Przejdź do treści

Kawa na odchudzanie – Cała prawda

Ziarna kawy

Na temat kawy, jej właściwości, smaku i wykorzystania można byłoby pisać w nieskończoność. Z pewnością wśród nas są jej zwolennicy, jak również i przeciwnicy. Są osoby, które uważają, że kawa przyczynia się do odchudzania, ale są i takie, które całkowicie temu przeczą. Czy kawa jest zdrowa? Kawa a odchudzanie – jaka jest prawda? Jeśli chcemy ją pić, jaką wybierać? Na wszystkie pytania dotyczące kawy, szczególnie w kontekście odchudzania będziemy chcieli odpowiedzieć w tym właśnie artykule.

Dla każdego z nas kawa stanowi zupełnie inny rodzaj napoju. Dla jednych jest czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie życia, dla innych jest niezbędnym początkiem dnia, dla jeszcze innych jest miłym dodatkiem do towarzyskiego spotkania. Kawa jest aromatyczna w swym zapachu, specyficzna w smaku. Ją można kochać i nie znosić. Jedno jest pewne – kojarzy się większości z nas z pobudzeniem, z energią, z chęcią robienia czegoś mocniej, szybciej, lepiej. Czasami wystarczy małe espresso, by móc zacząć dzień na pełnych obrotach, nawet po nieprzespanej nocy.

Czytaj również: Black Latte – kawa na odchudzanie. Czy działa?

Jakie jednak jest działanie kawy jeśli w grę wchodzi odchudzanie? Czy faktycznie kawa może wpływać znacząco na ten proces i na szybsze zrzucanie zbędnych kilogramów? Temu będziemy chcieli przyjrzeć się nieco bliżej. Prawdą jest, że pobudza ona perystaltykę jelit, stąd większość z nas zaraz po jej wypiciu pędzi do toalety. Ale czy ma ona faktycznie działanie odchudzające?

Coffee

Coffee

Co znajduje się w kawie?

Dla jednych osób wybór kawy związany jest przede wszystkim z tym, jaki ma ona smak. Oczywiście dla znawców i prawdziwych kawoszy, odpowiedni jej rodzaj czy marka mają ogromne znaczenie. Dla jednych idealną będzie Arabica, dla innych najlepszą będzie Lavazza, a dla jeszcze innych Robusta. Jeśli chodzi o coffe, każda ma nieco inny skład pod względem proporcji, jednak w każdej znajdziemy przede wszystkim wiele bioaktywnych składników. Ziarna kawy zawierają przede wszystkim odpowiednie ilości kofeiny, która to odpowiada właśnie za ten pobudzający stan. To właśnie kofeina, jak również i jej metabolity działają rozkurczająco na oskrzela i na naczynia krwionośne, to właśnie zastosowanie kofeiny powoduje wzrost ciśnienia krwi, jak również i ma zastosowanie diuretyczne – bynajmniej tak się mówi.

Podobny artykuł:  Choco Lite opinie i recenzja. Cała Prawda i Moja Analiza Opinii

Co jeszcze znajdziemy w kawie? Jest to na przykład kwas chlorogenowy, który ma działanie przeciwutleniające, jest to kahweol i kafestol, które to aktywują enzymy wątrobowe, jak również podnoszą cholesterol LDL, a także trygonelina, która działa hipolipemizująco oraz witaminy z grupy B oraz magnez.

Rodzaje kawy

Jedną z najbardziej popularnych jest kawa zielona. Takie ziarna nie przeszły procesu palenia i występują one w najbardziej naturalnej postaci. Czy są jednak faktycznie najlepsze? Niekoniecznie. Faktem jest, że znajduje się w nich mniej polifenoli, ale w procesie palenia usuwana jest też część wody z ziarna, a więc to wszystko sprawia, że ziarno wówczas waży zdecydowanie mniej. Jeśli więc mielibyśmy dokonać porównania kawy zielonej czy czarnej mających taką samą wagę, okazuje się, że czarna wypada tutaj zdecydowanie lepiej, choć tutaj wciąż pojawia się wiele obiekcji.

Jeśli mielibyśmy wybrać, bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem są te kawy, których ziarna są słabo i średnio palone. Te okazują się być najlepsze i każdy caffe bar jest w stanie zaserwować nam właśnie takie rozwiązania. Dobra coffe może nie tylko zagwarantować doskonały smak naszym kubkom smakowym, co przede wszystkim pobudzić nas na cały dzień, działając dawką energii na organizm każdego człowieka. A Ty jaką kawę dziś wybierasz – robusta, lavazza, czy może arabica? Sięgasz po mocne espresso, czy może wolisz lekką kawę z dodatkiem mleka? Postaw na to, co lubisz i co sprawia Tobie przyjemność picia.

Kawa działanie i jej właściwości odchudzające

Powracając do tego najważniejszego tematu – czy kawa faktycznie może odchudzać, warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Bez względu na to, czy badania pokazują, że tak właśnie ona działa, czy może jest to jedynie rzucona na wiatr teoria, jedno jest pewne, wszystko może działać, jeśli połączymy to z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Tak, jak nie ma tabletek cud na odchudzanie, jak nie ma idealnej diety dla każdego, tak też nie można powiedzieć, że zastosowanie danych produktów, jakich, jak na przykład właśnie kawa działa odchudzająco. Owszem, może wspomóc cały ten proces, ale tylko wtedy, gdy w parze z jej piciem idzie zdrowa, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.

Podobny artykuł:  Pyłek pszczeli - Opinia i Analiza. Właściwości i zastosowanie.

Jak więc faktycznie działa wykorzystanie ziaren kawy? Przyspiesza ona metabolizm, zwiększa przemianę materii, indukuje rozkład tkanki tłuszczowej, a do tego zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości i nadwagi. Za wszystko to odpowiedzialne jest wykorzystanie kofeiny, ale jak pokazują badania, również i kwasu chlorogenowego. Idąc więc tym tropem, zalecano by pić kawę zieloną, bo ona właśnie ma większą ilość kofeiny i kwasu w swoim składzie, w porównaniu do kawy czarnej.

Czytaj również: Aronia na odchudzanie. Właściwości dietetyczne i opinie jagody.

Kawa a zdrowie

Czy kawa jest dla każdego? Czy jej picie nie powoduje żadnych skutków ubocznych? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie coffee wybierzemy. Najlepiej sprawdzić na sobie, co okaże się być dla nas najlepsze. Na jednych nie działa nawet mocne espresso, dla innych idealną jest kawa rozpuszczalna. Jedni kochają kawę arabską – arabica, inni uwielbiają kawę robusta. Jedno jest pewne- nie zaleca się jej dla kobiet w ciąży, dla małych dzieci, jak również i dla osób chorujących na nadciśnienie. Bezpieczną ilością dla człowieka jest 300 – 600 mg kofeiny na dobę. Dawką śmiertelną jest 10 gramów.

Kawa

Kawa

Podsumowanie

Na każdego kawa działa zupełnie inaczej. Jedni nie mogą jej pić, inni bez niej nie funkcjonują. Kawa sama w sobie nie jest szkodliwa, nie działa negatywnie na organizm i jeśli ją lubimy, w odpowiednich ilościach możemy ją jak najbardziej pić. Jeśli chodzi o odchudzanie, wykazuje ona właściwości mogące wspomóc ten proces, ale nie jest ona rozwiązaniem ,,cud”, które pijąc pozwoli nam gubić kilogramy każdego dnia. Grunt to racjonalne, rozsądne podejście, zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, a wszystko z pewnością zagwarantuje nam pełne zadowolenie i doskonałe efekty.

  1. Jakie kawy pijemy? Artykuł ze strony Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/jakie-kawy-pijemy–
  2. Coffee: biochemistry and potential impact on health https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24671262
  3. Coffee, diabetes, and weight control. The American journal of clinical nutrition https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17023692
  4. Ile kofeiny jest w kawie? Interesujący artykuł o właściwościach kawy i kofeiny https://www.konesso.pl/Ile-kofeiny-jest-w-kawie-blog-pol-1504091376.html
Natalia Gryska

✓ Zweryfikowany
Natalia Gryska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *