Przejdź do treści

Pyłek pszczeli – Opinia i Analiza. Właściwości i zastosowanie.

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli znany również jako pyłek kwiatowy jak sama nazwa wskazuje, jest to pyłek, który zbierają pszczoły. Jednocześnie jest to produkt mało przetworzony po zebraniu przez pracowite owady. Zbierany jest przez pszczoły po to, by służyć jako pokarm dla ich potomstwa. Produkt następnie trafia do ula jako małe kuleczki. Jedna kuleczka posiada w sobie około 100 tysięcy mikro ziaren pyłków różnych kwiatów. Rodzaje kwiatów uzależnione są od tego, na jakich terenach występują pszczoły. Samo pozyskiwanie tej substancji odbywa się po zainstalowaniu przy samym ulu zabezpieczenia, które pozwala odebrać pszczołom część drogocennego pyłku. Następnie jest on zbierany, suszony i sprzedawany. Występuje pod inną nazwą – pierzga. Jego cena jest znacznie wyższa, niż cena miodu i oscyluje w okolicy 60zł za kilogram. Jakie ma zastosowanie, przeciwwskazania i w jakiej formie go spożywać? Szczegóły dostępne są w artykule.

Spis treści

Pyłek pszczeli – z czego się składa?

Skład pyłku sprawia, że jest on uznawany za jedną z najbogatszych i najzdrowszych substancji zdrowotnych dla naszego organizmu. Jego największą grupą konstrukcyjną są białka oraz wolne aminokwasy. Wyróżnić w tym możemy następujące elementy:

  • histydyna,
  • glicyna
  • arginina,
  • fenyloalanina,
  • izoleucyna,
  • alanina,
  • prolina,
  • leucyna,
  • lizyna,
  • metionina,
  • treonina,
  • walina,
  • seryna i inne.

Ilość aminokwasów pod względem procentowym w pyłku oscyluje w okolicy 12%!
Pyłek zawiera w sobie nie tylko aminokwasy egzogenne, lecz również aminokwasy endogenne. Powinnyśmy podkreślić, że aminokwasy endogenne nasz organizm potrafi wytworzyć sam. Aminokwasy egzogenne muszą być dostarczane z produktami, gdyż nasze ciało ich samodzielnie nie potrafi wyprodukować. Istotną rolę w tym wypadku spełnia arginina.

Według przeprowadzonych badań, aginina, która znajduje się w pyłku pszczelim doprowadza do polepszenia produkcji tlenku azotu. Dzięki temu dochodzi do obniżenia napięcia ścian naczyń, a w konsekwencji tętnice wieńcowe są rozkurczone. Dodatkową zaletą tego aminokwasu jest przeciwdziałanie zlepianiu się erytrocytów.

Dzięki możliwościom laboratoryjnym udało się wyizolować około 30 enzymów z pyłku kwiatowego, a także koenzymy, które odpowiadają za katalizację procesów biochemicznych w naszym organizmie.

Pyłek jest też dobrym źródłem eukoantocyjanów, katechin, flawonoidów, kwasu oleanolowego i ursolowego. W dużych ilościach znajdziemy w nim fenolokwasy (ok. 2 g w 100 g). Najpopularniejszą opcją jest jednak kwas chlorogenowy, kwas ferulowy, kwas p-hydroksybenzoesowy oraz kwas p-kumarowy. Jeżeli chodzi o lipidy budujące Pyłek pszczeli, to wyróżnić możemy:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT),
  • kwas linolowy,
  • γ-linolenowy oraz arachidowy.

Jako źródło wielu kwasów, aminokwasów i lipidów pyłek pszczeli posiada w sobie także ponad 40 pierwiastków w postaci soli mineralnych. Badania ujawniły, że występują w nim m.in.:

  • platyna,
  • cyrkon
  • potasu,
  • selen,
  • bor,
  • magnezu,
  • żelaza i
  • cynku.
  • srebro,
  • pallad oraz tytan.

Kolejną substancją, którą znajdziemy w pyłku są węglowodany. Ich różnorodność również jest bardzo ciekawa, bowiem znajdziemy tam – fruktozę, glukozę, maltozę, arabinozę, rybozę, izomaltozę i inne.

Nie od dziś wiadomo, że oprócz minerałów ma on również ogromną ilość witamin, które ciężko znaleźć w jednym posiłku, bądź produkcie. Różnorodność i naturalność występowania sprawiają, że pyłek pszczeli może być świetnym suplementem dbającym o naszą prawidłową ilość witamin w organizmie, co przełoży się na jego zdrowie i stan. Znajdziemy w nim: witamine E, C, A, , B6, PP, P, D, H, B1, B2, B3, B12, inozytol, biotynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy, kwercetynę. Ich zawartość kształtuje się następująco:

Nazwa substancji /Zawartość /ľg/g

  • Kwas pantotenowy 3 – 50
  • Biotyna 0,6 – 6
  • Witamina C 14 – 2052
  • Witamina B1 5 – 15
  • Karotenoidy 6,6 – 2125
  • Witamina E 210 – 1700
  • Witamina B2 5 – 21
  • Witamina B6 3 – 9
  • Kwas nikotynowy 13 -210
  • Kwas foliowy 3 – 7

Czytaj też: Ashwagandha – Opinia i Analiza. Jaka najlepsza? Właściwości i zastosowanie >>

Pyłek pszczeli – właściwości

Pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy

Pyłek pszczeli ułatwia rozkładanie substancji. Wysoka zawartość enzymów pomaga w rozkładaniu się substancji pokarmowych, a co za tym idzie są lepiej wchłaniane przez organizm. Alfa i beta amylazy rozkładają skrobie oraz glikogen. Enzym inulaza rozkłada inulinę, celulaza – celulozę, inwertaza (sacharaza) rozkłada sacharozę. Lipazy oraz fosfolipazy powodują rozkład lipidów i fosfolipidów, proteazy rozkład białek i peptydów. Istotna jest również rola fitazy alkalicznej, która rozkłada kwas fitynowy. Dzięki fitynaniom zmniejszona jest biodostępność składników odżywczych, które zawarte są w pożywieniu. Rozkład kwasu fitynowego powoduje jednocześnie zwiększenie biodostępności substancji odżywczych zawartych w pyłku.

Właściwości adaptogenne pszczelego pyłku

Jak się okazuje pyłek pszczeli jest w stanie przystosowywać nasz organizm do niekorzystnych warunków środowiskowych jednocześnie podwyższając naszą odporność fizyczną czy psychiczną, ale również immunologiczną naszego organizmu. Dodatkowo może podnieść sprawność fizyczną w niekorzystnych warunkach środowiskowych np. przy wysokiej lub niskiej temperaturze, braku tlenu czy przy zbyt dużym obciążeniu wysiłkiem. Ponadto skutecznie zmniejsza stres wywołany chorobą i przyspiesza powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Działanie hipolipidemicznie pyłku pszczelego

Dzięki badaniom na zwierzętach pewne jest to, że pyłek jest w stanie zmniejszyć zawartość lipidów całkowitych i triacylogliceroli w osoczu. Co więcej jest w stanie zmniejszać stężenia lipidów w surowicy korelowało z hormonami takimi jak insulina, testosteron i tyroksyna. Warto wiedzieć, że odpowiadają one za wyższy metabolizm lipidów. Badania kliniczne również potwierdziły hipolipidemiczną aktywność pyłku. Jeśli chodzi z kolei o wymienione substancje lipidowe to zmniejszyły się one z 20% do 35%. Co ciekawe wykazał się skutecznością nawet u osób, którym w ogóle nie pomagał lek przeciwmiażdżycowy. Wspomniany pyłek jest w stanie obniżyć poziom lipidów oraz cholesterolu z 20% do 30%, a także zmniejszyć zbrylanie płytek krwi nawet o 30%.

Czytaj też: Żywokost – właściwości i zastosowanie >>

Pyłek pszczeli – działanie przeciwzapalne

Jak się okazuj pyłek ma niezwykle wysokie działanie przeciwzapalne i jest w tym skuteczny przez co można spokojnie porównywać go z takimi lekami jak: naproksen, analgin, fenylobutazon czy indometacyna.

Wszystko to polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy i lipoksygenazy, enzymów, które odpowiedzialne są za przekształcanie kwasu arachidonowego w takie toksyczne związki jak prostaglandyny i leukotrieny. Warto wiedzieć, że są one w stanie wywołać ostre czy przewlekłe stany zapalne. Według badań, jeśli mamy skoncentrowany wyciąg z pyłku w dawce 50 mg na masę ciała szczura to jest on w stanie wyeliminować obrzęk łapy, który wywołany jest podaniem karagenanu nawet w 75%. Jak się okazuje za takie działanie odpowiadają: flawonoidy i kwasy fenolowe oraz kwasy tłuszczowe i fitosterole. Stosowanie pyłku pszczelego zalecane jest w przypadku: ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, początkowych stanów zwyrodnieniowych czy nawet w toksycznych i pourazowych uszkodzeniach wątroby.

Odmienne badania wskazują, że pyłek ma mocne zastosowanie w antybiotykoterapii. Jest on skuteczny przeciwko bakteriom Gram-dodatnim – przykładowo Staphylococcus aureus oraz Gram-ujemnych – Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeurgionsa. Pyłek wykazuje również zdrowotne działanie przeciwko grzybom – Candida albicans. Więcej badań związanych z pyłkiem w tym jego właściwości i pozostałe szczegóły można odnaleźć pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4418040/

Właściwości przeciwutleniające pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli jest bogaty w witaminę E, która działa ochronnie i przeciwutleniająco. Produkt zawiera również kwercetynę, która jako kolejny przeciwutleniacz doprowadza do obniżenia poziomu złego cholesterolu w naszym organizmie. Frakcje białkowe tworzące pyłek pszczeli wykazują ogólne silne właściwości o charakterze przeciwutleniającym.

Samo działanie zostało udowodnione licznymi badaniami, a ponadto w 2009 roku uznano, że ten produkt zawiera największą ilość przeciwutleniaczy spośród wszystkich dostępnych substancji! Zawartość polifenoli w pyłku pszczelim w przeliczeniu na kwas galusowy (wzorzec) wynosiła: dla ekstraktów wodnych od 12,4 mg/100 g (miód bez dodatku) do 1214,6 mg/100 g (Pyłek pszczeli).

Działanie przeciwbólowe pszczelego pyłku

Produkt pszczeli jest warty podkreślenia z uwagi na działanie antynocyceptywne. W jednym z badań wskazano, że wyciąg etanolowy wyodrębniony z pyłku podawany dla myszy przy zastosowaniu dawki 100 i 200 mg/kg m.c. na godzinę przed testami przeciwbólowymi sprawia, że dochodziło do zmniejszenia ilości skurczów mięśni z powodu bólu o 69 i 76% w stosunku do myszy z grupy placebo. Więcej o właściwościach i działaniu pyłku w tym badania można odnaleźć pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5457129/

Pyłek pszczeli – Jak stosować?

Kuracja pyłkiem pszczelim powinna być długotrwała. Oznacza to w praktyce, że produkt najlepiej przyjmować przez około 2-3 miesiące z natężeniem codziennym. Jako produkt pszczeli może on doprowadzać do uczulenia, więc nie zaleca się przyjmowania dawki większej niż zalecana. Przygodę z tym suplementem powinno rozpocząć się od stosowania 1 łyżeczki pyłku dziennie, a następnie zwiększać dawkę do momentu uzyskania 1 łyżki stołowej dziennie. Pyłek należy wsypać do szklanki wody, która nie powinna być ciepła ani zimna. Szklankę należy trzymać przez noc w temperaturze pokojowej. Do smaku można dodać miodu, bądź wybrać pyłek w postaci miodu. Napój powinien zostać spożyty rano na czczo. Zanim jednak to zrobimy powinniśmy jeszcze dobrze wymieszać pyłek, gdyż opada on z reguły na dno szklanki. Mikstura wskazana jest w okresie jesieni oraz zimy, gdyż wzmacnia ona nasz układ odpornościowy.

Czy dzieci mogą przyjmować pyłek pszczeli?

Jak najbardziej! Dzieci mogą, a nawet powinny przyjmować ten produkt. Wynika to z faktu, że jest to substancja naturalna, mało inwazyjna, a także bogata w liczne elementy budujące i wspierające nasz organizm. W szczególności powinniśmy zaznaczyć, że dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, bardzo często są narażone na spadek odporności i infekcje. Pyłek może być spokojnie spożywany przez dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Sposób jego użycia został wymieniony powyżej. Najlepiej zmieszać go z miodem i podać do picia.

Zalecane dawki dzienne pyłku kwiatowego:

  • dzieci w wieku 3-5 lat – 10 gramów pyłku kwiatowego;
  • dzieci 6-12 lat – 15 gramów pyłku kwiatowego;
  • dzieci powyżej 12 lat i dorośli – 20 gramów pyłku kwiatowego;
  • dorośli w celach leczniczych – 30-40 gramów pyłku kwiatowego.

Najlepszy termin na budowanie odporności przy pomocy pyłku kwiatowego to jesień oraz wiosna. Długość kuracji powinna wynosić około 2 miesięcy. Jest to produkt warty uwagi nie tylko z powodu dbania o naszą odporność, lecz również z powodu uzupełniania wszelkich niedoborów witamin i mikroelementów. Można go przyjmować na wiele sposobów.

Czytaj też: Krzem – Opinia i Analiza. Właściwości i zastosowanie >>

Pyłek pszczeli – przeciwwskazania

Pyłek pszczeli jest zalecany dla wszystkich osób, które nie są uczulone na pyłki kwiatowe. W związku z swoim naturalnych pochodzeniem i delikatnym działaniem nie odnotowano większych przeciwwskazań do jego stosowania.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *