Pregabalina jest związkiem chemicznym wykorzystywanym w lekach, która ma działania przeciw drgawkom, działa przeciwlękowo, pomaga ustabilizować sen oraz jest przeciwbólowa.
Jest to pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Mechanizm jej działania opiera się na blokowaniu kanałów wapniowych typu L. Te kanały współdziałają w wyładowywaniu neuronów, a także czynnie uczestniczą w wydzielaniu neuroprzekaźników (na przykład: serotoniną lub dopamina).
Warto także zaznaczyć, że pregabalina, jako lek oryginalny została pierwotnie wprowadzona na rynek jako lek ze wskazaniami do leczenia epilepsji i ogólnych zaburzeń lękowych. Ochrona patentowa tych wskazań dla pregabaliny wygasła i na rynku zaczęły pojawiać się leki generyczne, jednak podczas obecności leku na rynku – wskutek badań – ustalono, że pregabalina jest także skuteczna w leczeniu bólu neuropatycznego. Firma uzyskała dodatkowy patent na drugie zastosowanie medyczne, który w Polsce wygasa dopiero w lipcu 2019 roku.
Działanie te jest potrzebne podczas leczenie nerwicy lub innych zaburzeń lękowych oraz bóli neuropatycznych. Blokowanie wyładowań neuronóww oraz wydzielania neuroprzekaźników wpływa na stabilizację błon komórkowych posiadanych w organizmie, których efektem jest wydzielanie pozytywnych neuroprzekaźników (na przykład hormonu szczęścia)
Zaleca się stosować lek w przypadkach wystąpienia bólów neuropatycznych pochodzenia obwodowego i ośrodkowego, które objawiają się uczuciem drętwienia, gorąca, kłucia, skurczu lub pobolewania.
Pregabalina jest też stosowana podczas tego gdy pacjent posiada zaburzenia lękowe, które się rozwinęły do takiego stanu, że nie ma trudności w życiu codziennym przez co pojawiają się mniej lub bardziej objawy fizyczne.
Lek stosuje się przy zaburzeniach lękowych takich jak:
- zespół stanu pourazowego (jest to zespół, który występuje poprzez drastyczne przeżycie, które odbiło piętno na psychice),
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (osoba chorująca na te zaburzenia zmaga się z zbyt obsesyjnym skupieniem się nad wykonaniem pierwszej lepszej czynności nawet takiej jak np. umycie twarzy),
- zespół lęku uogólnionego (charakteryzuje się przesadnym odczuwaniem lęku przed jakimś wydarzeniem na przykład chorobą lub śmiercią),
- fobia społeczna (osoby zmagające się z taką fobią odczuwają lęk gdy mają odbyć jakiekolwiek sytuacje społeczne oraz może się u nich pojawiać strach podczas gdy mają wyjść na zewnątrz, schorzenie to również jest nazywaną agorafobią.
Przyczynami przez, które zaburzenia lękowe się mogą bardziej uaktywnić są czynniki genetyczne, oraz wydarzenia w dzieciństwie lub w życiu dorosłym przez, które pacjent posiadał wysoką dawkę silnego stresu, wpływ również ma posiadanie osobowości z predyspozycjami lękowymi, a także w jaki sposób osoba prowadzi swoje życie.
Wspomaganie lekami podczas terapii zaburzeń lękowych – czy są skuteczne?
Zaburzenia lękowe są bardzo ważne by były leczone tez farmakologicznie, ponieważ pomimo samej terapii pacjentowi będą też potrzebne leki, które wspomogą leczenie żeby szybciej pokonać objawy oraz obniżyć stan lęku w organizmie. W farmakoterapii (leczenie poza terapią również lekami) gdy osoba posiada zaburzenia lękowe sąd używane substancje farmakologiczne, które są zaliczane do grupy antydepresantów (na przykład benzodiazepiny, neuroleptyki lub hydroksyzyna). Również wysoką skutecznością wykazała się pregabalina. Opinie podawane przez pacjentów potwierdzają jej działanie i pomaga obniżyć lęk występujący w organizmie.
Pregabalina w Polsce dostępna jest w lekach produkowanych przez kilku producentów. O ile postać leku jest raczej niezmienna, gdyż środki z pregabaliną podawane są w kapsułkach twardych, to w charakterystyce produktu leczniczego wpisane mogą być nieco inne wskazania do jego stosowania.
Spis treści
Skład Pregabalina
Jedna kapsułka zawiera substancje czynną zaczynającą się od 25mg, 50mg, 75mg, 100mg, 200mg, 225mg, kończąc na 300mg pregabaliny, substancje wspomagające to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), sodu laurylosiaerczan, krzemionka koloidalna bezwodnam czarny tusz (zawiera: czarny tlenek żelaza(E172), glikol propylenowy, szelak, wodorotlenek potasu)i woda.
Tabletki o gramaturze od 75mg o 300mg zawierają czerwony tlenek rzelaza(E172).
Efekty Pregabalina
Podczas przyjmowania leku mogą wystąpić objawy alergiczne takie jak: wysypka skórna, obrzęk twarzy, ust, języka oraz gardła.
Skutki uboczne Pregabalina
- Bardzo częste:
- bóle głowy,
- senność,
- zawroty głowy,
- Częste:
- biegunka,
- dezorientacja,
- drażliwość,
- drżenie,
- euforia,
- nudności,
- splątanie,
- suchość w ustach,
- wymioty,
- wzdęcia
- Niezbyt częste:
- agresja,
- niepokój ruchowy,
- omamy,
- omdlenia,
- pokrzywka,
- zmiany nastroju,
- uszkodzenie mięśni,
- wyciek z brodawki sutkowej,
- przerost piersi,
- powiększenie piersi u mężczyzn,
- brak miesiączkowania,
- niewydolność nerek,
- zmniejszenie objętości wydalanego moczu,
- zatrzymanie moczu,
- zmniejszenie liczby białych krwinek,
- niewłaściwe zachowanie,
- reakcje alergiczne (których objawem mogą być trudności w oddychaniu, zapalenie oczu
- ciężka reakcja skórna charakteryzująca się wysypką, złuszczaniem się skóry i bólem)
- żółtaczka (zażółcenie skóry i białkówek oczu)
Mimo dużej liczby efektów ubocznych działania leku, efekty te nie pojawiają się u każdego z pacjentów.
Stosowanie Pregabaliny
Lek należy stosować zgodnie z instrukcjami podanymi w ulotce, oraz według wytycznych podanych przez lekarza lub farmaceutę. Dawkowanie leku jest zależne od jednostki chorobowej oraz od stanu ogólnego pacjenta czyli wiek, płeć lub stan zdrowia pacjenta.
Zastosowanie leku wyłącznie doustnie rozpoczynając od niskich dawek.
Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy lek Lyrica przyjmuje się dwa lub trzy razy na dobę. W przypadku przyjmowania dwa razy na dobę, lek Lyrica stosuje się rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W przypadku przyjmowania trzy razy na dobę, lek Lyrica stosuje się rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.
Lek nie uzależnia
Nie powinno się przerywać ani samodzielnie zwiększać dawki pregabaliny może to spowodować senność, pobudzenie lub niepokój
Działanie
Pregabalina jest szybko wchłaniana po podaniu na czczo i osiąga Cmax we krwi w ciągu 1 h po podaniu dawki pojedynczej i dawek wielokrotnych. Biodostępność pregabaliny po podaniu doustnym wynosi ≥90% i jest niezależna od dawki. Po podaniu dawek wielokrotnych stan stacjonarny zostaje osiągnięty po 24-48 h. Podawanie leku wraz z pokarmem zmniejsza szybkość wchłaniania, nie ma jednak istotnego klinicznie wpływu na stopień wchłaniania pregabaliny. Nie wiąże się z białkami osocza. W organizmie ludzkim pregabalina podlega metabolizmowi w nieistotnym stopniu. Około 98% dawki jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej; N-metylowa pochodna pregabaliny – główny metabolit w moczu, stanowi 0,9% dawki. Średni T0,5 pregabaliny w fazie eliminacji wynosi 6,3 h.
Uwaga! Ostrożnie stosować u pacjentów z problemami takimi jak:
- cukrzyca
- pacjenci, którzy przybierają na wadze podczas leczenia, mogą wymagać dawek hipoglikemizujących,
- Osoby z zaburzoną czynnością nerek
- Lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania i (lub) zmienić dawkę leku. – Kapsułka powinna być połknięta w całości i popita wodą.
- Reakcje nadwrażliwości – jeżeli pojawiają się objawy obrzęku naczynioruchowego, na przykład obrzęk twarzy, ust lub obrzęk w obrębie górnych dróg oddechowych należy lek odstawić natychmiast
Podczas przyjmowania lekarstwa nie powinno się spożywać alkoholu.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów
Pergabalina może wywoływać zawroty głowy, senność i zmniejszenie koncentracji. Nie należy prowadzić samochodu, obsługiwać skomplikowanych maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych czynności, aż do momentu określenia wpływu tego leku na zdolność wykonywania powyższych czynności.
Substancja wykazuje interakcje z lorazepamem, ponieważ zwiększa to wpływ na ustrój osoby chorej. Badania laboratoryjne nie wykazały interakcji leku z innymi medykamentami. Natomiast warto pamietać, żeby leku nie stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią. Leku nie powinno się stosować u dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia
Opinie Pregabalina
Opinie na temat lekarstwa są różnorodne, większości są one pozytywne i opisują dobre działanie tabletek.
Natomiast znajdują się też opinie negatywne ale są one spowodowane nie trzymaniem się dawkowania przez pacjentów lub trafiają się przypadki gdzie to lek posiadana mocne nie porządne skutki uboczne, które mogą występować w małej liczebności przypadków.
Jest to lek, który w opiniach biorących pomaga szeczgólnje wtedy gdy pacjent posiada lęki społeczne, poprawia ona nastrój oraz dobrze pomaga w ustabilizowaniu snu.
Przez pierwsze dni pobierania leku jest zwiększona senność, problemy z równowagą oraz koncentracją. Po dłuższym zażywaniu tabletek objawy zanikają
Cena Pregabaliny
Cena lekarstwa zależy od ilości kapsułek w pokazaniu jak i od dawki miligramów w jednak tabletce
Za 56 sztuk tabletek o wartości 25mg w jednej tabletce wynosi: 12,30 złotych,
Koszt tej samej ilości sztuk tylko w wartości 50mg wynosi: 26,00 złotych,
Za 56 kapsułek w rozmiarze 75mg zapłacimy: 28,40 złotych,
Dawka 100mg o ilości 56 koszt: 37,34 złotych,
150 mg sztuk 56 za 49,50 złotych,
300 mg sztuk 56 równe są kosztowi 80,00 złotych
Gdzie kupić Pregabalinę
Lekarstwo można zakupić w każdej aptece, lek na receptę.
Lek można również kupić na stronach farmakoligycznych lub w internetowych aptekach.
Większości łatwo dostępna.
Dodatkowe Informacje
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.