Przejdź do treści

Dieta na trądzik i cerę: Co jeść, a co unikać?

Trądzik

Trądzik jest problemem, z którym zmaga się coraz większa grupa osób. Zmiany trądzikowe nie są dziś problemem jedynie wśród młodzieży, ale sięgają one także osób dorosłych.

Trądzik jest chorobą skóry, w której to praca gruczołów łojowych nie działa tak poprawnie, by można było mieć taki wygląd cery, na jakim nam zależy. Większość ludzi z problemem trądzikowym w pierwszej kolejności wybiera się do dermatologa, licząc na magiczne leki i maści, dzięki którym uda się złagodzić lub wyeliminować stan, z jakim zmaga się nasza skóra. Okazuje się jednak, że leki nie zawsze mogą okazać się zbawienne, gdyż bardzo duże znaczenie ma sama dieta.

To, co jemy, może mieć ogromne znaczenie w tym, jak stan naszej skóry i jego kondycja się mają. Leczenie może więc polegać nie na stosowaniu odpowiednich leków, ale właśnie na zwróceniu uwagi na to, jaki rodzaj produktów znajdzie się w naszej diecie. Zewsząd docierają do nas informacje, co należy jeść, czego unikać, jakie witaminy stosować.

Czy dieta a trądzik faktycznie mogą iść ze sobą w parze? Czy odpowiednia dieta na tradzik może okazać się zbawieniem na całe zło? Jedno jest pewne – leczenie trądziku to niezwykle skomplikowany proces, w którym trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza, gdy problem z cerą związany jest z naszą dietą.

Skąd się bierze trądzik?

O ile w grę wchodzi trądzik u dzieci rozpoczynających okres dojrzewania, o tyle nie ma się czym martwić, gdyż większość z nas miała z nim do czynienia. Gorzej, gdy pojawia się on w okresie dorosłości, wówczas przyczyny są już zdecydowanie inne. O ile więc wcześniej dotyczył on osób między 14 – 17 rokiem życia, o tyle w chwili obecnej dotyczy on osób, gdzie średnia wieku wynosi 25 lat. W takich przypadkach należy czym prędzej zacząć działać w kierunku leczenia, gdyż najczęściej ten trądzik pozostawia po sobie blizny, których w przyszłości nie jesteśmy w stanie żadnymi metodami wyleczyć.

Jakie są więc przyczyny trądziku? Główną jest nadmierne wydzielanie łoju. Przyczyną może być także kolonizacja bakterii Propionbacterium acnes, rogowacenia ujść włosowo – łojowych, a także nasilony stan zapalny. Zmiany trądzikowe mogą nasilać hormony, światło, niektóre rodzaje leków, długotrwały stres, a także i to o czym piszemy w tym artykule – dieta.

Co jeść przy problemach z trądzikiem?

Jeśli w grę wchodzi dieta, trądzik można zminimalizować lub pozbyć się go raz na zawsze, jeśli uda nam się wyeliminować rzeczy, jakie naszej skórze szkodą. Patrząc na produkty, które warte są wyboru, by uniknąć choroby skóry, to bez wątpienia powinniśmy stawiać na składniki, które są bogate w odpowiednie witaminy. Jakie?

  • witamina C – To silny antyoksydant, który bierze przede wszystkim udział w syntezie kolagenu. Zapobiega ona przebarwieniom skóry, jak również i poprawia jej jędrność. Co powinniśmy jeść – owoce cytrusowe, jagody, porzeczki i natkę pietruszki.
  • witamina D – Witamina ta ma za zadanie zmniejszyć wydzielanie sebum, jak również i hamować rozwój wspomnianych bakterii. Działa ona przede wszystkim antyoksydacyjnie, jak również i przeciwzapalnie. Co powinniśmy jeść – tłuste ryby, żywność fortyfikowaną, suplementy. Nie zapominajmy także o odpowiedniej dawce słońca.
  • witamina A – Jest to witamina, która odpowiedzialna jest za wygląd skóry, dlatego też powinniśmy o niej pamiętać. To właśnie ona wpływa na ilość wydzielanego łoju, jak również i na rogowacenie naskórka. Co powinniśmy jeść – pomarańczowe i czerwone owoce oraz warzywa, tran, jak również i podroby.
Podobny artykuł:  Ćwiczenia na brzuch i boczki: Trening na sylwetkę

Witaminy są niezwykłe cenne, dlatego też jak najbardziej produkty te, jak również i odpowiednia suplementacja w diecie to bardzo ważne elementy. Jeśli chodzi o to, jak powinna wyglądać nasza suplementacja, gdy w grę wchodzi trądzik, należy także pamiętać o takich składnikach, jak:

  • niacyna – Działa ona przeciwzapalnie i ma działanie złuszczające. Hamuje ona także wydzielanie sebum, Drożdże, mięso, produkty zbożowe, błonnik.
  • biotyna – Jeśli jest jej za mało, nasilają się zmiany trądzikowe, które w każdej chwili mogą jeszcze bardziej przybrać na sile. Podróby, orzechy, produkty zbożowe.
  • cynk – Pierwiastek ten wykorzystywany jest przy leczeniu trądziku, będąc składnikiem wielu maści i kremów na trądzik. Produkty pełnoziarniste, pestki, strączki.
  • selen i krzem – Obydwa te pierwiastki działają na skórę złuszczająco, dlatego też warto o nich pamiętać. Orzechy, mięso, kiełki, ryby. a także banany, marchewka, pokrzywa i produkty zbożowe.

Trądzik dieta powinna być bogata w odpowiednie ilości węglowodanów złożonych, w tłuszcze omega-3, w chude mięso i duże ilości warzyw.

Czego unikać przy walce z trądzikiem?

Jeśli chodzi o sposób odżywiania się, gdy w grę wchodzi trądzik, na pewno powinniśmy unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym. A jak wygląda nabiał a trądzik? Uważa się, iż nabiał znacząco wpływa na zaostrzenie stanu zapalnego skóry, dlatego też, jeśli w grę wchodzi odżywianie, warto nieco go ograniczyć lub jeśli istnieje możliwość wyeliminować. Nie chcąc widzieć zmian, produkty będące źródłem nabiału, na pewno powinny być ograniczone do maksimum.

Jeśli zaś chodzi o wpływ słodyczy na dietę, tutaj także powinniśmy je wyeliminować, gdyż w każdej chwili działają one dodatkowo jeszcze bardziej drażniąco, dlatego też w diecie tych właśnie produktów powinniśmy jak najbardziej unikać. Rezygnujemy więc z pszennego chleba i produktów, które są mocno oczyszczone z ziaren zbóż. Eliminujemy miód, słodycze, biały cukier i suszone owoce. Nie jemy ostrych dań, rezygnujemy z pikantnych przypraw, stawiamy na takie kategorie produktów, które są lekkie, zdrowe i dla nas odpowiednie.

Unikaj suplementów diety na trądzik

Problem trądziku jest dość znany i uciążliwy. Wiele osób za wszelką cenę stara się pozbyć tej dolegliwości. Ten fakt niestety wykorzystują również oszuści publikujący podejrzane tabletki na trądzik, które okazują się być nie tyle nieskuteczne, ale również czasami niebezpieczne. Przykładem takiego oszustwa może być recenzowany przez nas Nonacne o którym rzetelne opinie są jednoznaczne. Produkt ten jest nieskuteczny w swoim działaniu a mimo to wiele osób nadal daje się nabrać a jego nieistniejące właściwości.

Podobny artykuł:  Keto Actives opinie i recenzja. Cała Prawda i Moja Analiza Opinii

Należy uważać na podobnego rodzaju oszustwa. Wiele naciągaczy stara się również publikować fałszywe pozytywne opinie zachęcając tym sposobem do skorzystania z absurdalnej oferty. Oczywiście prawdziwe opinie okazują się być w zdecydowanej większości negatywne.

Podsumowanie

Jeśli chcesz, aby wygląd Twojej twarzy się zmienił, koniecznie zrób najpierw badania krwi, sprawdź stan tarczycy, zbadaj poziom hormonów. Następnie wyeliminuj nabiał, w tym mleko, jogurty sery, a także słodycze i sprawdź, jak będzie zmieniała się Twoja cera.

Ciekawe szczegóły na temat trądziku można znaleźć na anglojęzycznej stronie: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/ss/slideshow-acne-dictionary

Źródła:

  1. Szepietowski, J., Kapińska-Mrowiecka, M., Kaszuba, A., Langner, A., Placek, W., Wolska, H., & Matusiak, Ł. (2012). Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Dermatology Review/ Przeglad Dermatologiczny99(6). https://pdfs.semanticscholar.org/ea00/ad8f9862431ff78b448a19201595ad8f094a.pdf
  2. Melnik, B. C., John, S. M., & Schmitz, G. (2011). Over-stimulation of insulin/IGF-1 signaling by western diet may promote diseases of civilization: lessons learnt from laron syndrome. Nutrition & metabolism, 8(1),41.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21699736
  3. Chiu, A., Chon, S. Y., & Kimball, A. B. (2003). The response of skin disease to stress: changes in the severity of acne vulgaris as affected by examination stress. Archives of dermatology, 139(7), 897-900. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12873885
  4. Adebamowo, C. A., Spiegelman, D., Danby, F. W., Frazier, A. L., Willett, W. C., & Holmes, M. D. (2005). High school dietary dairy intake and teenage acne. Journal of the American Academy of Dermatology, 52(2), 207-214
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15692464
  5. Dawidziak, J., & Balcerkiewicz, M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część I. Witaminy i minerały Diet as supplement of Acne vulgaris therapy Part I. Vitamins and minerals. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/Balcerkiewicz-Dieta-jako.pdf
  6. Gawecki, J., & Hryniewiecki, L. (2003). Zywienie człowieka. Podstawy nauki o zywieniu.
  7. Placek W (2015). Dieta w chorobach skóry.
  8. Dawidziak, J., & Balcerkiewicz, M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne Diet as supplement of Acne vulgaris therapy.
    http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/11/Farmacja_2_2016_03.pdf
  9. Adebamowo, C. A, Spiegelman, D., Berkey, C. S, Danby, F. W, Rockett, H. H, Colditz, G. A, et al. (2006). Milk consumption and acne in adolescent girls. Dermatology Online Journal, 12(4)
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17083856
  10. Simonart, T. (2012). Acne and whey protein supplementation among bodybuilders. Dermatology, 225(3), 256-258.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23257731
Gabriela Czarnota

✓ Zweryfikowany
Gabriela Czarnota

1 komentarz do “Dieta na trądzik i cerę: Co jeść, a co unikać?”

  1. Napewno lepsze będą specjalne diety charakteryzujące się w walce z trądzikiem niż podejrzane suplementy. Cała prawda i w zasadzie zgadzam się z twoją opinią w recenzji Gabrielo. Fajny by był kolejny artykuł ale bardziej obszerny o tym jak ułożyć taką dietę lub poprostu spis diet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *