Wielu z nas spotkało się zapewne z dolegliwościami wynikającymi z choroby lub niedyspozycji układu pokarmowego. Są to często spotykane schorzenia, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Problemy te w znaczący sposób obniżają jakość codziennego życia. Szczególnie przykre mogą być dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego. Napady bólów brzucha, nudności, odbijanie lub wymioty, to objawy, które zwiastują poważne problemy zdrowotne. Na szczęście nie jesteśmy sami, do dyspozycji mamy Cynarex, który rozwiąże wiele z tych problemów.
Spis treści
Efekty Cynarex
Cynarex obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu zapobiega miażdżycy. Efektem działania leku jest też wsparcie działania wątroby w wydzielaniu żółci i jej detoksykacja i ochrona. Preparat nie powoduje bólu mięśni. Cynarex ma też działanie regulujące gospodarkę lipidową. Efektem jest też spadek poziomu wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i beta-lipoproteidów. Polifenolokwasy zawarte w wyciągu obniżają poziom niektórych frakcji tłuszczowych w surowicy krwi.
Skład Cynarex
- wyciąg z ziela karczocha (łac.Cynarae herbae extractum siccum) – karczoch zwyczajny (łac. Cynara cardunculus L.) jest rośliną z basenu Morza Śródziemnego należącą do rodziny astrowatych. Tworzy masywne łodygi, mogące dorosnąć do wysokości ok. 2 metrów. Do celów leczniczych zbierane są liście lub liście wraz z łodygami. Ekstrakt pozyskiwany jest z liści karczocha, które zbierane są w tym celu 3 razy do roku. Wyciąg z ziela karczocha zawiera wiele składników prozdrowotnych w tym: witaminy C, B1, B2, PP, B6, A, E, K, kwas foliowy, a także minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk, fosfor i kwasy tłuszczowe. Najważniejszymi składnikami są kwasy fenolowe i ich estrowe pochodne, a wśród nich wyróżnimy: kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas neochlorogenowy, kwas kryptochlorogenowy i najważniejszy z nich kwas 1,5-dikawoilochinowy – cynaryna. Zawiera także kwasy organiczne jak: kwas jabłkowy, kwas bursztynowy i kwas cytrynowy. Właśnie obecność cynaryny wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, zwłaszcza jelit, a także ułatwia trawienie.
- Korzystny wpływ widoczny jest zwłaszcza w przypadku problemów trawiennych takich jak uczucie pełności, wzdęcia i nudności. Można wymienić 4 główne działania wyciągu z ziela karczocha:
- wsparcie metabolizmu przez ułatwienie prawidłowego przepływu soków trawiennych i żółci,
- wspomaganie prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego, w tym żołądka i jelit,
- neutralizowanie niekorzystnych przypadków i problemów trawiennych, takich jak: uczucie pełności, wzdęcia, nudności,
- ochrona, a także wspieranie utrzymania zdrowej wątroby, jej detoksykacja i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.
- celuloza mikrokrystaliczna – polisacharyd, podstawowy składnik drzew i roślin. W farmaceutyce przeciwdziała zbrylaniu i zlepianiu się cząsteczek leku, jest nośnikiem wody i oleju.
- koloidalny dwutlenek krzemu – inaczej zwany krzemionką, związek powszechnie występujący na Ziemi. W tabletkach stosowany jest jako substancja ułatwiająca poślizg.
- krospowidon typ A – jest polimerem syntetycznym. W przemyśle farmaceutycznym stosowany jako substancja wiążąca i wypełniająca.
- stearynian magnezu – jest solą magnezową kwasu stearynowego. Związek organiczny nierozpuszczalny w wodzie. Często stosowany jako środek poślizgowy w tabletkach. Rozpuszcza się pod wpływem rozcieńczonych kwasów.
- talk – minerał należący do rodziny krzemianów. W farmaceutyce stosowana jest jako substancja ułatwiająca wsypywanie leku do kapsułek.
Stosowanie Cynarex
Cynarex należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce lub według zaleceń lekarza. Dorośli i młodzież powyżej 14 roku życia: w przypadku niestrawności 2 tabletki, pomocniczo w hipercholesterolemii lub jako środek ochronny u osób narażonych na działanie substancji toksycznych wydalanych z żółcią: 3 razy na dobę po 2 tabletki. Wymagane jest systematyczne stosowanie. Dawek leku nie należy zmieniać według własnego uznania. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować kolejnej podwójnej. Lęk nie powoduje uzależnień, więc w razie potrzeby kuracja może być stosowana wielokrotnie.
Cynarex zawierający wyciąg z ziela karczochay korzystnie wpływa na przemianę materii i przewód pokarmowy, szczególnie na wątrobę. Pomocniczo stosowany jest także jako preparat obniżający poziom cholesterolu i trójglicerydów w osoczu krwi, a także jako środek ochronny u osób narażonych na działanie substancji wydalanych z żółcią.
- niestrawność – pojawiają się trudności w spożywaniu posiłków, bóle lub pieczenie w okolicy nadbrzusza, uczucie wczesnej sytości. Powyższym objawom mogą towarzyszyć nudności, odbijanie lub wymioty. Cynarex wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, wspomaga trawienie tłuszczy, pracę wątroby, stymuluje wytwarzanie żółci i soków trawiennych. Dzięki działaniu wspomagającemu wytwarzanie żółci zapobiega wzdęciom i zaparciom, a także reguluje rytm wyróżnień.
- osłabione wydzielanie żółci przez wątrobę – cholestaza to patologia wydzielania żółci. Czasami dochodzi do zablokowania przepływu żółci z różnych powodów. Jest ona niezbędna do trawienia pokarmów, zwłaszcza tłuszczów i do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Kuracja Cynarex wpływa wspomagająco na produkcję żółci oraz jej przepływ.
- pomocniczo przy uszkodzeniach wątroby – cynaryna jako główny składnik karczocha pełni funkcję ochronną w stosunku do wątroby, przeciwdziała jej stłuszczeniu, hamuje apoptozę hepatocytów, wynikającą z działania wolnych rodników, redukuje uszkodzenia wątroby wywołane m.in. przez czterochlorek węgla.
- wspomagająco w terapii miażdżycy – stosowanie Cynarex powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Podwyższony poziom cholesterolu LDL, „złego” cholesterolu powoduje odkładanie się płytek miażdżycowych na ściankach naczyń krwionośnych i zwężenie ich światła. Oderwanie się tych struktur może doprowadzić do udaru, zawału mięśnia sercowego albo zatoru płucnego i w konsekwencji zgonu. Dlatego tak ważne są
- działania zapobiegawcze. – środek ochronny u osób narażonych na działanie substancji toksycznych wydalanych z żółcią.
Skutki uboczne Cynarex
Cynarex przeszedł wymagane badania kliniczne i testy laboratoryjne, jest więc bezpieczny. Producent informuje nas, że skutki uboczne mogą wystąpić z prawdopodobieństwem 1 : 10. Na 10 tys. przebadanych pacjentów nie stwierdzono skutków ubocznych ani działań niepożądanych. Natomiast w wypadku ich wystąpienia, producent zaleca konsultację z lekarzem i prosi o wysłanie informacji mailowej bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Cynarex może wywołać reakcje alergiczne u osób uczulonych na karczocha. Mogą wystąpić reakcję skórne, problemy oddechowe, a w rzadkich przypadkach dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Cynarex jest łagodnym lekiem roślinnym, który można nabyć bez recepty. Jednakże rozpoczęcie kuracji lekiem Cynarex należy omówić z lekarzem lub farmaceutą, a w przypadku stwierdzonej kamicy żółciowej, preparat może być stosowany wyłącznie w porozumieniu z lekarzem. Lekarz powinien także zostać poinformowany o lekach bieżąco stosowanych przez pacjenta. Także pacjentka będąca w ciąży lub planująca posiadanie dziecka powinna skonsultować się z lekarzem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy alergiczne, o które może być podejrzane stosowanie leku, kurację należy natychmiast przerwać, a ewentualne dalsze stosowanie skonsultować z lekarzem. Cynarex nie należy stosować w przypadku uczulenia na karczoch lub inne rośliny z rodziny Astrowatych, a także przypadku niedrożności dróg żółciowych.
Cynarex nie zawiera alkoholu, ani innych środków farmakologicznych uniemożliwiających prowadzenie pojazdów lub obsługę maszyn mogących stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia. Nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu leku na kierowców, lub operatorów maszyn.
Opinie Cynarex
Pacjenci chętnie dzielą się swoimi opiniami, opisując na forach internetowych swoje doświadczenia na temat stosowania Cynarex. Większość z nich jest pozytywna i stwierdza poprawę stanu zdrowia już po kilku dniach stosowania leku. Także specjaliści, lekarze gastrolodzy i dietetycy często polecają pacjentom suplementację Cynarex. Zapewne spotkamy też kilka opinii pacjentów niezadowolonych. Wynika to jednak z nieprzestrzegania zaleceń dawkowania leku podanego przez producenta lub oczekiwania wyników w zbyt krótkim czasie.
Cena Cynarex
Cena Cynarex nie jest wysoka i wynosi od 13 do 15 zł. Aby dokonać zakupu w najkorzystniejszej cenie, możemy posłużyć się wyszukiwarką cen. Czasami pojawiają się różnego rodzaju promocje, które funkcjonują na portalach w określonych przedziałach czasu. Niestety Cynarex nie jest lekiem refundowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Gdzie kupić Cynarex?
Cynarex jest ogólnie dostępny w aptekach bez recepty. Wygodną formą jest zakup za pośrednictwem strony internetowej z dostawą pod wskazany adres. W tym wypadku musimy być jednak ostrożni, aby nie kupić zamiennika lub podróbki. Tego typu specyfiki zwykle kuszą korzystniejszą ceną, ale mogą nie spełniać standardów jakości, które zapewnia lek oryginalny, lub mogą być zwykłym oszustwem i po prostu nie działać.
Przechowywanie Cynarex
Przechowywanie leku nie wymaga specjalnych zastosowań. Cynarex należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C, z dala od ekspozycji na promienie słoneczne i w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie należy stosować leku po terminie przydatności umieszczonym na opakowaniu. Termin przydatności to ostatni dzień podanego miesiąca. Przeterminowanego leku nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na śmieci. W trosce o środowisko przeterminowany lek należy odnieść do apteki i umiejętność w przeznaczonym na przeterminowane leki pojemniku. Cynarex nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.
Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.