Przejdź do treści

Dieta ketogeniczna: Co to jest i dla kogo? Jak zacząć?

Dieta ketogeniczna

Każda dieta specjalizuje się określonymi działaniami, które mają jeden cel – osiągnąć wymarzona wagę i uzyskać skuteczne odchudzanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów diet, dzięki którym można w większym lub mniejszym stopniu wpłynąć na zmniejszenie naszej masy ciała.

Jedną z diet, które w ostatnim czasie cieszą się niezwykle dużą popularnością jest dieta ketogeniczna, inaczej określana jako dieta ketogenna.

Czym się ona charakteryzuje? Na czym polega? Co należy jeść na takiej diecie, a czego lepiej unikać?

Dieta ketogennaJest to dieta wysokotłuszczowa i jednocześnie niskowęglowodanowa. W przypadku tej diety stawiamy na odpowiednio dużą ilość tłuszczów, oczywiście tych zdrowego pochodzenia i mają ilość węgli. Organizm ma czerpać energię przede wszystkim z pokładów nagromadzonego tłuszczu.

W diecie ketogenicznej stosuje się między innymi 80 – 90% i 10 – 20% białek i węglowodanów. Ilość produktów w odpowiednich proporcjach jest tutaj bardzo ważna, jeśli odchudzanie ma przynieść pożądany efekt.

Czytaj też: FatFix - Opinie produktu na Odchudzanie >>

Ketoza – Co to jest?

Zajmując się tematem diet ketogennych, na pewno podstawą jest znajomość pojęcia, jakim jest ketoza, bowiem w ten sposób można bardziej zrozumieć mechanizm działania tego sposobu odżywiania się. Najprościej więc mówiąc, ketoza jest to stan, w którym to organizm pozyskuje energię nie z cukru, lecz z tłuszczu, który to w nadmiarze zgromadzony jest w tkankach.

Ketoza – stan metaboliczny, w którym dochodzi do wzrostu stężenia ciał ketonowych (kwas 3-hydroksymasłowy, kwas acetooctowy i aceton) w osoczu krwi – powyżej 0,5 mmol/litr, z jednoczesnym niskim i stabilnym poziomem insuliny i glukozy we krwi. Źródło: Wikipedia.org

Mechanizm działania ketozy opiera się na wymuszonej syntezie ciał ketonowych, które produkowane są w wątrobie. Ciała te powstają na skutek obniżenia poziomu insuliny, jak również i rozkładu cukru. W ketozie więc następuje przede wszystkim spalanie tego, czego nie lubimy – nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Dieta ketogeniczna – dla kogo?

Kto powinien zacząć od stosowania tej właśnie diety? Dla kogo dieta keto okaże się być najlepszym z możliwych wyborem? Tak naprawdę sprawdza się ona w przypadku osób chcących zmniejszyć ilość kalorii, a więc postawić na lepszy wygląd, szczuplejszą sylwetkę, mniej tkanki tłuszczowej.

Dieta ketoPrzy diecie ketogennej jest to jak najbardziej możliwe. Stosując odpowiednie zasady, można w pełni uzyskać pożądany efekt. Skuteczne działania, 100% zadowolenia, pełna satysfakcja pod każdym możliwym względem. Samo jednak bycie fit i rewelacyjny wygląd to jedno, ale stawiając na taką dietę, stawia się także na swoje zdrowie, bowiem okazuje się być ona pomocna, jeśli w grę wchodzą różnorodne zaburzenia, gdzie u danego człowieka występuje określona choroba, gdy medycyna nie zawsze jest w stanie nam pomóc tak, jak odpowiednie odżywianie. Kiedy więc jej działanie może okazać się zbawienne?

Keto dieta jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w grę wchodzi leczenie padaczki opornej na leki u dzieci. Jest to także dobry sposób do stosowania dla osób z wrodzonymi błędami metabolizmu, a więc na przykład przy wrodzonym braku białka transportującego glukozę GLUT – 1. To jednak nie wszystko.

Wybór diety ketogenicznej może okazać się zbawienny przy zespole Retta, przy zespole Dravet’a, przy padaczce z napadami miokloniczno – astatycznymi i przy stwardnieniu guzowatym. Odpowiednia dieta ketogenna jadłospis to dobry wybór przy autyzmie u dzieci, przy chorobach Alzheimera, czy chorobie Parkinsona, jak również i przy padaczce.

Wybierając ten rodzaj odżywiania, wielu naukowców jest zdania iż wpływa ona pozytywnie także na choroby układu krążenia, na przewlekłe zmęczenia, na nadciśnienie, jak również i niektóre odmiany raka. Jak więc widać, jej stosowanie może okazać się zbawienne przy różnego rodzaju dolegliwościach, jak również i przy walce z nadwagą i otyłością.

Pozostając jednak w tym temacie, nad kwestią padaczki warto skupić się nieco bardziej, bo być może taka właśnie dieta, może wpłynąć pozytywnie na nasze napady padaczkowe. A jeśli tak właśnie by było, czy nie warto spróbować? Patrząc na ten właśnie aspekt, przy wysokiej podaży tłuszczów i małej ilość węglowodanów dochodzi do zmian w metabolizmie tłuszczów, tak jak to ma miejsce w przypadku głodzenia. Z tego tłuszczu w wątrobie następuje pojawianie się ciał ketonowych, które dalej przenikają do układu nerwowego, będąc zastępcą dla samej glukozy, która jak wiadomo jest podstawą do uzyskania energii dla neuronów. Jak to działa w przypadku padaczki? Wzrost aktywności enzymów, które to syntetyzują kwas y – aminomasłowy powoduje hamowanie pobudzenia neuronów. Co więcej, to właśnie one aktywują receptor potasowy K2P, jak również i pompę sodowo – potasową, która to działa na podniesienie progu drgawkowego. I na końcu to, co ważne i istotne – ciała ketonowe chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniami ich przez wolne rodniki.

Kiedy jednak jej nie stosować? Jeśli chodzi o taką dietę nie powinna być ona stosowana w przypadku wielu stanów chorobowych, z jakimi zmaga się nasz organizm. Nie mogą więc wybierać jej osoby z chorobami wątroby, nerek, trzustki, jak również i cukrzycy.

Podobny artykuł: Jak szybko schudnąć 10 kilogramów? >>

Dieta ketogeniczna – jak zacząć?

Zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak również i dorosłych, musi być ona stosowana pod odpowiednim nadzorem, gdyż źle prowadzona może spowodować bardzo niebezpieczne skutki uboczne.

Tu nie chodzi bowiem jedynie o odpowiednie zmniejszenie ilości kalorii, ale o to, aby dieta ketogeniczna okazała się być pomocna przy wszelkiego rodzaju chorobach, w których to ma stanowić idealny sposób walki z wieloma przypadłościami.

Keto dietaPodstawą jest tutaj stosunek składników 4″1 – tłuszcze kontra węgle i białko. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy w pełni się skupić. Jeśli nasza wiedza jest ograniczona i nie mamy pojęcia, jak dieta ketogeniczna przepisy powinna wyglądać, to bez wątpienia warto postawić na pomoc specjalisty. Życie mamy tylko jedno i powinniśmy się zatroszczyć o pełnię zdrowia, o wyeliminowanie chorób i doskonały wygląd.

Podstawą są badania krwi, które mają nam pokazać, czy nie mamy przeciwwskazań do tego, aby taką właśnie dietę zastosować. Jeśli badania są odpowiednie, można zacząć działać. Chcąc robić to samodzielnie, musimy dokładnie wyliczyć wszelkie proporcje i ilość jedzenia, jaką możemy zjadać, by uzyskać zamierzony efekt. Jeśli chodzi zaś o zdrowe podejście w kwestii chorób, w tym przypadku pomoc zarówno specjalisty od danej choroby, jak również i samego dietetyka, stanowi tutaj element nadrzędny dla takich właśnie pacjentów. I bez względu na to, czy w grę wchodzi zapalenie wątroby, padaczka, czy inna przypadłość, odpowiednie produkty, stosowna wielkość posiłków i proporcje, stanowią tutaj podstawę.

W przypadku diety ketogenicznej najważniejsze jest to, aby ograniczyć podaż węgli do ilości około 50 gramów, najlepiej w postaci warzyw, które zapewniają nam cennych witamin i minerałów.

Należy zacząć stawiać na zdrowe posiłki, odpowiednie ich przygotowanie. Jeśli właśnie Ty chcesz zacząć ją stosować, musisz uzyskać najpierw szereg ważnych informacji. Możesz wejść na stronę serwisu poświęconego tej tematyce. Możesz pobrać dane odnośnie tego, jak ta dieta wygląda, co można jeść.

Cenne porady to podstawa, by móc zacząć działać. Kiedy znajdziesz niezbędne informacje, zobacz, jak wygląda samo menu i co będzie najlepszym źródłem tłuszczu w Twoim sposobie odżywiania się. Wybór produktów to bardzo ważna rzecz i to bez względu na to, czy chodzi o leczenie, czy kwestię odchudzania.

Niejedna reklama ukazuje nam tabletki na odchudzanie, specyfiki po których nasza uroda i doskonała sylwetka zmienią się diametralnie.

Dieta ketogeniczna – co jeść?

W przypadku tej diety tej podstawą jest odpowiedni wybór składników, które znajdą się w naszym menu i podanie ich w takiej ilości, by bilans kaloryczny był odpowiedni do celu, jaki sobie stawiamy.

Co więc jeść? Na pewno podstawą są jajka, masło, pełnotłuste śmietany, różnorodne sery, jak również orzechy i nasiona. Nie może zabraknąć oczywiście awokado, mięsa i grzybów. Powinniśmy postawić także na warzywa, szczególnie szpinak, brokuły, sałatę i kalafiora.

Wyeliminować powinniśmy z kolei artykuły spożywcze, produkty light, owoce suszone, alkohol, produkty zbożowe i suche nasiona roślin strączkowych, a także na pewien czas owoce.

Dieta ketogeniczna skonstruowana jest w myśl zasady – jedz tłuszcz i spal tłuszcz. Jej założeniem jest przyjmowaniem małej ilości węglowodanów natomiast większej podaży białek oraz tłuszczu. Powszechnie wykorzystywana jest do walki z nadwagą jednak zaleca się ją również do leczenia cukrzycy, czy nadciśnienia. W związku z licznymi kontrowersjami opiewającymi wokół diety zebrała ona bardzo wielu przeciwników oraz zwolenników. Czy stosowanie takiej diety niesie za sobą zagrożenia? Jakie są jej zalety? Dowiecie się Państwo z tego artykułu!

Jadłospis keto nie polega wyłącznie na ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu ilości tłuszczów. Wyjątkowo ważną kwestią jest jakość spożywanych produktów, gdyż nie każde tłuszcze są takie same. W związku z tym, że powinniśmy przyswajać około 75-90 % tłuszczów, to musimy sięgać po produkty bogate w ten składnik, przy jednoczesnym najmniejszym ich przetworzeniu.

Tłuszcze możemy podzielić na:

  1. Nasycone – źródłem tego rodzaju tłuszczu są produkty pochodzenia zwierzęcego. Produkty, które możemy wymienić w tej kategorii to smalec, masło, tłuste mięsa, wędliny, tłuszcz kokosowy, tłuszcz palmowy. Zaletą tego rodzaju tłuszczów jest odporność na wysokie temperatury, co sprawia, że mogą być stosowane do przygotowania potraw kulinarnych za pomocą smażenia, pieczenia itd.
  2. Jednonienasycone – są to kwasy tłuszczowe oparte o jedno wiązanie podwójne. Należą do grupy omega-9. Produkty zawierające kwasy jednonienasycone to oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy.
  3. Wielonienasycone – Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to grupa lipidów, której organizm nie jest sam w stanie wytworzyć. Muszą być one dostarczone z pokarmem. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe należą do rodziny omega-3 oraz omega-6. Produkty bogate w tę substancję to ryby, owoce morza, algi, olej lniany, olej rzepakowy, olej sojowy.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet niskowęglowodanowych oraz wysokotłuszczowych. Przyjęto zasadę, że ketoza może być pomocna w przypadku leczenia wielu schorzeń. Osoby stosujące się prawidłowo do tego rodzaju diety osiągają bardzo dobre wyniki w zakresie utraty wagi. Jej stosowanie nie zawsze przynosi wspaniałe efekty, gdyż każdy organizm jest inny i odmiennie reaguje na określone substancję.

Według diety keto tłuszcze przyjmowane podczas dnia powinny stanowić 90% dostarczanej energii, natomiast pozostałe części składowe to białka i węglowodany. Przeciętny człowiek przyjmuje standardowo około 30% tłuszczów dziennie. Z tego powodu dieta ketogenicznia może wydawać się wyjątkowo skrajnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Proces chudnięcia wygląda w taki sposób, że organizm przeciętnego człowieka pobiera energię z węglowodanów, jednak gdy ich nie posiada – zaczyna spalać tłuszcz (ciała ketonowe), które powstają w momencie rozpadu tłuszczu. Ciała ketonowe są odpowiedzialne za dostarczenie około 70% energii dla organizmu, zatem korzystanie wyłącznie z tych zasobów doprowadza do jego przeciążenia.

Co pomaga leczyć dieta ketogeniczna?

Ciekawostką jest fakt, że dieta keto stosowana była do leczenia padaczki u dzieci, a także w leczeniu problemów metabolicznych, gdy leki nie zdawały egzaminu. Ponadto posiłki wysokotłuszczowe pomagają w następujących przypadkach:

  • zespół Dravet,
  • zespół Retta,
  • autyzm,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • stwardnienie guzowate,
  • padaczka.

Jak stosować dietę ketogeniczną?

Samo stosowanie diety keto jest dosyć proste. W pierwszej kolejności należy ograniczyć spożycie węglowodanów. Następnie należy zwiększyć podaż tłuszczów. Chociaż dieta wydaję się być skuteczną formą odchudzania, to stosowanie jej bez porady dietetyka lub lekarza może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu warto skorzystać z porady u specjalisty.
Analizując składniki pokarmowe standardowej diety okazuje się, że spożywamy:

  • 50% węglowodanów,
  • 15% białka,
  • 35% tłuszczów.

Dieta keto doprowadza do spożywania od 75 do 90% tłuszczów i od 10 do 25% białka.

Jak działa ketoza?

Organizm przyzwyczajony jest do pobierania i przetwarzania energii z węglowodanów spożywanych z posiłkami. Jeżeli następuje deficyt węglowodanowy potrzebne jest inne źródło energii. W takim wypadku dochodzi do działania na podstawie tłuszczy. Dieta ketogenna doprowadza do zminimalizowania ilości węgli, a zatem jedyną alternatywą energetyczną pozostają tłuszcze. Ketoza jako proces rozpadu powyższego składnika zwiększa stężenie ciał ketonowych we krwi w stosunku do stężenia glukozy.
Niska ilość węglowodanów w diecie może doprowadzać do zahamowania uczucia głodu, które jest jednym z największych problemów w utrzymaniu diety.

Jakie jeść białko na diecie ketogenicznej?

Jeżeli mówimy o produktach posiadających białko, to warto skupić się na mięsiwach. Zasada jest taka, że im więcej białka ma dany rodzaj mięsa, tym mniej powinniśmy go spożywać. Dokładna ilość dziennego spożycia białka powinna być wyliczona indywidualnie, ale przyjęto regułę, że przeciętna osoba powinna spożywać dziennie:

• 165 gramów tłuszczu
• 40 gramów węglowodanów
• 75 gramów białka.

Co daje łącznie 2000 kalorii. W zależności od trybu pracy, ilości treningów i natężenia diety keto powyższe wartości mogą ulegać wahaniom. Mięsa stosowane w diecie powinny być najlepszej jakości i pochodzenia naturalnego.

Jakie jeść węglowodany na diecie ketogenicznej?

W związku z obniżeniem ilości węglowodanów na diecie ketogenicznej warto zadbać o to, by pochodziły z najlepszych źródeł. W tym wypadku idealnie sprawdzą się warzywa. Zasadą jest to, że im więcej węgli ma dane warzywo-tym mniejszą ilość powinniśmy go spożywać. Przy produktach węglowodanowych należy unikać substancji, które są bogate w cukier.

Zalecamy przyswajanie węglowodanów z następujących warzyw:

  • sałata,
  • cukinia,
  • oliwki,
  • szpinak,
  • kalafior,
  • awokado,
  • bakłażan,
  • kapusta,
  • szparagi.

Czego nie można jeść na diecie ketogenicznej?

Każda dieta polega nie tylko na właściwym i regularnym odżywianiu, lecz również na unikaniu niektórych potraw i produktów. W diecie ketogenicznej restrykcyjnie podchodzi się do następujących produktów:

  • owoce,
  • ziarna,
  • skrobia,
  • cukier.

Odchudzanie na diecie ektogenicznej

Ze względu na produktu bogate w tłuszcz, dieta ketogeniczna jest rozwiązaniem wyjątkowo oryginalnym w zakresie gubienia wagi. Opinie specjalistów w tym zakresie zdają się potwierdzać jej skuteczność. Całość odchudzenia polega na deficycie węglowodanów, co doprowadza do ketozy. Taka sytuacja doprowadza do czerpania energii z tkanki tłuszczowej, co doprowadza do jej natychmiastowego spalania. W związku z swoją skrajnością – dieta ketogeniczna może nieść za sobą konkretne efekty uboczne, które obciążą nasz organizm. Zaleca się jej stosowanie pod okiem lekarza lub dietetyka.

Skuteczność diety uzależniona jest od przestrzegania określonych zasad jej stosowania.
Jedną z nich jest spożywanie 3 posiłków na dobę. Ograniczenie spożywania płynów, słodyczy oraz gazowanych napojów również jest wskazane.
Podstawowym i obligatoryjnym elementem, który musi zaistnieć w diecie keto jest spożywanie produktów wysokotłuszczowych. które posiadają najwyższej klasy tłuszcze.

Analizując skład diety procentowo można przedstawić go następująco:

  • 5% – węglowodany
  • 15% – białko,
  • 80% – tłuszcze (wysokiej jakości).

Jeżeli mówimy o lepszych tłuszczach, to należy zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o fast foody oraz niskiej jakości przetworzone posiłki.

Podstawą odżywiania będą natomiast zdrowe tłuszcze pochodzące z naturalnych źródeł np. mięsa, orzechy itd. Tłuszcze nasycone i jednonienasycone również muszą być spożywane na diecie keto.

Każdego dnia powinniśmy dostarczyć do naszego organizmu konkretną ilość warzyw celem uzupełniania witamin i minerałów. Unikać należy przy tym produktów bogatych w skrobię. Najlepszym wyborem w tym wypadku będą warzywa liściaste oraz rosnące nad ziemią. Mięsa oraz warzywa powinny być kupowane z ekologicznych hodowli, które stawiają na wysoką jakość swoich produktów. Cena diety będzie wyższa, jednak za zdrowe odżywanie i odchudzanie warto zapłacić więcej.

Dieta ketogeniczna – badania

Ketoza jest na tyle ciekawym zjawiskiem, że stosowanie diety, która ją aktywuje sprawdza się w wielu krajach. Powyższa sytuacja doprowadziła do przeprowadzenia licznych badań, które udowadniają jej skuteczność.

Jako jedno z ważniejszych badań nad dietą ketogeniczną można wskazać to z 2004 roku.
Badanie trwało przez 24 tygodnie i miało na celu sprawdzenie skuteczności ketozy u otyłych pacjentów. Grupa badawcza składała się z 83 osób, z czego 44 stanowiły kobiety, a 39 stanowili mężczyźni. Każdy z pacjentów miał wskaźnik masy ciała większy niż 35 kg/m2, a także posiadał wysoki poziom glukozy i cholesterolu. Stosowanie diety ketogenicznej doprowadziło do utraty wagi, a także spadku poziomu złego cholesterolu (LDL). Odnotowano równocześnie wzrost dobrego cholesterolu (HDL). Zakańczając eksperyment naukowy ustalono, że poziom trójglicerydów i glukozy we krwi znacznie spadł. Żaden z pacjentów nie odniósł skutków ubocznych stosowanej diety. Długość przeprowadzonego badania, ilość osób, a także profesjonalność wskazują, że dieta ketonowa odnosi świetne rezultaty.
Źródło badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2716748/

Drugim interesującym eksperymentem, jest doświadczenie mające na celu udowodnienie „Czy dieta ketogeniczna jest skuteczna w odchudzaniu?”. Według naukowców dieta ketogeniczna może zwiększyć utratę wagi o 2 kg w stosunku do innych diet w skali roku. W przeprowadzonym doświadczeniu udowodniono, że szczytowa wartość utraty masy ciała następuje po około 5 miesiącach, jednak bardzo rzadko jest utrzymywana.
Źródło badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6371871/

Analizując powyższe oba badania należy stwierdzić, że dobrze przeprowadzona dieta ketogeniczna z pewnością pomaga w utracie zbędnych kilogramów.

Suplementacja na diecie Ketogenicznej

Suplementacja stosowana podczas diety ketogenicznej może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać, że chudniemy dzięki właściwie dobranym produktom i ujemnym bilansie kalorycznym. Suplementy odpowiadają za nasz sukces w około 10%. Pozostałe składniki, to dobra dieta i treningi.

Nie ulega wątpliwości, że przyjmowanie suplementów odchudzających może pomóc nam w ochronie przed podjadaniem, a także w zakresie zmniejszenia przyswajania tłuszczu do organizmu, bądź zwiększenia termogenezy. Odpowiednio dobrany suplement może dodać energii, poprawić pracę układu trawiennego, zminimalizować objawy grypy ketonowej,
a także ograniczyć apetyt.

Czytaj też: BioSlimin - Opinie produktu na Odchudzanie >>

Suplementy pomocne w diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna doprowadza najczęściej do wystąpienia niedoboru wapnia, gdyż jest to substancja z samej konstrukcji diety ograniczona. W związku z tym należy dostarczyć go w formie suplementów. Warto również zadbać o zakup tabletek dostarczających wiele witamin i minerałów takich jak magnez, cynk, selen i fosfor. Ich niedobór może skutkować kardiomiopatii.

Choroba ta jest niezwykle groźna, gdyż dotyczy mięśnia sercowego i prowadzi do zaburzenia jego budowy i czynności. Skutkiem tego jest osłabienie czynności skurczowej
i niewydolność serca. Organizm pozbawiony jest utlenianej krwi, co grozi wystąpieniem zgonu.

Witamina D

Jest to substancja niezwykle potrzebna dla naszego organizmu niezależnie od tego, czy mamy aktualnie dietę ketonową, czy nie. Witamina D wpływa na poprawną budowę kości oraz zwiększa przyswajalność wapnia i fosforu. Witamina D wytwarzana jest przez naszą skórę na podstawie pochłanianych promieni słonecznych, zatem większość osób cierpi obecnie na jej znaczny niedobór. Bardzo rzadko występuje w jakichkolwiek pokarmach. Z tego względu warto wprowadzić ją w swojej suplementacji.

Suplementy hamujące łaknienie

W szczególności są zalecane dla osób, które mają problem z definitywną rezygnacją ze złych nawyków żywieniowych. Regularne stosowanie tego rodzaju suplementów może pomóc w spowolnieniu potrzeby spożywania nadmiernej ilości posiłków. Jako środki, które mogą pomóc w zahamowaniu łaknienia można wymieć kofeinę, błonnik pokarmowy, guaranę, chrom, tyrozynę oraz glukomannan.

Zielona herbata

Badacze z Japonii ustalili, że picie 3 filiżanek dziennie zielonej herbaty przez 3 miesiące pozwala na spadek wagi o około 1.5 kg. Należy podkreślić, że spadek wagi nie był równoznaczny z pilnowaniem rygorystycznej diety, lecz jedynie z przyjmowaniem zielonej herbaty. W tym specyfiku znaleźć możemy katechiny, które odpowiadają za polepszenie metabolizmu w naszym organizmie. Hamują one wchłanianie tłuszczów, a także zawierają teinę – odpowiadającą za termo genezę. Przyjmowanie herbaty zielonej w postaci naparów powoduje rozpad cząsteczek tłuszczu i ich utlenianie. .

Karnityna

Odchudzanie powinno przebiegać w sposób naturalny i zdrowy. Karnityna ułatwia transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów w trakcie przekształcenia tkanki tłuszczowej na energię, co pozytywnie wpływa na gubienie kilogramów. Dorosłe i zdrowe osoby wytwarzają w swoim organizmie dostateczną ilość tej substancji. Warto jednak ją dostarczyć w przypadku wzmożonych treningów.

Probiotyki

Są to podawane doustnie wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży. Ich najczęstszym składem są bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Działają w pozytywnie na przewód pokarmowy poprzez immunomodulację i regulowanie prawidłowej flory fizjologicznej. Probiotyki są zalecane w stosowaniu każdej diety oraz suplementów, ponieważ dbają o to, aby każdy posiłek oraz substancja bezproblemowo mogła zostać wykorzystana w naszym organizmie.

Dieta ketogeniczna, a leczenie chorób

Dieta ketogeniczna jest stosowana głównie przez osoby, którym zależy na utracie wagi. W dobie przeprowadzanych badań ustalono, że może ona być również wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń. Posiłki tłuszczowe są bardzo często polecane dla dzieci z padaczką odporną na leki. Bardzo często zaleca się dietę keto w leczeniu chorób przewlekłych i degeneracyjnych. Sama praktyka odżywiania się w niniejszy sposób jest znana od ponad 100 lat, co dowodzi jej skuteczności.

Choroby, które mogą być z dużym prawdopodobieństwem leczone przez dietę ketogeniczną są następujące:

  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • migrenowe bóle głowy,
  • choroba Alzheimera, cukrzyca,
  • nowotwory,
  • zespół jelita drażliwego,
  • choroba Parkinsona,
  • otyłość,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • zespół metaboliczny, wrzodziejące,
  • zapalenie jelita grubego,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby serca, udar,
  • jaskra, zaburzenia snu.

Należy podkreślić, że leczenie powyższych chorób i wspomaganie rekonwalescencji powinno odbywać się pod okiem lekarza. Niewłaściwe zastosowanie diety, bądź brak konsultacji z specjalistą może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Dieta ketogeniczna – leczenie padaczki

W chwili obecnej nie istnieją jednoznaczne badania wskazujące na to, dlaczego dieta ketogeniczna zmniejsza ilość ataków padaczki. Dieta keto zmienia metabolizm tłuszczów. Oznacza to, że jest ona zbliżona do diet głodowych. Podczas ketozy w wątrobie powstaje acetooctan, aceton oraz kwas betahydroksymasłowy. Niniejsze substancje są transportowane do ośrodkowego układu nerwowego i są traktowane jak zamiennik glukozy dając energię dla neuronów. Naukowcy twierdzą, że ciała ketonowe nie działają bezpośrednio na drgawki padaczkowe. Istnieje jednak przekonanie, że mogą one aktywować receptor potasowy K2P oraz pompę sodowo-potasową, co realnie wpływa na podniesienie progu drgawkowego. Istnieje również hipoteza, że ciała ketonowe doprowadzają do wzrostu enzymów syntezujących GABA, co prowadzi do zmniejszonego pobudzenia neuronów.

Dieta ketogeniczna może być stosowana na trzy sposoby w celu leczenia padaczki:

  1. Dieta ketogeniczna oparta o krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.
  2. Dieta ketogeniczna oparata głównie o średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.
  3. Zmodyfikowana dieta ketogeniczna.

Koniecznością jest podkreślenie tego, że dietę ketogeniczną w leczeniu padaczki powinno przeprowadzać się wyłącznie pod okiem lekarza. Całość przyjmowania pokarmów wysoko-tłuszczowych poprzedzona jest głodówką, która trwa jedną lub dwie doby. Dalsza część leczenia trwa około 2-3 lat i odbywa się w warunkach domowych. Jest to wyjątkowo restrykcyjna metoda leczenia padaczki, gdyż jakiekolwiek odstępstwo od normy może zwiększyć ilość napadów padaczkowych.

Dieta ketogeniczna, a leczenie cukrzycy

Istnieje coraz więcej badań medycznych, które wskazują, że stosowanie diety ketogenicznej pomaga w leczeniu cukrzycy typu 2. W praktyce zmniejsza ona podać glukozy, a także zapotrzebowanie na insulinę.

W jednym z badań, które przeprowadzono w 2005 roku na grupie 28 mężczyzn udowodniono powyższą tezę. Grupą osób badanych było 28 mężczyzn z cukrzycą typu 2. Stosowano u nich dietę ketogeniczną przez 16 tygodni, co doprowadziło do możliwości przyjmowania mniejszej ilości leków, a w niektórych przypadkach – nawet ich odstawienia. Dieta keto pomogła poprawić poziom trójglicerydów we krwi, a także zmniejszyć poziom cholesterolu.

Badanie przeprowadzone rok wcześniej pozwoliło na porównanie diety cukrzycowej, do ketogenicznej. Pacjenci, którzy stosowali dietę keto schudły dwukrotnie więcej niż grupa cukrzycowa. Ponadto 44% osób z grupy keto mogło zrezygnować z przyjmowania leków
w porównaniu do grupy odchudzającej się na diecie cukrzycowej.

Dieta ketogeniczna na raka

Nie ma dowodów wskazujących, że dieta keto pomaga bezpośrednio w leczeniu raka. Może ona poprawić siłę standardowego leczenia, gdyż działa selektywnie w indukowaniu metabolicznego stresu oksydacyjnego tylko w rakowych komórkach.
Komórki rakowe mają w takim wypadku utrudniony dostęp do cukru, co powoduje, że są bardziej wrażliwe na chemioterapię.

Postanowiono przeprowadzić badanie, które miało udowodnić powyższą tezę. Zostało ono przeprowadzone na myszach w Dallas na University of Texas. Myszki miały podawane produkty na podstawie diety ketonowej oraz leki na cukrzycę, które zatrzymywały ponowne wchłanianie cukru we krwi. Połączenie takiej metody leczenia mysz cierpiących na raka płuc powodowało, że dalszy wzrost nowotworów płaskonabłonkowych znacząco zwalniał.

Gdy postanowimy rozpocząć naszą przygodę z dietą ketogeniczną, to warto wiedzieć, że szybkość i efekty odchudzania uzależnione są od naszych indywidualnych predyspozycji fizycznych oraz wyjściowej wagi. Powinniśmy również nastawić się na to, że początkowe przyjmowanie diety keto może doprowadzać do efektów ubocznych w postaci zawrotów głowy, ospałości, bądź zaparć. Jeżeli organizm przyzwyczai się do takiej formy pokarmów, to skutki uboczne automatycznie ustąpią (zwykle po kliku tygodniach). Każdą dietę oraz suplementację należy skonsultować najpierw z naszym lekarzem lub dietetykiem, gdyż w gubieniu kilogramów najważniejsze jest zdrowie i dobre samopoczucie.

Menu w diecie ketogenicznej

Dla osób zawodowo uprawiających sport, dla tych, którzy chcą dopiero zacząć przygodę ze sportem oraz dla wszystkich, którzy zamierzają prowadzić zdrowy tryb życia, kluczem do osiągnięcia upragnionych celów jest dopasowana i urozmaicona dieta. Jeżeli decydujemy się na dietę ketogenną, a nie mamy fachowej wiedzy o jakie produkty chodzi, przychodzimy Wam z pomocą. Przygotowane przez nas menu da Wam pełny obraz z czego składa się dieta ketogenna i pozwoli wykształcić Wam odpowiednie nawyki żywieniowe. Dla tych którzy obawiają się monotonii mamy dobrą wiadomość – proponowane przez nas dania są tylko rozwiązaniem czasowym, ponieważ wraz z upływem czasu nauczycie się sami układać jadłospis, a więc gotowe menu będzie rzeczą zbędną.

Pierwszy dzień:

  1. Śniadanie – jajecznica złożona z 4 jaj plus boczek
  2. Drugie śniadanie – pierś z indyka wraz z zielonymi oliwkami
  3. Obiad – łosoś gotowany na parze plus zioła
  4. Podwieczorek – serek wiejski 150 g z sezamem
  5. Kolacja – tuńczyk połączony z pastą z awokado lub fasolką szparagową

Drugi dzień:

  1. Śniadanie – jogurt naturalny z dodatkiem orzechów i borówek amerykańskich
  2. Drugie śniadanie – duża porcja migdałów
  3. Obiad – kurczak wymieszany ze szpinakiem
  4. Podwieczorek – hummus
  5. Kolacja – grillowany łosoś z warzywami

Trzeci dzień:

  1. Śniadanie – omlet z 3 jaj plus wędzony boczek
  2. Drugie śniadanie – około 30 pestek dyni
  3. Obiad – krewetki gotowane na parze plus awokado i pomidory koktajlowe
  4. Podwieczorek – jogurt grecki
  5. Kolacja – makrela z guacamole

Czwarty dzień:

  1. Śniadanie – sałatka z tuńczyka oraz gotowane jajka
  2. Drugie śniadanie – shake z mleka kokosowego
  3. Obiad – gulasz wołowy z dodatkiem brokułów i kalafiora
  4. Podwieczorek – mandarynki i banan
  5. Kolacja – jajko sadzone

Piąty dzień:

  1. Śniadanie – omlet z pieczarkami i pomidorami
  2. Drugie śniadanie – jogurt naturalny z dodatkiem migdałów
  3. Obiad – pieczony indyk oraz kiszona kapusta
  4. Podwieczorek – rzodkiewki
  5. Kolacja – łosoś z cukinią

Szósty dzień:

  1. Śniadanie – pasta z makreli,
  2. Drugie śniadanie – sernik na zimno
  3. Obiad – karkówka, ogórek kiszony
  4. Podwieczorek – kabanosy drobiowe
  5. Kolacja – tatar wołowy

Siódmy dzień:

  1. Śniadanie – jajecznica z serem żółtym
  2. Drugie śniadanie – kurczak z kalafiorem i cukinią
  3. Obiad – jagnięcina wraz z suszonymi pomidorami
  4. Podwieczorek – jogurt grecki
  5. Kolacja – porcja dorsza z awokado

Zasięgnij wiedzy specjalistów

Powyższy jadłospis ma charaktery wyłącznie poglądowy i jest jedynie propozycją, bez precyzyjnych określeń rozmiarów porcji. Wynika to z faktu, że nasze zapotrzebowanie może być różne, ponieważ wpływ na nie ma wiele czynników m.in. prowadzony tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz aktywność fizyczna. Wobec tego warto przed samodzielnym ułożeniem diety skonsultować się ze specjalistą – dietetykiem, które pomoże nam dobrać właściwe proporcje do naszego dziennego zapotrzebowania. Wskazać należy także, że jeżeli brak Ci czasu na przygotowanie odpowiednich posiłków, warto skorzystać z bezpiecznej i określonej przez lekarza suplementacji, która z całą pewnością da Ci takie same efekty, a może nawet w połączeniu z właściwym trybem życia nawet lepsze efekty.

Czy dieta ketogenicza jest niebezpieczna?

Choć niewątpliwe dieta ketogeniczna jest skutecznym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się nadmiaru kilogramów, to jednak podkreślić trzeba, że jest ona uznawana również za jedną z niebezpiecznych metod odchudzania, ponieważ wskazuje się, że ketoza może prowadzić do występowania takich dolegliwości jak bóle brzucha i głowy, nudności, wymioty oraz ogólne poczucie zmęczenia i osłabienia organizmu. Co więcej istnieje ryzyko, ale nie pewność, że dieta ketogeniczna doprowadzi do mniejszej wydajności i schorzeń m.in trzustki, nerek, a nawet wątroby. Z uwagi zatem na możliwe efekty uboczne, jeżeli decydujemy się stosować ten rodzaj diety, wizyta u specjalisty jest wręcz konieczna. Zdajemy sobie sprawę, że wiąże się to z kosztami, a w dzisiejszych czasach Internet pozwala każdemu być specjalistą w każdej dziedzinie życia, niemniej gwarancję bezpieczeństwa zapewni konsultacja z lekarzem.

Oczywiście nasz artykuł również ma charakter pomocniczy, ponieważ jego celem jest uświadomienie każdemu na czym polega dieta ketogeniczna i jakie stawia przed nami wyzwania.

Dieta ketogeniczna – wady i zalety

Ze względu na wysoką skuteczność i efekty, dieta ketogeniczna obecnie króluje na „rynku zdrowotnym”. Oprócz upragnionej utraty masy ciała, ten rodzaj diety stosowana jest przy leczeniu takich dolegliwości jak insulinoodporność. Niestety oprócz wielu korzyści, ten sposób żywienia nie jest pozbawiony wad, o których należy pamiętać przed podjęciem tego rodzaju diety oraz w całym okresie jej stosowania.

Wady

Pierwsze negatywne skutki stosowania diety ketogenicznej ujawniają się dopiero
po 2-3 miesięcznym okresie stosowania diety. W pierwszej kolejności możemy odczuwać silniejsze zmęczenie wraz z ogólnym osłabieniem organizmu w wyniku malejącego poziomu energii. Ponadto oprócz drobnych kłopotów z koncentracją i występujących czasem problemów hormon, pojawia się chęć na podjadanie, a nawet czasem nieprzyjemny zapach ciała. Z uwagi na ilość i rodzaj zażywanych produktów oraz charakter diety ketogenicznej nie jest ona dla każdego. Z tego rodzaju żywienia powinny w szczególności zrezygnować osoby cierpiące na różne dolegliwości trzustki, wątroby czy nerek, a także takie u których stwierdzono obciążenie metabolizmu ciałami ketonowymi.

Wadą diety ketogenicznej są także pojawiające się bóle brzucha oraz zaburzona perystaltyka jelit spowodowana dużą ilością tłuszczów w diecie. Zaobserwować można również w przypadki, w których jednym ze skutków ubocznych diety keto jest częstomocz. Wskazuje się także, że długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej skutkować może kamicą moczanową oraz zwiększonym stężeniem kwasu moczowego.

Zalety

Niewątpliwie jedną z głównych zalet diety ketogenicznej jest widoczny spadek masy ciała. Oprócz dobrego samopoczucia przez pierwsze miesiące stosowania diety czujemy, że posiadamy niezliczone pokłady energii, które tylko czekają na odpowiednie spożytkowania. Utrata zbędnych kilogramów przez dietę ketogeniczną to także utrata wody z organizmu, ponieważ w sytuacji niewielkich ilości glukozy zostaje ona wykorzystywana do prawidłowej pracy układu nerwowego, co jednocześnie powoduje że obniża się poziom glikogenu, spada i w związku z tym zmniejsza się ilość wody w mięśniach.

Korzyści płynących z diety ketogenicznej jest dużo więcej m.in. jest ona dobrą metodą na problemy z insulinoodpornością, a to dlatego, że przez swe działanie dieta minimalizuje uczucie głodu. Czyni to w ten sposób, że eliminuje u osoby chęć na podjadanie oraz pojawiające się niespodziewane ataki głodu, czyli czynności, które są jednym z głównych przeciwników odchudzania. Choć w dzisiejszych czasach ten rodzaj odżywiania się spotkać możemy głównie wśród sportowców, nie stanowią oni jedyną grupą docelową. Dieta ketogeniczna zalecana jest także dzieciom chorym na lekooporną padaczkę, jak również cierpiącym na rzadkie dolegliwości genetyczne oraz metaboliczne

Gabriela Czarnota

✓ Zweryfikowany
Gabriela Czarnota

3 komentarze do “Dieta ketogeniczna: Co to jest i dla kogo? Jak zacząć?”

  1. Dieta ketogeniczna jest dobrą drogą, ale radykalna zmiana przyzwyczajeń i diety może być straszna w skutkach. Dlatego najlepiej jest przejść na taką dietę w pewnym stopniu, np. parę dni w tygodniu, sukcesywnie zwiększając ilość posiłków w ciągu tygodnia z diety ketogenicznej. Przy zbyt gwałtownej zmianie diety może wystąpić reakcja alergiczna – wysypka, swąd, łuszczenie się skóry. Obserwuj swoją skórę i postępuj ostrożnie ze zmianami w diecie i będzie ok 🙂

  2. Warto zwrócić też uwagę na niepokojące objawy, które mogą pojawić się podczas stosowania diety ketogennej. Mogą to być: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zgagi, bóle głowy, uczucie zmęczenia. Zazwyczaj objawy te są przejściowe i ustępują po pewnym czasie. Niestety mogą też pojawić się naprawdę groźne dla zdrowia efekty uboczne: kardiomiopatie (uszkodzenie serca), uszkodzenie wątroby, niedocukrzenie, kamica nerkowa, uszkodzenie nerek, obrzęki ciała. Więcej informacji znajduje się w artykule Primalife.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *