Zapewne każdy z nas słyszał o tym, że istnieje coś takiego jak kolagen. Jednak chyba nie każdy z nas wie czym w zasadzie jest i jakie spełnia funkcje. O tym wszystkim będzie poniżej, a także dowiemy się, który z nich najlepiej wybrać.
Kolagen pochodzi z greckiego słowa „kolla”, co po grecku oznacza „klej”. Kolagen to spoiwo, budulec ludzkiego organizmu. Jak się okazuje białko to ma bardzo długie łańcuchy aminokwasów, czyli główny komponent, z którego z kolei składają się skóra, mięśnie, ścięgna, chrząstki, kości itd. Warto wiedzieć, że pod nazwą kryje się wiele typów kolagenu. Każdy z nich spełnia inne funkcje i zadania w naszym organizmie. Na nasze nieszczęście poziom kolagenu w naszym organizmie jest różny. Wraz z wiekiem nasz organizm produkuje go mniej i jednocześnie proces ubywania struktur kolagenowych wzrasta przez co wraz z biegiem czasu zaczynamy zauważać jego braki, a w szczególności ma to miejsce na skórze. Taki stan rzeczy zaczyna się zazwyczaj w okolicach 30. roku życia. Skóra robi się mniej gładka i bardziej wiotka przez co tworzą się na niej zmarszczki i traci swoje właściwości.
Spis treści
- Kolagen do stosowania na skórę
- Kolagen na nasze stawy
- Kolagen a odpowiednia dieta
- Kolagen rybi i inne rodzaje
- Jaki wybrać kolagen?
- Hydrolizat kolagenu – Co to?
- Jak suplementować kolagen?
- Jak działają zastrzyki kolagenowe?
- Jakie są efekty stosowania kolagenu?
- W jakich formach występuje kolagen?
- Co znajduje się w produktach z kolagenem?
- Skutki uboczne wynikające ze stosowania kolagenu
Spis treści
- Kolagen do stosowania na skórę
- Kolagen na nasze stawy
- Kolagen a odpowiednia dieta
- Kolagen rybi i inne rodzaje
- Jaki wybrać kolagen?
- Hydrolizat kolagenu – Co to?
- Jak suplementować kolagen?
- Jak działają zastrzyki kolagenowe?
- Jakie są efekty stosowania kolagenu?
- W jakich formach występuje kolagen?
- Co znajduje się w produktach z kolagenem?
- Skutki uboczne wynikające ze stosowania kolagenu
Kolagen do stosowania na skórę
Jest on zawarty w skórze i jest to kolagen typu I – jak się okazuje ma największe znaczenie dla wyglądu. Jeśli kolagenu jest wystarczająco dużo to skóra jest jędrna i gładka. Jeśli jest ona uszkodzona to do regeneracji przyczynia się kolagen, jednak inny jego rodzaj niż ten wspomniany wcześniej. Jeśli chodzi o rany to w ich gojeniu pomaga kolagen typu III. Znajduje się on w organach wewnętrznych oraz naczyniach krwionośnych.
Kolagen na nasze stawy
Jak potrafi on wpłynąć na stawy? Dla chrząstek najważniejszy jest naturalny kolagen typu II. Jest on głównym składnikiem właśnie chrząstek i ścięgien. Kolagen na stawy bardzo często stosowany jest jako pomoc np. w chorobie zwyrodnieniowej. Najczęściej przyjmuje się go w postaci suplementów diety w formie kapsułek lub też specjalnych kremów. Kolagen pomaga chrząstce uzyskać odporność na rozciąganie oraz ściskanie. Według wielu badań kolagen na stawy skutecznie redukuje ból i znacznie poprawia ruchomość naszych stawów, posiadając również wiele różnych właściwości.
Więcej szczegółów w tym badania dostępne pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5480608/
Kolagen a odpowiednia dieta
W wielu przypadkach sami jesteśmy sobie winni, że kolagenu jest za mało, a ma na to wpływ odpowiednia dieta. Ponadto zbyt długie przebywanie na słońcu powoduje spadek kolagenu w organizmie poprzez promieniowanie ultrafioletowe. Szkodliwe jest także palenie papierosów i te pokarmy, które zawierają rafinowany cukier. Trzeba spojrzeć też na to, że możemy sobie taki kolagen dostarczać i możemy wpłynąć na jego powstawanie. Dzięki odpowiedniej dawce witaminy C produkcja kolagenu przebiega w prawidłowy sposób. Warto wiedzieć, że kolagen naturalny znajduje się w wielu pokarmach. Często używana w kuchni i przemyśle spożywczym żelatyna to praktycznie czysty kolagen. Warto dostarczać sobie proliny i glicyny, dwóch aminokwasów, które organizm angażuje przy produkcji kolagenu. Prolina znajduje się w białkach jajek czy grzybach czy skórze kurczaków i żelatynie. Istnieje także możliwość wsparcia suplementami diety.
Pozostałe szczegóły w tym badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566836/
Kolagen rybi i inne rodzaje
Jeśli chodzi o kolagen w suplementach diety to ma on zazwyczaj różne pochodzenie. Jednym z nich jest kolagen rybi, czyli inaczej mówiąc morski, a także wieprzowy czy z drobiu. Jeśli zdecydujemy się na kolagen rybi to wybieramy ten najbardziej zbliżony swoją budową do ludzkiego. Jest łatwo przyswajalny przez co szybko dostaje się do krwi, a wszystko to za sprawą tego, że wielkość cząsteczek jest bardzo mała. Kolagen morski ma z kolei w swoim składzie dużą ilość aminokwasów. Jeśli chodzi o kolagen rybi to jest on dobry szczególnie dla skóry, a jednocześnie pozyskuje się go w naturalny sposób, ponieważ głównie z nieużywanych rybich łusek i skóry.
Jaki wybrać kolagen?
Jakie postacie może mieć kolagen? Na dzień dzisiejszy jest on dostępny w wielu formach – od tabletek, aż po formę płynną. Kolagen do picia jest bardzo popularny. Występuje w proszku, który dodaje się po prostu do wody czy innego napoju. Jest to niezwykle prosty sposób, a co za tym idzie łatwo o tym pamiętać, bo przecież każdy z nas codziennie coś pije. Jak się okazuje w ostatnim czasie pojawiła się konkurencja dla kolagenu w proszku, bo występuje jeszcze w postaci musujących tabletek. Jeśli chodzi o kolagen do picia to ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie taką, że dzięki sproszkowanej postaci w zasadzie nie ma w nim żadnych barwników czy innych dodatków.
Hydrolizat kolagenu – Co to?
Warto wiedzieć, że kolagen w tabletkach jak i ten w proszku najczęściej występuje w postaci hydrolizatu. Co to takiego jest? Kolagen naturalny w takiej postaci jest rozdrobniony na naprawdę małe cząsteczki, co sprawia, że jego wchłanialność jest większa. Przy takiej wiedzy wybór odpowiedniego dla nas kolagenu na pewno będzie znacznie łatwiejszy.
Jak suplementować kolagen?
Kolagen znajduje się w różnych produktach takich jak np. galaretki czy kości. Warto zwrócić na to uwagę, ze zawartość tego białka w tych produktach jest niska, a dodatkowo taki kolagen cechuje się stosunkowo niską przyswajalnością, dlatego trudno uzupełnić jego niedobory poprzez codzienną dietę. Zdecydowanie lepiej jest uzupełniać jego niedobory poprzez regularne stosowanie suplementów w tabletkach lub w płynie. Wzmocnią one skórę, zapobiegając jej wiotczeniu i przywracając jędrność a także łatwiej rozprawią się z cellulitem.
Skóra głowy i cebulki poprzez kolagen będą bardziej odżywione, a co za tym idzie włosy będą zdrowsze i przestaną wypadać. Regularna suplementacja kolagenem pomoże nam nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale też na nasz organizm jako kości czy organy wewnętrzne. Jeśli przyjmujemy kolagen w formie suplementów najlepiej jest zadbać również o wysoką zawartość witaminy C w organizmie co przyspieszy i polepszy jego wchłanialność.
Jak działają zastrzyki kolagenowe?
Jeśli mamy problemy ze zmarszczkami czy bliznami polecane jest wykonywanie zastrzyków kolagenowych, które są w stanie skutecznie rozwiązać nasze problemy. Zabieg ten jest prosty i zazwyczaj wykonuje się go bez znieczulenia. Jest to jednak pewne ryzyko i przed nim należy skonsultować się z lekarzem, a także najlepiej wykonać próbę uczuleniową, aby być pewnym, że możemy przejść taki zabieg. Jeśli są efekty to utrzymują się one nawet do kilku miesięcy. Warto wiedzieć jednak, że takie zabiegi to długa walka z problemem i najczęściej stosuje się je dopiero wtedy, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów.
Jakie są efekty stosowania kolagenu?
Zaleca się jego stosowanie osobom, które mają problemy z trądzikiem i chcą go jak najszybciej wyeliminować. Może być stosowany również w przypadkach, kiedy jesteśmy uczuleni, lub nasza skóra źle reaguje na wszystkie inne kremy, odżywki, czy żele. Jeśli stosujemy kolagen regularnie to po pewnym czasie nasza skóra powinna stać się wygładzona, nawodniona oraz powinien poprawić się jej koloryt. Kolagen charakteryzuje się również właściwościami przeciwzapalnymi przez co bardzo dobrze oczyszcza cerę.
W jakich formach występuje kolagen?
W dzisiejszych czasach w sklepach znajdziemy wiele produktów z kolagenem na walkę z trądzikiem. Jednymi z najczęściej stosowanych są żele do mycia twarzy, kremy, peelingi oraz toniki bezalkoholowe. Jeśli stosujemy takie specyfiki regularnie to w zasadzie możemy być pewni pozytywnych efektów. Jeśli chodzi o samo stosowanie to najlepiej stosować je dwa razy dziennie, do momentu, aż problem całkowicie nie ustąpi.
Co znajduje się w produktach z kolagenem?
W większości przypadków są to naturalne składniki. Nie ma w nich żadnych chemicznych barwników czy aromatów. Głównie w składzie znajdują się: kwas mlekowy, czyste białka, woda i stabilizatory. Jak się okazuje jest to idealny sposób dla tych osób, które są uczulone czy mają alergie na różnego rodzaju kremy, żele lub inne preparaty. Najlepiej przed zastosowaniem czegokolwiek skonsultować to z dermatologiem. Często jest tak, że na nasz problem zdecydowanie lepsza będzie inna kuracja – składająca się z leków, które są niedostępne w aptekach.
Skutki uboczne wynikające ze stosowania kolagenu
Warto wiedzieć, że przyjmowanie kolagenu może spowodować alergię. Zazwyczaj ma to jednak miejsce u tych, którzy takiego kolagenu stosują po prostu za dużo. Zaleca się, aby nie przekraczać porcji 4000 mg. Jeśli tylko pojawią się jakieś skutki uboczne należy od razu przestać przyjmować kolagen nawet w przypadku, gdy nie przekraczamy dozwolonej dawki. Jeśli przyjmujemy kolagen w formie pitnej to może zdarzyć się tak, że nasz organizm stanie się wrażliwy na różne składniki odżywcze. Główne objawy takiego stanu to: ogólne osłabienie, bóle mięśni, stawów i problemy z wypróżnianiem. Kolejny skutek uboczny, jeśli chodzi o przyjmowanie kolagenu to przede wszystkim nieprzyjemny posmak w ustach czy kwaśny oddech.
Źródła:
1. Bogue, Robert H. (1923). „Conditions Affecting the Hydrolysis of Collagen to Gelatin”. Industrial and Engineering Chemistry. 15 (11): 1154–1159
2. Karsdal, Morten (2016). Biochemistry of collagens: structure, function and biomarkers. London, United Kingdom: Elsevier Science. ISBN 978-0-12-809899-8
Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.
Kolagen ma jeszcze wiele innych właściwości, ale artykuł i tak jest dość obszerny i zawarty w interesujące szczegóły. Zabrakło tylko informacji o tym jaki krem z kolagenem najlepiej jest wybrać. Jak wiemy, tego typu produktów jest naprawdę dużo. Pytanie tylko jaki kolagen w kremie jest najlepszy? Ewentualnie w kapsułkach.