest poczekać przed zwiększeniem dawki. W przypadku dobrej tolerancji i skuteczności nie jest konieczne osiąganie dawki maksymalnej, a pacjent może pozostać przy dawce skutecznej i tolerowanej.
Lek Saxenda został wprowadzony do obrotu w Polsce w 2016 r., a nieco wcześniej w USA. Jest wskazany u osób z BMI równym lub większym niż 30 kg/m2 (otyłość) lub z BMI 27 kg/m2 lub większym (nadwaga) i chorobami współistniejącymi z nadwagą (stan przedcukrzycowy, cukrzyca typu 2, OSAHS, AHT, itp.)
Jego stosowanie poza wskazaniami nie jest zalecane i oczywiście jest to lek, który powinien być stosowany TYLKO POD LEKARSKIM NAKŁADEM I NADZOREM.
Nie ma badań dotyczących stosowania leku Saxenda u osób małoletnich, kobiet w ciąży lub osób w wieku powyżej 75 lat, dlatego nie zaleca się jego stosowania w tych grupach populacyjnych, ponieważ nie jest znane bezpieczeństwo jego stosowania.
To samo dotyczy osób z ciężką niewydolnością nerek, ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością serca.
Nie ma szczególnych przeciwwskazań do stosowania leku, chyba że wystąpi reakcja alergiczna.
Od momentu wprowadzenia leku na rynek badania wciąż poszerzają wiedzę na temat jego zastosowania, zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i skuteczności w innych obszarach (stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników itp.), a w najbliższym czasie będziemy mogli rozszerzyć tę część artykułu.
Efekty Saxenda
Skuteczność kliniczną preparatu Saxenda wykazano w kilku badaniach klinicznych z udziałem 5800 osób z otyłością i nadwagą, w których preparat Saxenda porównywano z placebo. W tych badaniach Saxenda wykazała 7,5% redukcję masy ciała u jej użytkowników, w porównaniu do 2,3% utraty masy ciała u pacjentów, którzy byli leczeni placebo. Ponadto osoby stosujące lek Saxenda nadal traciły na wadze podczas pierwszych 40 tygodni leczenia. Utrata masy ciała była większa u kobiet niż u mężczyzn.
W przypadku braku skuteczności po 12 tygodniach stosowania maksymalnej dawki (3 mg/dobę), zalecane jest przerwanie leczenia z powodu braku skuteczności.
Ważne jest, aby osoby stosujące lek Saxenda łączyły go ze zdrowszym stylem życia w zakresie diety i ćwiczeń fizycznych, aby zapewnić utrzymanie uzyskanych wyników.
Cena Saxenda
Saxenda jest lekiem wydawanym na receptę.
Nie jest on finansowany ani dotowany przez ZUS, co oznacza, że jego cena jest taka sama niezależnie od tego, czy został przepisany przez lekarza prywatnego, czy przez publiczny system opieki zdrowotnej.
Choć w aptece może wydawać się drogi, pozwala osiągnąć efekty chirurgii bariatrycznej bez operacji, a jeśli porównamy go z cenami „diet cud”, które są oferowane w tak wielu miejscach, jest to nawet opłacalne.
Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.
W jakiej aptece dostępny jest Saxenda?