Moringa na Odchudzanie: Czy to prawda?

Moringa to jedna z tych roślin, na którą w ostatnim czasie zwrócono szczególną uwagę. Nic w tym dziwnego. Ludzie poszukują składników odżywczych, dzięki którym można byłoby zapewniać organizmowi wszystkiego tego, co najlepsze, bez stosowania suplementów, czy podawania leków. Kwestią czasu było zwrócenie uwagi przez społeczność właśnie na moringa.

Jeśli chodzi o witaminy, składniki odżywcze, a do tego i cenne substancje, jakie zawiera Moringa Oleifera, to bez wątpienia ta właśnie roślina wartą jest wyboru opcją do dołączenia do diety każdego z nas. Zarówno kwiaty, olej, jak również i część sproszkowanych liści mają niezwykle cenne właściwości, o jakich chcielibyśmy napisać poniżej.

Czym jest Moringa? Jaki ma wpływ na organizm człowieka? Czy pomaga w walce z kilogramami i z licznymi dolegliwościami? Postaramy się na wszystkie te pytania w tym artykule odpowiedzieć.

Czym jest Moringa olejodajna?

Moringa Olejodajna jest drzewem liściastym, które potrafi osiągnąć wysokość nawet 12 metrów. Nigdy nie przekwita i jest wiecznie zielona. Bardzo często określana jest ona jako drzewo chrzanowe.

Występuje ono w tropikach i subtropikach, gdyż bardzo ceni sobie właśnie wysokie temperatury. Znaleźć można ją w Indiach, w Afryce, jak również i w Izraelu. Ten rodzaj rośliny należy do bardzo użytecznych, gdyż jak pokazują nam liczne informacje, wykorzystuje się z nich zarówno sam korzeń, sprawdzają się doskonale liście Moringi, a do tego z nasion pozyskuje się olej, który jest wykorzystywany w kuchni, jak również i w kosmetyce.

Czytaj dalej: Moring Slim Formula: Produkt z moringa

Co Moringa zawiera w swoim składzie?

Moringa w swoim składzie zawiera wszystko to, co najlepsze. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w zależności od miejsca jej występowania, każda Moringa Oleifera ma nieco inne wartości. Uśredniając je, w 100 gramach suszu znajduje się między innymi 329 kalorii, 29,4 g białka, 5,2 g tłuszczów, 41,2 g węglowodanów, a także 12, 5 g błonnika oraz liczne witaminy : 2 mg B1, 21,3 mg B2, 7,6mg B3, 15,8mg witaminy C, a także 10,8mg witaminy E. Nie można zapomnieć również o ważnych pierwiastkach: wapń, magnez, fosfor, potas i żelazo.

Jeśli więc chodzi o skład Moringa olejodajna, jest on naprawdę imponujący. Warto także zwrócić uwagę, iż Moringa to także bogactwo fladonoidów, w tym kwercetyny, rutyny, a także kwasy chlorogenowego i kwasu gallusowego. Patrząc na powyższe informacje, jesteśmy przekonani, że zastosowanie liści, ale również i same korzenie są najlepszym, co z tym drzewem jesteśmy w stanie otrzymać.

Dzięki Moringa można pozytywnie wpłynąć na cały organizm człowieka. Jest tylko jeden minus – cena nie należy do najniższych!

Liście Moringi na odchudzanie

Czy faktycznie Moringa jest drzewem, dzięki któremu można uzyskać lepszy wygląd, szybsze efekty i łatwiejszą drogę do upragnionej sylwetki. Okazuje się, że dla wielu osób jest ona jak najbardziej dobrym sposobem na walkę z otyłością czy nadwagą. Nie jest sposobem na schudnięcie, ale pomocą w realizacji całego procesu odchudzania.

Liście moringa
Liście moringa

Patrząc na badania na szczurach zauważono, iż dieta wysokotłuszczowa, jak również i Moringa podawane razem przyczyniły się do utraty masy ciała, jak również i do poprawy licznych parametrów. Podawanie Moringa spowodowało przy tym zmniejszenie stanów zapalanych, regulację sekrecji rezystyny i leptyny przez komórki tłuszczowe, hamowanie adipogenezy, czy też zwiększanie lipolizy poprzez aktywację białka AMPK. Niestety nie ma potwierdzonych badań na ludziach, dlatego też konieczne jest ich wykonanie, by sprawdzić, czy Moringa faktycznie jest w stanie zadziałać.

Podobne artykuły: Jak szybko schudnąć nawet w tydzień? Moja opinia i wskazówki.

Szerokie zastosowanie liści Moringi

Moringa oprócz wspomnianych właściwości odchudzających, okazuje się również być źródłem takich witamin, antyoksydantów i innych substancji, iż wykorzystywana jest ona w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Na co więc wpływa, jeśli chodzi o nasze zdrowie? Nie ma tutaj również potwierdzonych badań na ludziach, jednak badania na szczurach potwierdzają działanie na pracę naszego organizmu.

Moringa działa podobnie do statyn hamując enzym, którego zadaniem jest synteza cholesterolu. Wpływa także na zmniejszenie ryzyka zachorowania na miażdżycę, jak również i na prawidłową pracę układu krwionośnego. Moringa ma zastosowanie także w regulacji gospodarki węglowodanowej. osoby cierpiące na cukrzycę mogą zaobserwować obniżenie hemoglobiny glikowanej, a także spadek glikemii na czczo i po posiłku. Moringa działa także przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Chroni nerki, działa antynowotworowo, jest dobra dla skóry na różnego rodzaju rany, poparzenia i zmiany. Ma działanie antybakteryjne. Wybierając moringę, można dzięki zawartości wielu substancji, wpłynąć pozytywnie na pracę niemal całego organizmu.

Czy warto postawić na korzenie Moringi?

Prawdą jest, że liście tego drzewa, owoce – superfoods, czy nasiona są bardzo drogie. Ceny w zależności od rodzaju produktu mogą się wahać, ale na pewno nie należą do najniższych. Nie jest łatwo również ten produkt otrzymać. Co więcej, w przypadku każdej przypadłości, zaleca się zażywanie innych ilości tego specyfiku.

Jedno jest pewne – wystarczy odpowiednia dawka raz dziennie, a Moringa może znacząco wpłynąć na wyniki krwi, może być pomocą w niektórych aspektach życia, może być dobra tam, gdzie w medycynie zastosowalibyśmy farmaceutyki. Nie jest to produkt dla kobiet w ciąży, dla mam karmiących, ale produkty z zastosowaniem tego drzewa są polecane wszystkim innym osobom, zarówno jeśli chodzi o odchudzanie, jak również i poprawę stanu zdrowia, czy ogólnego funkcjonowania organizmu. Dobry smak, produkt dostępny w różnej formie, źródło tego wszystkiego co najlepsze. Czy można więc chcieć czegoś więcej?

Jeśli i Ty chcesz wypróbować wpływ tej rośliny na swój organizm, szukaj jej w serwisie poświęconym sprzedaży tego typu specyfików. Nie wszystkie strony oferują oryginalne produkty, dlatego też możesz szukać go dłuższy czas, jednak na pewno go znajdziesz. Wejdź na forum, gdzie znajdują się grupy poświęcone tematyce Moringi, zapisz się na różnych stronach, dowiedz się o niej jeszcze więcej.

Źródła:

 1. Kulczyński, B., Gramza-Michałowska, A., & Grdeń, M. (2017). Therapeutic properties of Moringa oleifera. Medycyna Rodzinna.
  http://www.czytelniamedyczna.pl/5922,waciwoci-terapeutyczne-moringa-oleifera.html
 2. Gopalakrishnan, L., Doriya, K., & Kumar, D. S. (2016). Moringa oleifera: A review on nutritive importance and its medicinal application. Food science and human wellness, 5(2), 49-56. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453016300362
 3. Anwar, F., Latif, S., Ashraf, M., & Gilani, A. H. (2007). Moringa oleifera: a food plant with multiple medicinal uses. Phytotherapy Research: An International Journal Devoted to Pharmacological and Toxicological Evaluation of Natural Product Derivatives,21(1), 17-25. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2023
 4. Dhakad, A. K., Ikram, M., Sharma, S., Khan, S., Pandey, V. V., & Singh, A. (2019). Biological, nutritional, and therapeutic significance of Moringa oleifera Lam. Phytotherapy Research. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/ptr.6475
 5. Leone, A., Spada, A., Battezzati, A., Schiraldi, A., Aristil, J., & Bertoli, S. (2016). Moringa oleifera seeds and oil: Characteristics and uses for human health. International Journal of Molecular Sciences, 17(12), 2141. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27999405
 6. Bais, S., Singh, G. S., & Sharma, R. (2014). Antiobesity and hypolipidemic activity of Moringa oleifera leaves against high fat diet-induced obesity in rats. Advances in Biology, 2014. https://www.hindawi.com/archive/2014/162914/abs/
 7. Metwally, F. M., Rashad, H. M., Ahmed, H. H., Mahmoud, A. A., Raouf, E. R. A., & Abdalla, A. M. (2017). Molecular mechanisms of the anti-obesity potential effect of Moringa oleifera in the experimental model. Asian Pacific Journal of tropical biomedicine, 7(3), 214-221. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169116305238
 8. Xie, J., Wang, Y., Jiang, W. W., Luo, X. F., Dai, T. Y., Peng, L., … & Xiao, R. (2018). Moringa oleifera Leaf Petroleum Ether Extract Inhibits Lipogenesis by Activating the AMPK Signaling Pathway. Frontiers in pharmacology, 9, 1447.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30618744
 9. Sengupta, K., Mishra, A. T., Rao, M. K., Sarma, K. V., Krishnaraju, A. V., & Trimurtulu, G. (2012). Efficacy and tolerability of a novel herbal formulation for weight management in obese subjects: a randomized double blind placebo controlled clinical study. Lipids in health and disease, 11(1), 122. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22995673
 10. Dixit, K., Kamath, D. V., Alluri, K. V., & Davis, B. A. (2018). Efficacy of a novel herbal formulation for weight loss demonstrated in a 16‐week randomized, double‐blind, placebo‐controlled clinical trial with healthy overweight adults. Diabetes, Obesity and Metabolism, 20(11), 2633-2641. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29923305
 11. Vergara-Jimenez, M., Almatrafi, M., & Fernandez, M. (2017). Bioactive components in Moringa Oleifera leaves protect against chronic disease. Antioxidants, 6(4), 91.
  https://www.mdpi.com/2076-3921/6/4/91/htm
 12. Kushwaha S, Chawla P, Khurana DS. (2012). Effect of supplementation of drumstick (Moringa oleifera) and amaranth (Amaranthus tricolor) leaves powder on lipid profile in postmenopausal women. IJSRP; 2(11): 1-7.
  http://www.ijsrp.org/research-paper-1112/ijsrp-p1126.pdf
 13. Mbikay, M. (2012). Therapeutic potential of Moringa oleifera leaves in chronic hyperglycemia and dyslipidemia: a review. Frontiers in pharmacology, 3, 24.
  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2012.00024/full
 14. Nelson, S., & Rau, M. Moringa: naukowa interpretacja cudownego drzewa.
  https://www.scienceinschool.org/pl/2011/issue18/moringa

Autorem artykułu jest Monika Więckowska

Moringa na Odchudzanie: Czy to prawda? 2Konsultantka dietetyczna.

✓ Zweryfikowany

Wasze opinie i komentarze On Moringa na Odchudzanie: Czy to prawda?

 • Mam intymne pytanie…czy suplementy diety z rzędu moringa mogą wpłynąć hamująco na zwód męskiego członka???

 • O tym, że moringa ma imponujący skład wiadomo od dawna. Interesujące dla mnie jest to, że przy odchudzaniu nie jest już tak efektywny.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.