Przejdź do treści

Resveratrol

Resweratrol jest substancją pochodzenia naturalnego. Znajdziemy go w popularnych roślinach i lubianych owocach. Resveratrol zyskuje coraz większe zainteresowanie z racji swoich prozdrowotnych właściwości.

Czym jest Resweratrol?

Resveratrol to substancja, która naturalnie znajduje się w roślinach. Jest polifenolem, czyli jednym z fitoskładników, których zadaniem jest ochrona rośliny przed patogenami. Resweratrol jest więc produkowany przez rośliny w momencie zagrożenia, co ma pomóc im zminimalizować ryzyko uszkodzenia.

Znajdziemy go w wielu produktach, do których mamy bardzo łatwą dostępność. Resveratrol obecny jest choćby w ciemnym winogronie, a jako że proces fermentacji go nie wytrąca, znajdziemy go też w czerwonym winie. Poza tym jest również składnikiem owoców jagodowych, takich jak maliny, truskawki czy borówki. Bogate w ten składnik są też orzeszki ziemne.

Efekty Resveratrol

Resveratrol to substancja, która nie bez powodu wzbudza ogromne zainteresowanie i coraz chętniej stosuje się ją zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Ma on kilka znaczących dla naszego zdrowia właściwości. Jest świetnym antyoksydantem, co oznacza, iż przeciwdziała gromadzeniu się wolnych rodników w organizmie.

Wolne rodniki są produktem ubocznym procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. Mogą one uszkodzić błonę komórkową, a także DNA i RNA. To przyczynia się do zmiany ich struktury i powstawania mutacji, a w konsekwencji powoduje choroby. Dlatego antyoksydanty takie jak resweratrol są tak istotne w codziennej diecie lub suplementacji. Ich działanie może zapobiec wielu schorzeniom, w tym nowotworom.

Resweratrol działa również przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Wykazuje też funkcje przeciwzapalne. Będzie zatem dobrym wyborem dla osób, które zmagają się z przewlekłymi infekcjami. Innymi z jego właściwości są działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwdziałanie tworzeniu się zakrzepów. Wpływa na kondycję tętnic i zapobiega ich zwapnieniu. Zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej i niedokrwiennej serca. Wykazano też jego wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Resveratrol ma też niebagatelny wpływ na poziom cukru we krwi. Badania wykazały, że osoby z cukrzycą typu II odniosły znaczną poprawę glikemii, korzystając z resweratrolu. Przyczynia się on do obniżenia poziomu glukozy na czczo, zmniejsza stężenie insuliny i wpływa na wycofanie insulinooporności.
Korzystny wpływ resweratrolu wykazano także w związku z otyłością, którą często współistnieje z chorobami metabolicznymi. Z racji tego, że resweratrol reguluje poziom insuliny – zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Wzrok to kolejny narząd, który korzysta z dobroczynnego działania resweratrolu. Naczyniówka, która sąsiaduje z siatkówką w naszym oku, złożona jest z wielu naczyń krwionośnych. Mają one bezpośredni wpływ na kondycję naszego wzroku. Jeśli dochodzi do nadmiernego ich rozrostu, może przyczynić się to do zwyrodnienia plamki żółtej. Wpływa to na ograniczenie pola widzenia lub widzenie niewyraźne. Do zwyrodnienia plamki żółtej często dochodzi wraz z wiekiem. Z pomocą jednak przychodzi resweratrol, który jest w stanie zapobiegać namnażaniu się naczyń krwionośnych, a zatem „ratuje” wzrok.

Podobny artykuł:  FlexaFit NIE KUPUJ przed przeczytaniem recenzji! Prawdziwe Opinie

Trzeba również wspomnieć o jego neuroprotekcyjnym działaniu. Resveratrol ma korzystny wpływ na układ nerwowy; eliminuje procesy neurodegeneracyjne, a mianowicie — może im zapobiegać lub łagodzić objawy chorób takich jak demencja czy Alzheimer. Odbywa się to, m.in. poprzez eliminację stanów zapalnych i wolnych rodników. Jego wpływ na układ nerwowy odczują również osoby uczące się i pracujące umysłowo. Wykazano, że resweratrol oddziałuje na procesy poznawcze i poprawia sprawność umysłową.

Resveratrol w kosmetyce

Również w kosmetyce i codziennej pielęgnacji jest składnikiem nieocenionym, a jego wpływ na procesy naprawcze skóry odkryto stosunkowo niedawno. Resweratrol spowalnia procesy starzenia się skóry dzięki zawartych w nim antyoksydantom. Jego przeciwzapalne działanie wspomaga regenerację naskórka i zapobiega powstawaniu wyprysków czy zmian trądzikowych.

Resweratrol efektywnie nawilża skórę poprzez wpływ na powstawanie glikozaminoglikanów (GAG). Wykazuje działanie ochronne przed szkodliwym czynnikami zewnętrznymi. m.in. promieniowaniem UVA i UVB. Chroni również włókna kolagenowe, co w efekcie zapobiega utracie jędrności i elastyczności skóry.

Suplementy z Resveratrolem

Coraz większa popularność resweratrolu sprawia, że rośnie liczba suplementów i produktów kosmetycznych z jego udziałem. Możemy znaleźć go w połączeniu z innymi składnikami oraz solo w różnej formie – od kropel po tabletki i kapsułki. Nie ma jednej uogólnionej dawki resweratrolu, która będzie skuteczna. Wykazano jednak, iż jego bezpieczną dawką może być nawet 5 mg.

Resweratrol jest substancją o słabej biodostępności. Oznacza to, że substancja czynna w niewielkiej dawce dostaje się do organizmu. Wynika to z faktu, iż do rozkładu resweratrolu dochodzi w jelicie cienkim i wątrobie. Tam bardzo szybko ulega metabolizacji, ponieważ oddziałuje na to cytochrom P450, który odpowiada za przekształcanie substancji.

Choć jest on składnikiem kilku smacznych i łatwych do zdobycia produktów, ilość, jaką możemy wraz z nimi przyswoić, jest stosunkowo niewielka. Dlatego, jeśli zależy nam na wykorzystaniu pełni jego właściwości, najlepszą opcją jest suplementacja.

W suplementach diety odnajdziemy go w dawkach od 100 mg do nawet 600 mg, co powinno zaspokoić dzienną dawkę i jednocześnie nie być dla nas szkodliwe. Zanim sami ustalimy ile tabletek dziennie przyjąć, zapoznajmy się z etykietą producenta i jego zaleceniami.

Stosowanie Resveratrol

Najlepszą formą przyjmowania substancji odżywczych i innych dobroczynnych składników, jest stosowanie ich ze źródeł, w których naturalnie występują. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, ponieważ wiele witamin i minerałów wstępuje w zbyt niskiej dawce, aby móc uzupełnić ich zapotrzebowanie wraz z codzienną dietą.

Resweratrol, choć występuje w wielu owocach jagodowych, nie przekracza tam zaledwie kilku miligramów. Nie są to dawki, które mogą mieć faktyczny wpływ na nasz organizm jednorazowo, ale regularne korzystanie z ich dobroczynnych składników może przynieść rezultaty.

Należy tutaj wspomnieć o tzw. francuskim paradoksie, który to odnosi się do długości życia oraz zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe w populacji francuskiej. Okazuje się bowiem, że francuzi na tle innych krajów europejskich cechują się wyjątkowo niską zachorowalnością na miażdżycę, która odpowiada za szereg przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Podobny artykuł:  Ketobooster kapsułki – opinie, skład, cena, gdzie kupić?

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że populacja francuska słynie z diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i cholesterol. Nie szczędzą oni również alkoholu. Chodzi tutaj jednak o czerwone wino, które jest jedynym alkoholem bogatym w polifenole, a stosowanie go regularnie w niewielkich dawkach, najlepiej do posiłku, może przynieść korzyści dla naszego zdrowia.
Jeśli jednak nie pijemy alkoholu lub stosujemy leki, które mogą wchodzić z nim w interakcję, możemy wdrożyć do diety garść borówek amerykańskich lub malin.

Skutki uboczne Resveratrol

Pomimo wysokiej skuteczności resweratrolu i wielu niesamowitych właściwości, ma on też swoje ciemniejsze strony. Chodzi tutaj o nadmierną ilość tej substancji, która może przynieść efekty zupełnie odwrotne od zamierzonych.

Korzystanie ze zbyt wysokich dawek resweratrolu niekorzystnie wpływa na pracę naszego organizmu. Może skutkować to obniżeniem ilości czerwonych i białych krwinek, a także hemoglobiny i hematokrytu. Podczas stosowania suplementów z resweratrolem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z chorujące na anemię.

Zbyt wysokie stężenie resweratrolu, zamiast chronić naczynia krwionośne i serce, może spowodować odwrotną reakcję.

Duże dawki resweratrolu mogą spowodować wzrost stężenia albumin, kreatyniny, bilirubiny i fosfatazy alkalicznej, a to oznacza toksyczny wpływ na funkcjonowanie nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Pamiętajmy jednak, iż trudno jest przekroczyć zalecaną dawkę resweratrolu. Nie występuje on powszechnie w na tyle wysokich dawkach, aby mogły one powodować znaczne skutki uboczne. Badania na zwierzętach oparte są na bardzo dużych dawkach substancji.

Resveratrol interakcje z lekami

Nie zaleca się przyjmowania resweratrolu przez osoby stosujące niektóre leki. Może wchodzić w interakcję z substancjami, do których rozkładu dochodzi w wątrobie i zaburzać ich działanie.

Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, immunosupresantów, statyn czy leków przeciwhistaminowych.

Zanim rozpoczniemy suplementację resweratrolem podczas stosowania leczenia farmakologicznego, skonsultujmy to z lekarzem prowadzącym.

Gdzie kupić Resveratrol?

Resweratrol znajdziemy z łatwością w większości aptek internetowych dostępny od ręki. Zanim zdecydujemy się na zakup, zwróćmy uwagę na ilość substancji czynnej zawartej w preparacie.

Cena Resveratrol

Cena resweratrolu jest uzależniona od formy preparatu i jego dawki. Znajdziemy szereg różnych preparatów; od kapsułek i tabletek po krople. Najczęstszą formą, z jaką się spotkamy, są kapsułki dojelitowe, których cena może wahać się między 25-40 zł.

Opinie Resveratrol

Resweratrol cieszy się dużym uznaniem ze względu na ogrom korzyści zdrowotnych. Jest bardzo bezpiecznym preparatem, którego dawkę zalecaną trudno jest przekroczyć, a w pożywieniu nie znajdziemy go w ilościach znacznych.
Dietetycy i lekarze wskazują na jego liczne właściwości; od antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych po przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Podnosi się, że korzystanie z resweratrolu regularnie może przeciwdziałać wielu chorobom, a w tym chorobom cywilizacyjnym i nowotworowym.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *