Przejdź do treści

Ozempic – Opinie oraz efekty i skład – recenzja

Ozempic

Obecnie coraz więcej osób mierzy się z problemem zbyt dużego stężenia cukru we krwi. Cukrzyca powoli staje się chorobą cywilizacyjną, wynikającą przede wszystkim ze stylu życia. Pomocne w niej może być stosowanie leku Ozempic.

Ozempic jest roztworem do wstrzykiwań na receptę, zawierający semaglutyd, który obniża zbyt wysokie stężenie cukru we krwi. Stosuje się go przede wszystkim przy leczeniu cukrzycy u osób dorosłych. Lek pochodzi z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Opinie Ozempic

Ozempic opinieOsoby, które użyły leku przy występowaniu u siebie cukrzycy zachwalają jego działanie. Ozempic pozwala na regulację poziomu cukru, a także zrzucenie zbędnych kilogramów. Co ważne przy próbie schudnięcia i poprawieniu swojego poziomu cukru – obniża on apetyt, co sprawia, że nie podjadamy między posiłkami.

Lek jest określany przez stosujące go osoby jako skuteczny, a dla niektórych okazał się wręcz przełomowy w walce z cukrzycą i otyłością. Nie należy jednak zapominać, że przy stosowaniu Ozempicu nie wolno rezygnować z codziennej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety. Lek ten pomoże nam ustabilizować cukier, ale powinniśmy zapobiegać tyciu również we własnym zakresie – nie spożywać produktów przetworzonych, pełnych cukru, soli i chemii.


Ranking produktów na Odchudzanie - Luty 2023 r.

Czym są tabletki na odchudzanie oraz analiza.

Ostatnia aktualizacja rankingu: 28.11.2024

 

Efekty Ozempic

Ozempic przede wszystkim ma obniżyć poziom naszego cukru, jeśli jest on zbyt wysoki i utrzymuje się na takim poziomie przez dłuższy czas. Taki stan jest niebezpieczny dla organizmu, ponieważ sprawia, że ludzie stają się otyli i są bardziej narażeni na poważne choroby sercowo-naczyniowe, takie jak udar czy zawał serca. Zaczynają im także dokuczać dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Każde nadprogramowe kilogramy niosą za sobą ryzyko chorób. Nikogo nie dziwi już więc fakt, że coraz częściej ludzie wspominają o próbie schudnięcia. Ostatnio mówi się dużo o przydatności Ozempicu pod kątem właśnie utraty wagi. Efektem stosowania leku jest bowiem chudnięcie poprzez zmniejszenie się łaknienia. Sprawia to, że ludzie go stosujący mniej podjadają lub omijają posiłki. Ich zapotrzebowanie energetyczne znacznie się zmniejsza, przez co nie odczuwają tak jak wcześniej potrzeby ciągłego jedzenia.

Próba schudnięcia z lekiem Ozempic może przynieść różny efekt. Czasem musi minąć trochę czasu, aby zauważyć pierwsze zmiany w wyglądzie. Organizm każdego z nas reaguje w sposób indywidualny. Przeszkodą w schudnięciu przy stosowaniu Ozempicu mogą być np. różnego rodzaju niezdiagnozowane choroby. Należy jednak pamiętać o tym, że preparat może pomóc schudnąć, ale jego celem jest przede wszystkim obniżenie poziomu cukru we krwi.

Skład Ozempic

Substancją czynną Ozempic jest semaglutyd. W składzie pojawiają się również substancje pomocnicze takie jak: glikol propylenowy, dwuwodny fosforan disodu, fenol, kwas solny, wodorotlenek sodu i woda do wstrzykiwań. Mimo występowania wodorotlenku sodu w składzie, preparat zawiera mniej niż 23 mg sodu na dawkę. Określa się go więc jako „wolnego od sodu”.

Semaglutyd jest lekiem inkretynowym, czyli obniżającym poziom cukru we krwi. Opracowali go naukowcy z Novo Nordisk w 2012r. Z kolei jego rejestracja jako leku, którego można używać w przypadku cukrzycy w USA i Europie nastąpiła w 2017r. Semaglutyd jest tworzony w komórkach drożdży Saccharomyces cerevisiae, poprzez metodę inżynierii genetycznej, stosując technikę rekombinacji DNA. Sekwencja aminokwasów leku jest więc zbliżona do tej, która naturalnie występuje w endogennych hormonach.

Substancja ta jest stosowana do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłku, przede wszystkim w przebiegu cukrzycy Można ją także używać jako uzupełnienie diety, przy czym nie możemy jednak zapominać o zbilansowanych posiłkach i aktywności fizycznej. Naukowcy odkryli bowiem, że działanie substancji oprócz tego, że jest skuteczne w obniżaniu poziomu cukru, działa również odchudzająco.

Stosowanie Ozempic

Semaglutyd przyjmuje się w postaci wstrzyknięć podskórnych. Ma on wydłużony okres półtrwania, a swoje stężenie maksymalne osiąga w ciągu 1-3 dni po podaniu. Stąd powinno się go podawać nie więcej niż raz na tydzień. Dawki należy zwiększać w ciągu kuracji ze względu na przyzwyczajanie się organizmu. Aplikacja Ozempicu powinna się odbywać co tydzień, w tym samym dniu oraz w podobnej porze dnia. Semaglutyd wiąże się znacząco z białkami osocza i jest wydalany głownie z moczem (w ok. 70%).

Dorośli powinni zacząć od dawki 0,25 mg przyjmowanej raz na tydzień. Po 4 tygodniach można zwiększyć dawkę o 0,25. Nie wolno stosować dawek większych niż 2 mg na tydzień. W przypadku pominięcia dawki powinno przyjąć się ją jak najszybciej to możliwe w terminie do 5 dni. Powyżej 5 dni należy odczekać do ustalonego wcześniej terminu przyjmowania leku. Lek należy podawać wyłącznie podskórnie – w udo, brzuch lub ramię. Nie można go stosować dożylnie lub domięśniowo. Po pierwszym otwarciu preparatu jego okres ważności wynosi około 6 tygodni. Ozempic należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce (2°C – 8°C). Nie wolno go zamrażać. Bardzo ważne jest również, aby na nieużywany wstrzykiwacz nałożyć nasadkę, aby chronić go przed światłem. Igła musi zostać zdjęta po każdym użyciu, wstrzykiwacz nie może być przechowywany z nią w środku. Zapewni to ochronę przed zakażeniem, zanieczyszczeniem i wyciekaniem roztworu.

Nie wolno mieszać preparatu z innymi lekami podawanymi we wstrzyknięciach. Konieczne jest trzymanie się zaleconych dawek. Zbyt duża ilość substancji może zagrozić życiu oraz zdrowiu. Leki o charakterze peptydów lub białek mogą działać w sposób immunogenny i powodować wytworzenie przeciwciał przeciwko semaglutydowi. Nalezy pamiętać o tym, aby nie udostępniać wstrzykiwacza od Ozempicu innym osobom. Możesz zarazić innych (albo oni mogą Ciebie) poważną infekcją, nawet jeśli igła została zmieniona.

Mimo sytuacji, w której istnieją przesłanki do stosowania leku Ozempic, niestety nie każdy może go stosować. Będą to np. osoby, które przyjmują jednocześnie leki wymagające szybkiego wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Ozempic sprawia bowiem, że wydłuża się czas opróżniania żołądka, co ma wpływ na wchłanianie leków przyjmowanych doustnie. Podczas stosowania substancji takich jak warfaryna lub inne pochodne kumaryny zalecane jest, aby monitorować parametr INR (czyli znormalizowanego współczynnika procesu krzepnięcia krwi) podczas terapii. Nie zaleca się, aby stosować lek u osób ze schyłkową niewydolnością nerek, poddawanych dializom. Nie dostrzeżono interakcji preparatu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Przy stosowaniu leków u chorych na retinopatię cukrzycową i leczonych insuliną należy robić to w sposób ostrożny. Osoby z tej grupy powinny pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie ma również wystarczająco badań klinicznych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania leku w przypadku chorych z ciężką niewydolnością serca. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, a także u osób po 75. roku życia. Nie wolno także stosować Ozempicu, jeżeli jesteś uczulony lub wykazujesz nadwrażliwość na dowolny składnik preparatu. Aby bezpiecznie stosować Ozempic warto najpierw poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, włącznie z tymi, które są wydawane bez recepty. Przyjmowanie preparatu równolegle z innymi lekami powinno dziać się za zgodą lekarza.

Skutki uboczne Ozempic

Przy stosowaniu Ozempic skutkami ubocznymi występującymi bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów) są: nudności i biegunka – zwykle przemijające. Działania niepożądane mogące występować często (czyli rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) to: małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia), wymioty, ból brzucha, zaparcie, wzdęcie brzucha, odbijanie się, zawroty głowy, uczucie zmęczenia itd. Niezbyt często natomiast pojawiają się dolegliwości takie jak: nadwrażliwość na lek, wysypka, pokrzywka, zaburzenia smaku i przyśpieszenie częstości akcji serca.

Semaglutyd sam w sobie nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Natomiast nagle obniżony poziom cukru może objawiać się zaburzeniami koncentracji, co z kolei wpływa na zdolność prowadzenia. Zaleca się więc ostrożność w tej kwestii. Ozempic nie może być stosowany zamiast insuliny jako jej zamiennik. Odrzucając całkowicie dawkę insuliny lub zmniejszenie jej wraz z podawaniem leku może spowodować wystąpienie kwasicy ketonowej.

Stosując preparat możliwe są jego interakcje z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Cena Ozempic

Produkt jest dostępny w 3 formach, takich jak:

  • Ozempic, 0,5 mg, roztwór do wstrzykiwań, 1 wstrzykiwacz 1,5 ml + 4 igły,
  • Ozempic, 0,25 mg, roztwór do wstrzykiwań,1 wstrzykiwacz 1,5 ml + 4 igły,
  • Ozempic, 1 mg, roztwór do wstrzykiwań, 1 wstrzykiwacz 3 ml + 4 igły,

Cena z odpłatnością 100% wynosi około 350 zł.
Cena po refundacji 30% wynosi około 100 zł.
Ceny w zależności od apteki w której kupowany będzie produkt mogą się między sobą różnić.

Gdzie kupić Ozempic?

Lek jest dostępny tylko na receptę, dlatego został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej i może być sprzedawany jedynie w aptekach stacjonarnych. Można go kupić m.in. w: Aptece Gemini, DOZ, Melissa, Dr. Max itd.

Przy występowaniu problemów z zbyt wysokim stężeniem cukru we krwi Ozempic może sprawić, że w końcu poczujemy się bardziej komfortowo. Warto więc, wypróbować go przy tego typu dolegliwościach i cieszyć się lepszym funkcjonowaniem na co dzień. Wykazane powyżej szczegóły Ozempic oparte zostały na zewnętrznych źródłach dostępnych na forum oraz blogach i portalach społecznościowych a także na stronach ofertowych producenta. Więcej danych na ten temat można odszukać pod adresem https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/basics/weightloss-basics/hlv-20049483 oraz na https://www.cdc.gov/healthyweight/losing_weight/index.html pod którym opublikowano inne szczegóły w tym właściwości i badania.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

2 komentarze do “Ozempic – Opinie oraz efekty i skład – recenzja”

  1. Pomijając już opinie na forum to pytanie czy dostępne są jakieś zamienniki dla Ozempic?

  2. Witam stosuje Ozempic , zaczęłam od dawki 0.25, co 3 tyg. zwiększałam dawkę.Kończy mi się już opakowanie i niewiem , czy mam zaś zaczynać od dawki 0.25 czy brać taką na której skończyłam? Nie mam cukrzycy,biorę lek aby schudnąć.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *