Obecność orzechów w naszej diecie jest niezwykle ważna i każdy powinien w swoim codziennym menu je uwzględnić. Rynek obfituje w różnego rodzaju orzechy, które różnią się między sobą wyglądem, smakiem, kalorycznością. Każde z nich mają inne wartości odżywcze, każde cechują się innymi właściwościami zdrowotnymi. Orzechy warto jeść, ale pamiętając przy tym o ich umiarze, gdyż w 100 g orzechów znajduje się naprawdę bardzo dużo kalorii.
Jednymi z dostępnych na rynku są orzechy brazylijskie, które cieszą się niezwykle dużą popularnością. Są one nasionami owocu drzewa Bertholletia Excelsa, a więc orzesznicy wyniosłej. Rosną w Brazylii. Są niezwykle smaczne i ze względu na ilość wartości odżywczych jakie mają, wybierane są przez ludzi na całym świecie, jako doskonały dodatek do codziennego menu. Brazylijskie orzechy to wybór, który zapewnia doznania kubkom smakowym, ale i pełne zdrowie każdego dnia. Co w nich jest zawarte? Jakie jest na nie dzienne zapotrzebowanie? Co dają, na co wpływają?
Spis treści
Orzechy brazylijskie – Właściwości
Patrząc na orzechy brazylijskie pod kątem ich właściwości, z pewnością warto zaznaczyć iż są one bogatym źródłem antyoksydantów, dzięki czemu pozwalają organizmowi walczyć z wolnymi rodnikami. Do tych antyoksydantów zaliczyć możemy między innymi kwas elagowy, galusowy, a także wanilinowy i katechiny. To wszystko razem sprawia, że orzechy brazylijskie są doskonałym, naturalnym sposobem na walkę z różnego rodzaju stanami zapalnymi.
Kolejną z właściwości, jakimi cechują się orzeszki brazylijskie są działania ochronne dla naszego układu sercowo – naczyniowy. Obecność kwasu oleinowego przyczynia się w znacznym stopniu do obniżenia stężenia LDL, a podwyższenie HDL.
Nasiona orzesznicy, a więc zastosowanie orzechów brazylijskich sprawdza się także w przypadku poprawy nasienia u mężczyzn. Selen stanowi bowiem bardzo ważny dla tego aspektu element, dlatego też każdy mężczyzna mający problem z jakością nasienia, a chcący zostać ojcem, z pewnością właśnie na takie orzechy stawiać powinien. Wpływają one między innymi na szybkość, sprawność, jak również i poruszanie się plemników.
Orzechy brazylijskie wspomagają także pracę mózgu. Są one bowiem źródłem kwasów tłuszczowych, które wpływają znacząco na dobrą kondycję mózgu, na prawidłową jego pracę, na pamięć i na koncentrację. Jeśli więc chcemy cieszyć się doskonałą kondycją umysłową, na pewno właśnie orzechy powinny stanowić część naszej codziennej diety.
Czytaj również: Właściwości odchudzające aronii. Wartości dietetyczne jagody.
Orzech brazylijski działa również bardzo dobrze na naszą tarczycę. Osoby, które walczą z niedoczynnością tarczycy i z chorobą Hashimoto. Istotną rolę odgrywa tutaj selen, który dla tarczycy jest niezwykle ważny, a którego w orzechach brazylijskich jest naprawdę dużo. Zanim jednak zaczniemy stawiać na te jakże smaczne orzechy, warto wcześniej zbadać poziom selenu w naszym organizmie.
Selen a zastosowanie orzechów brazylijskich
Głównym składnikiem orzechów jest selen. Według dostępnych norm, zapotrzebowanie dobowe na ilość tego pierwiastka wynosi 55 ug dla kobiet i mężczyzn,a także 60ug dla kobiet w ciąży i 70ug podczas laktacji. Jeden orzech ma średnio 18 ug selenu w swoim składzie. Dziennie powinniśmy więc zjadać około trzech takich dużych orzechów. Czy orzechy brazylijskie mogą być szkodliwe? Tak, jeśli będziemy zażywać je w zbyt dużych ilościach. Przy dawce powyżej 300 – 400 ug na dobę, może dojść do zatrucia selenem. Głównymi objawami są : wypadanie włosów, biegunka, marskość wątroby, a także zaburzenia neurologiczne, cukrzyca, obrzęk płuc, czy nawet zgon. Warto więc stawiać na orzechy brazylijskie selen, bo jest on potrzebny, ale w uwzględnieniem tego, że ilość tych orzechów jest po prostu ograniczona.
Więcej informacji na temat orzechów brazylijskich można odnaleźć pod adresem https://www.healthline.com/nutrition/brazil-nuts-benefits lub też na https://www.medicalnewstoday.com/articles/325000.php
Czy orzechy brazylijskie są kaloryczne?
Wszystkie praktycznie orzechy, mimo że są bardzo bardzo zdrowe, mają wiele kcal. Jeśli w grę wchodzi orzech brazylijski kcal, ten zawiera około 33 kalorii w jednym orzechu, który waży około 5 gramów, w tym większość stanowią tłuszcze. To właśnie one obejmują około 65% masy orzechów, a więc 3,3 g. Jest to blisko 27,8 kalorii. Rozkładając ten temat na czynniki pierwsze, warto zaznaczyć, że niestety, ale to nie nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią główny składnik, ale właśnie te nasycone i mają ich blisko 15 – 16%. Kwasy wielonienasycone obejmują około 29% i są to głównie kwasy omega – 6.
W jednym orzechu mamy 0,7 gramów białka, i 0,6 gramów węglowodanów, przy tym 0,4 grama stanowi sam błonnik. Nie ma w nich witamin, ale znajdziemy tutaj sporo minerałów, w tym między innymi 8 mg wapnia, 19 mg magnezu, 36 mg fosforu, czy na przykład 33 g potasu. Jakość orzechów jest naprawdę wysoka i jedzone w umiarze, są w stanie zapewnić nam jak najbardziej cenne właściwości. Orzechy brazylijskie kalorie – są kaloryczne, ale w porównaniu na przykład do kostki gorzkiej czekolady, ta ma aż 50 – 60 kalorii w 10 gramach, a jeden orzech ma ich 33. Kto więc w tym starciu wygrywa?
Czytaj również: Dieta Lekkostrawna – idealna dieta na odchudzanie?
Orzechy brazylijskie gdzie kupić?
Z pewnością brazylijskie orzechy znajdują się na większości półek sklepowych w sklepach spożywczych. Bez wątpienia bardzo dobrą ofertę znajdziemy, jeśli chodzi o orzechy brazylijskie Lidl, ale można także zamówić je w sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Orzechy brazylijskie cena – nie należy ona do najniższych, ale jak to wszystkie orzechy, za jakość trzeba zapłacić. Lepiej kupić paczkę orzechów brazylijskich, niż niezdrowych słodyczy, czy fast foodów na mieście. Dobry sklep jest w stanie zagwarantować nam najwyższej jakości, świeże produkty, które dla naszego organizmu z pewnością okażą się być doskonałym wyborem. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu obecność selenu jest bardzo ważna, a poprzez orzechy brazylijskie możemy zapewnić nam dzienne zapotrzebowanie na ten właśnie pierwiastek.
Podsumowanie
Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości selenu, to na pewno zawartość tego pierwiastka w orzechach brazylijskich jest naprawdę znacząca. Wystarczą 2 – 3 orzechy dziennie, by organizm otrzymał to, co dla niego najlepsze. Postaw więc na orzechy brazylijskie w swojej diecie i Ty.
Źródła:
- Podbielkowski, Z. (1980). Słownik roślin użytkowych. Panstwowe Wydawn. Robotnicze I Lesne.
- https://www.iucnredlist.org/species/32986/9741363
- https://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3091/2
- Biernat, J., Drzewicka, M., Lozna, K., Hyla, J., Bronkowska, M., & Grajeta, H. (2014). Skład kwasów tłuszczowych orzechów i nasion dostępnych aktualnie w handlu w kontekście prozdrowotnych zaleceń żywieniowych. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2(47). https://contentpro.pl/s/app/webroot/files/orders/Alergie-pokarmowe-i-alergeny-zywnosci-d210.pdf#page=3
- Kulik, K., & Waszkiewicz-Robak, B. (2016). Ocena możliwości stosowania dozwolonych oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących kwasów tłuszczowych w odniesieniu do orzechów jadalnych. Żywność: nauka-technologia-jakość, (2 (105)), 118-131.
http://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/2016/07/105_10_Kulik.pdf - Ciemniewska-Żytkiewicz, H., Krygier, K., & Bryś, J. (2014). Wartość odżywcza orzechów oraz ich znaczenie w diecie. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego. http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-f62b81fd-72a8-4e67-b52e-f16f36aacf0b
- https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/co-warto-wiedziec-o-selenie-
- Pacheco, A. M., & Scussel, V. M. (2007). Selenium and aflatoxin levels in raw Brazil nuts from the Amazon basin. Journal of agricultural and food chemistry, 55(26), 11087-11092. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18052094
- Parekh, P. P., Khan, A. R., Torres, M. A., & Kitto, M. E. (2008). Concentrations of selenium, barium, and radium in Brazil nuts. Journal of Food composition and Analysis, 21(4), 332-335. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0889157508000033
- Ratajczak, M., & Gietka-Czernel, M. (2016). Rola selenu w organizmie człowieka. Postępy Nauk Medycznych, 12, 929-933.
http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2017/01/pnm_2016_12_929-933.pdf - https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74852,selen
Nie miałam okazji poznać bardziej tych orzechów brazylijskich ale ich właściwości wydają się być nawet interesujące. Pytanie tylko gdzie je kupić?
Dosłownie jeden raz sobie kupiłam, są dobre w smaku, ale trochę za drogie…