Neurovit jest w najprostszym możliwym ujęciu lekiem przeciwbólowym, który jest dostępny do zakupu tylko i wyłącznie na receptę. Godny uwagi jest również fakt, że produkt sprzedawany jest w postaci tabletek, które są powlekane w opakowaniach zawierających od 20 do 100 sztuk. Nie można zapomnieć, że lek nie podlega refundacji.
Spis treści
Efekty Neurovit
Neurovit przede wszystkim łagodzi dolegliwości układu nerwowego, które wynikają z niedoboru następujących witamin: B1, B6, B12. Należy mieć świadomość, że odgrywają one istotną rolę w utrzymaniu właściwego metabolizmu w komórkach nerwowych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niestety nie mogą one być wytwarzane przez organizm. Witaminy z grupy B są bardzo ważne. Rekomendowane jest dostarczanie ich organizmowi w codziennej diecie albo w postaci leków lub suplementów diety. Nie można zapomnieć, że uczestniczą one w procesie przemiany aminokwasów, węglowodanów, białek. Można dostrzec ich bardzo pozytywne oddziaływanie na stany zapalne lub zwyrodnienie nerwów czy narządów ruchu. Warto wiedzieć, że wykazują właściwości przeciwalergiczne i przeciwbólowe. Wspierają również krążenie. Jak zostało już wspomniane wcześniej kompleks witamin znajdujących się w leku pełni bardzo dużą liczbę istotnych ról w organizmie człowieka. Nie tylko wspomagają one metabolizm, ale również pomagają w wytworzeniu ważnych substancji, do których należy zaliczyć czerwone krwinki czy neuroprzekaźniki. Ogromna liczba ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że witamina B1 pomaga organizmowi w przekształceniu żywności w energię. Nie można zapomnieć, że mózg człowieka jest praktycznie uzależniony od witaminy B1. Metabolizuje ona glukozę, z kolei nerwy będą potrzebowały jej do odpowiedniego funkcjonowania.
Opinie Neurovit
Warto wiedzieć, że omawiamy produkt zbiera różne opinie od pacjentów. Są one niezwykle skrajne. Oczywiście zdecydowana większość osób stosujących lek wyraża się o nim bardzo pozytywnie. Należy jednak zaznaczyć, że zawsze znajdą się osoby niezadowolone z efektów działania. Część osób spodziewała się rezultatów już po kilku dniach, co jak wiadomo nie jest możliwe. Dlatego później podjęły decyzję o wyrażeniu negatywnej opinii. Nie można zapomnieć, że część pacjentów dostrzegła u siebie skutki uboczne. Godny uwagi jest fakt, że mogły one wystąpić, ponieważ nie poinformowali oni swojego lekarza prowadzącego o innych przyjmowanych lekach.
Skład Neurovit
Chlorowodorek tiaminy jest w najprostszym możliwym ujęciu wysoko biodostępną postacią tiaminy, nazywanej także witaminą B1. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z powodu bardzo ważnej roli, jaką odgrywa w metabolizmie węglowodanów, jej zwiększona podaż rekomendowana jest przede wszystkim dla wszystkich osób, które notują stosunkowo wysokie stężenia cukru we krwi. Ponadto zdecydowanie pomaga w ich przetwarzaniu w organizmie. Nie można zapomnieć, że wspiera działania, których celem jest przywrócenie odpowiedniego poziomu glikemii. Należy mieć świadomość, że chlorowodorek tiaminy odgrywa również bardzo ważną rolę w metabolizmie składników odżywczych. Jest bowiem integralnym składnikiem koenzymu karboksylazy – pirofosforanu tiaminy. Część źródeł udowadnia, że skuteczność tiaminy w stosunku do zdrowia układu sercowo-naczyniowego wyraża się także poprzez optymalizację ciśnienia tętniczego. Warto wiedzieć, że wspomniany aspekt efektywności witaminy B1 będzie oczywiście wymagał kolejnych badań. Jest to kolejny ważny argument, który wskazuje, że istotne znaczenie ma właściwa podaż tiaminy przez wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka chorób układu krwionośnego. Godny uwagi jest fakt, że szczególnie narażonymi na niedobory omawianej witaminy B1 są osoby, które walczą z nadwagą, a także zbyt często spożywają alkohol.
Chlorowodorek pirydoksyny w najprostszym możliwym ujęciu jest to organiczny związek chemiczny, a także pochodna pirydyny. Nie można również pod żadnym pozorem zapomnieć, że jest to jedna z form witaminy B6. Warto wiedzieć, że w organizmie człowieka ulega przemianie do fosforanu pirydoksalu, czyli aktywnej formy witaminy B6, która wchodzi w skład grup prostetycznych bardzo dużej liczby enzymów istotnych w syntezie aminokwasów (np. tryptofanu), metabolizmie białek, neuroprzekaźników (katecholamin, serotoniny, norepinefryny), węglowodanów i tłuszczów. Należy mieć świadomość, że jest to witamina rozpuszczalna w wodzie. Nie można pod żadnym pozorem zapomnieć, że występuje ona w postaci sześciu związków, które podlegają wzajemnym przekształceniom, czyli pirydoksaminy, pirydoksalu, pirydoksyny, a także estrów fosforanowych tych związków. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że witamina B6 po spożyciu zostaje wchłaniana z przewodu pokarmowego, a także magazynowana przede wszystkim w mięśniach oraz wątrobie jako fosforan pirydoksalu.
Cyjanokobalamina jest to inaczej witamina B12, czyli enzym zawierający w swoim składzie kobalt. Zaliczana jest do grupy witamin, które są rozpuszczane w wodzie, a także dostarczane w warunkach fizjologicznych przede wszystkim z pożywieniem zwierzęcego pochodzenia. Warto wiedzieć, że jest ona konieczna w procesach wzrostu organizmu, hematopoezy, podziału komórek czy syntezy mieliny. Należy również mieć świadomość, że jako koenzym uczestniczy w syntezie puryn i pirymidyn. Ponadto przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu białek. Nie można zapomnieć, że jest również koenzymem transmetylacji oraz syntezy grup metylowych. Godny uwagi jest fakt, że bierze udział w dojrzewaniu komórek nabłonkowych. Ponadto ma ogromne oddziaływanie na procesy krwiotwórcze, a także właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niedobór omawianej witaminy będzie prowadził do powstania zmian w nerwach obwodowych, niedokrwistości megaloblastycznej czy zmian degeneracyjnych rdzenia kręgowego w tylnych sznurach raz drogach korowo-rdzeniowych. Należy mieć świadomość, że w przypadku sytuacji, w której awitaminoza będzie trwała dłużej niż trzy miesiące, może dojść do nieodwracalnych i zaawansowanych zmian neurologicznych. Warto pamiętać, że średnie dobowe zapotrzebowanie na cyjanokobalaminę wynosi obecnie od 1 do 2 µg. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że witamina B12 stosunkowo słabo się wchłania. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że w trakcie leczenia podawana jest i.m. lub głęboko s.c. Nie można zapomnieć, że omawiana witamina uwolniona z pokarmu pod wpływem kwasu żołądkowego zwiąże się z czynnikiem wewnętrznym, czyli glikoproteiną wydzielaną przez komórki okładzinowe żołądka.
Z kolei do substancji pomocniczych leku należy zaliczyć: cytrynian sodu, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, stearynian magnezu, powidon, dwutlenek tytanu, kwas cytrynowy, żelowana skrobia, dyspersja poliakrylanu 30%, makrogol 6000, hypromeloza.
Stosowanie Neurovit
Należy mieć świadomość, że lek przyjmowany jest doustnie. Ponadto producent jednoznacznie zaznacza, że z powodu braku odpowiedniej liczby danych, które dotyczą bezpieczeństwa stosowania zarówno u dzieci, ja ki młodzieży, lek powinien być podawany tylko osobom pełnoletnim, które ukończyły 18 lat. Nie można zapomnieć, aby stosować tabletki w całości bezpośrednio po posiłki. Rekomendowane jest popicie tabletki niewielką ilością wody. Godny uwagi jest fakt, że dawkowanie produktu ustalane jest przez lekarza prowadzącego. Istotne znaczenie w tym przypadku ma przyczyna rozpoczęcia terapii czy nasilenia poszczególnych objawów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie tabletki raz na dobę. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach dopuszczana jest opcja zwiększenia dawki nawet do trzech tabletek w ciągu dnia. W takiej sytuacji konieczne będzie jednak zweryfikowanie wspomnianej dawki po 4-tygodniowym okresie leczenia, a także ewentualne rozważenie jej zmniejszenia. Warto wiedzieć, że terapia omawianym lekiem nie może zostać pod żadnym pozorem wdrożona u pacjentów, u których występuje nadwrażliwość czy alergia na jakiekolwiek substancje czynne znajdujące się w leku. Nie można zapomnieć że wykluczoną grupą są wszystkie osoby, które nie ukończyły 18 lat. Jest to spowodowane tym, że lek cechuje się bardzo wysokimi dawkami czynnych substancji.
Skutki uboczne Neurovit
Godny uwagi jest fakt, że skutki uboczne leku podczas stosowania występują stosunkowo rzadko. Ich ewentualne pojawienie się musi zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Trzeba zaznaczyć, że podczas terapii zostały zaobserwowane następujące skutki uboczne: nudności, bóle i zawroty głowy, neuropatia obwodowa (dotyczyła tylko osoby, które stosowały lek przynajmniej 6 miesięcy), reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, świąd, tachykardia, pocenie się).
Cena Neurovit
Należy mieć świadomość, że jedno opakowanie produktu zawierające 100 tabletek kosztuje 61,99 złotych.
Gdzie kupić Neurovit?
Warto wiedzieć, że w lek można zaopatrzyć się tylko w aptekach stacjonarnych dopiero po okazaniu recepty.
W przypadku, gdy dojdzie do przyjęcia większej dawki omawianego leku, niż przepisał to lekarz lub większej dawki, niż jest rekomendowana w ulotce dołączonej do opakowania, należy jak najszybciej udać się do placówki zdrowotnej, by uzyskać odpowiednią pomoc. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy dojdzie do przedawkowania Neurovitu może dojść do tłumienia przewodzenia impulsów nerwowych. Warto pamiętać, że zbyt długie przyjmowanie produktu może wykazywać neurotoksyczne działanie czy powodować drgawki ze zmianami w zapisie EEG, neuropatię z ataksją i zaburzeniami czucia, neuropatię obwodową. Należy mieć świadomość, że w sporadycznych przypadkach może nawet dojść do niedokrwistości niedobarwliwej czy łojotokowego zapalenia skóry.
Należy mieć świadomość, że może dojść do sytuacji, gdy potrzebne będzie zastosowanie zamiennika omawianego leku. Pacjentowi mógł bowiem skończyć się lek i zapomniał wcześniej zaopatrzyć się w kolejne opakowanie, którego nie było w żadnej aptece w najbliższej okolicy. Rekomendowane jest wtedy skonsultowanie się z lekarzem, którego zadaniem będzie dobranie właściwego preparatu do potrzeb określonego pacjenta. Warto również pamiętać, aby wspomniany zamiennik był stosowany zgodnie z zaleceniami specjalisty.
Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.
Aktualne opinie o Neurovit na forum są mieszane. Sprawdzałem bardzo dobrze co sądzą inni i wypowiedzi opiniujących są tak różne, że ciężko się połapać.