Przejdź do treści

Dulsevia – Opinie oraz efekty i skład – recenzja

Dulsevia

Dulsevia to lek stosowany głównie w zaburzeniach depresyjnych, choć nie jest to jego jedynie przeznaczenie. Dulsevia zwiększa poziom adrenaliny i noradrenaliny w krwiobiegu, co klasyfikuje ją do grupy leków SNRI. Występuje w postaci dojelitowych kapsułek i dostaniemy ją jedynie za okazaniem recepty.

Co to jest Dulsevia?

Dulsevia opinieDulsevia jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym u dorosłych, którego substancją czynną jest duloksetyna. Duloksetyna aktywuje działanie serotoniny i noradrenalny, przez co dochodzi do wzrostu ich stężenia w organizmie. Lek może być stosowany w przypadku zaburzeń depresyjnych lub lękowych. Znajduje swoje zastosowanie także w przebiegu neuropatii cukrzycowej.

Efekty Dulsevia

Z racji tego, że leki SNRI wpływają na neuropzekaźnictwo, działają regulująco na nastrój. Duloksetyna jako substancja czynna Dulsevi, jest inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. W bardzo małym stopniu hamuje zwrotny wychwyt dopaminy.

Efekty działania duloksetyny mogą być widoczne po ok. 2 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Dulsevia łagodzi stany depresyjne oraz nieprzyjemne dolegliwości wynikające z zaburzeń lękowych lub lęku uogólnionego.

Skład Dulsevia

W składzie preparatu znajdziemy przede wszystkim substancję czynną, jaką jest chlorowodorek duloksetyny. Dulsevie możemy znaleźć w wariancie 30 mg, 60 mg lub 90 mg. Lek zawiera również substancje pomocnicze, a wśród nich znajdują się, m.in.:

  • sacharoza;
  • skrobia kukurydziana;
  • talk;
  • cytrynian trietylu;
  • dwutlenek tytanu;
  • indygotyna;
  • tlenek żelaza żółty;
  • tlenek żelaza czerwony;
  • hypromelozy.

Stosowanie Dulsevia

Dulsevia stosowana jest w przypadku zaburzeń nastroju. Wskazaniem do stosowania są stany depresyjne i zaburzenia lękowe uogólnione. Duloksetyna stosowana jest również w przypadku neuropatii cukrzycowej, która charakteryzuje się występowaniem przewlekłego bólu różnych partii ciała. Może być on przeszywający, kłujący lub palący, a nawet podobny do rażenia prądem, co opisują pacjenci.

Lek stosuje się w postaci kapsułki, popijając wodą. Początkowo w dawce 30 mg raz dziennie. Z czasem dawka może być zwiększana w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza. Pacjenci mogą różnie reagować na leczenie. Najwyższa dzienna dawka zalecana, to 120 mg. Tabletkę można stosować o dowolnej porze dnia, jednak z zachowaniem regularności. Substancja czynna najlepiej wchłanialna jest wraz z pożywieniem.

Zawsze należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki leku. Maksymalną ilością, jeśli zachodzi potrzeba, jest 120 mg. Nie należy zwiększać dawki ani odstawiać leku bez konsultacji z psychiatrą. Zażycie większej dawki leku niż zalecana należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi, a w razie wystąpienia skutków ubocznych – skorzystać z pomocy SOR.

Przeciwwskazania Dulsevia

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną – duloksetynę lub którykolwiek ze składników preparatu. Inne przeciwwskazania, to:

  • choroby wątroby;
  • choroby nerek;
  • choroba afektywna dwubiegunowa; występowanie epizodów manii i hipomanii;
  • choroby oczu, które przebiegają ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrz gałkowym;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • nadciśnienie tętnicze lub inne choroby krążenia.

Nie powinniśmy łączyć antydepresantów z alkoholem. Obydwie substancje oddziałują na układ nerwowy. Alkohol może zaburzać działanie leków; obniżać ich skuteczność lub wzmacniać ją. Przyjmowanie alkoholu łącznie z antydepresantami zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Lampka wina okresowo w trakcie brania leków nie powinna nam zaszkodzić, należy jednak zachować wszelkie środki ostrożności. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja ze spożywania wysokoprocentowych trunków na czas farmakoterapii.

Jeśli zachodzi podejrzenie ciąży należy pilnie skonsultować z lekarzem odstawienie leku Dulsevia. Poprzez badania na zwierzętach wykazano teratogenny wpływ duloksetyny na płód, co oznacza, że może powodować ona jego uszkodzenie, a nawet prowadzić do śmierci.

Zanim rozpoczniemy terapię antydepresantami, poinformujmy lekarza o przyjmowanych lekach. Dulsevia może wchodzić w interakcję z kilkoma substancjami, a zażycie ich jednocześnie będzie wysoce ryzykownym zachowaniem.

Dulsevia stosowana wraz z innymi lekami zawierającymi duloksetyne lub wraz ze środkami, które podnoszą poziom serotoniny i/lub noradrenaliny, może prowadzić do zespołu serotoninowego.

Zespół serotoninowy występuje, kiedy dochodzi do nagłego wzrostu serotoniny w organizmie. Konsekwencje takiego stanu mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Objawy zachodzące w przebiegu zespołu serotoninowego można podzielić na objawy psychiczne oraz somatyczne.

Objawy psychiczne, jakie można zaobserwować, to wszelkie symptomy wynikające z hipomanii; stan podwyższonego nastroju, gonitwa myśli, nadmierna aktywność psychofizyczna, problemy ze snem czy gadatliwość.

Do objawów somatycznych zaliczymy ruchy miokloniczne, czyli tzw. zrywy mięśniowe, które wynikają ze spadku napięcia mięśniowego. Drganie i sztywność mięśni. W wyniku zaburzenia układu wegetatywnego chory odczuwa przyspieszoną akcję serca, dreszcze, nadmierną potliwość. Pojawia się także gorączka, która w skrajnych przypadkach może przekroczyć 41 stopni Celsjusza.

Leku Dulsevia nie należy stosować, kiedy korzystamy z takich substancji, jak:

  • barbiturany, np. fenoarbital,
  • benzodiazepiny, np. alprazolam,
  • silne leki przeciwbólowe, np. tramadol,
  • leki przeciwmigrenowe, np. tryptany,
  • leki przeciwpsychotyczne, np. prometazyna, tiorydazyna;
  • nieselektywne nieodwracalne inhibitory monoaminooksydazy (MAO), np. moklobemid;
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), np setralina, citalopram;
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny (SNRI), np. wenlafaksyna lub inne leki zawierające duloksetynę;
  • zioła na bazie dziurawca zwyczajnego oraz żeń-szenia.

Skutki uboczne Dulsevia

Działania niepożądane wynikające ze stosowania leku mogą mieć różne nasilenie. U niektórych osób są to prawie niezauważalne symptomy, a co bardziej wrażliwi na działanie leku – zniosą to wiele gorzej. Jest to kwestia bardzo subiektywna, zatem ciężko jest uwzględnić co dokładnie, i w jakim stopniu będzie przez nas odczuwalne.

Dulsevia może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne nie tylko pod fizycznym względem, ale również psychicznym. Początki mogą być szczególnie trudne do przejścia, ponieważ wtedy często pojawiają się nasilone objawy depresyjne. Obniżony nastrój, senność, trudności z koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze. W takim wypadku nie należy czekać, a od razu zgłosić niepożądane objawy lekarzowi.

Jeśli u pacjenta zachodzą działania niepożądane, które obniżają sprawność psychofizyczną, nalezy zachować szczególne środki ostrożności. Lek może istotnie wpływać na psychomotorykę, wobe tego nie powinniśmy prowadzić pojazdów ani korzystać z maszyn i urządzeń mechanicznych, które mogą być dla nas potencjalnie zagrażające.

Dulsevia przyczynia się również do obniżenia libido i spadku aktywności seksualnej. Może powodować nadpobudliwość ruchową i niepokój.

Inne skutki uboczne, które występują w trakcie korzystania z leku Dulsevia, to bardzo często symptomy natury fizycznej. Mogą pojawić się; przyspieszona akcja serca, nudności, wymioty, bóle głowy. Każde wystąpienie nasilonych działań niepożądanych koniecznie skonsultujmy z lekarzem prowadzącym leczenie psychiatryczne.

W razie obserwacji poprawy stanu zdrowia nie należy na własną rękę odstawiać leku. Nagłe zaprzestanie leczenia może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami natury psychofizycznej. Odstawianie antydepresantów powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza i zachodzić stopniowo. Należy rozłożyć ten etap na kilka tygodni, podczas których lekarz psychiatra będzie zmniejszał dawki leku, mogąc przy tym obserwować reakcję pacjenta.

Czas odstawiania leku antydepresyjnego jest wyczekiwanym momentem, jednak niektóre symptomy mogą pojawić się niezależnie od kontroli lekarskiej tego procesu. Niepożądane efekty uboczne po odstawieniu Dulsevi zależą od wielu czynników. Istotny jest tutaj czas trwania kuracji, to, jaką dawkę przyjmowaliśmy, a nade wszystko – nasze indywidualne predyspozycje. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć niepożądanych reakcji. Do tych, które są najczęściej zgłaszane przez pacjentów, należą:

  • zawroty głowy,
  • szumy uszne,
  • nadmierna potliwość,
  • zaburzenia czucia,
  • problemy ze snem,
  • uczucie niepokoju,
  • senność i zmęczenie.

Dobrą wiadomością jest fakt, iż efekty uboczne mijają. Mogą doskwierać przez kilka tygodni, jednak nie są nam dane na stałe. Cierpliwość na pewno będzie nam potrzebna w całym procesie leczniczym, jak i podczas odstawiania leku.

Gdzie kupić Dulsevia?

Lek Dulsevia możemy dostać w każdej aptece za okazaniem recepty. Duslevia jest środkiem podlegającym refundacji.

Cena Dulsevia

Dulsevia jest lekiem w 100% refundowanym, co oznacza, że cena leku będzie taka sama niezależnie od miejsca zakupu. Jeśli wykupujemy receptę bez refundacji, cena Dulsevi może różnić się nieznacznie pomiędzy punktami aptecznymi.

Opinie Dulsevia

Dulsevia to stosunkowo nowy preparat wykorzystywany w walce z depresją i zaburzeniami lękowymi. Mimo wszystko wykazuje skuteczne, potwierdzone działanie. Na pozytywne efekty działania leku musimy poczekać najczęściej od 2 do 4 tygodni.

Dulsevia, tak jak wszystkie leki z grupy antydepresantów, niesie ze sobą różne skutki uboczne. Wielu pacjentów obawia się korzystania z leków przeciwdepresyjnych ze względu na możliwość uszkodzenia wątroby lub inne, niepożądane efekty.

Ważne, aby lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza psychiatry i informować go o innych preparatach, z których korzystamy, a które mogą wchodzić w interakcję z duloksetyną. W ten sposób możemy uniknąć przykrych dolegliwości lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *