Przejdź do treści

Bakuchiol – Co to jest? Zastosowanie i właściwości

Bakuchiol

Bakuchiol to w rzeczywistości roślinna wersja wszystkim znanego retinolu. Ma w sobie dokładnie te same właściwości co retinol, ale w wielu przypadkach ludzka skóra go lepiej toleruje. W wielu przypadkach retinoidy są fotouczulające, dlatego przy ich stosowaniu najlepiej jest zadbać o dobrą ochronę przeciwsłoneczną. Niektóre składniki, które się w nich znajdują mogą podrażniać skórę. Jeśli stosujemy bakuchiol to nie będziemy mieć żadnych skutków ubocznych. Jest on pozyskiwany z liści oraz nasion rośliny Babchi (inne nazwy: Bakuchi, Babći, Ba Gu Zhi). Roślina Bakuchi (łacińska nazwa Psoralea corylifolia) opinie bakuchiolwykorzystywana jest szeroko w indyjskiej Ajurwedzie i Tradycyjnej Chińskiej Medycynie (TCM). W nasionach znajduje się olejek eteryczny i jeśli będziemy wcierać go w skórę to będzie ona bardziej pobudzona i odżywiona. W Indiach nasiona te bardzo często stosowane są na bielactwo oraz łuszczycę. Jeśli chodzi o współczesną medycynę to nie są one jeszcze aż tak bardzo popularne.

Spis treści

Jakie działanie ma bakuchiol?

Redukcja zmarszczek

Zarówno retinol jak i bakuchiol wnika w głębsze warstwy skóry. Jest to związane ze zwiększeniem liczby fibroblastów, a więc komórek, które odpowiedzialne są za produkcję składników budulcowych naszej skóry takich jak elastyna i kolagen. Dzięki temu nie mamy zmarszczek, a nasza cera jest bardziej jędrna i sprężysta.

Wygładzenie cery i usuwanie przebarwień

Dodatkowo wykazuje on także właściwości złuszczające. Dzięki temu możemy usunąć zniszczoną i zrogowaciałą warstwę naskórka. Nawet po pierwszych dniach stosowania tego typu kremów zobaczymy znaczne polepszenie wyglądu naszej twarzy. Związek ten zmniejsza także aktywność melanocytów – są to komórki, które produkują barwnik skóry, czyli melaninę. Jeśli zatem będziemy regularnie stosować retinol na skórę to znacznie poprawimy jej wygląd.

Łagodzenie trądziku

Działa on także antybakteryjnie. Jest w stanie skutecznie zahamować namnażanie bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, m.in. Streptococcus aureus i Streptococcus epidermidis odpowiedzialnych za rozwój niedoskonałości. Możemy śmiało stosować go na trądzik u osób dorosłych, u których trzeba jednocześnie hamować stany zapalne oraz skutecznie zapobiegać tworzeniu nowych zmarszczek.

To jeszcze nie wszystko, bo bakuchiol posiada inne niesamowite właściwości
Nadal trwają badania naukowe na jego temat. Już od dawna był wykorzystywany w Chinach i Indiach do leczenia wielu chorób skóry. Komisja FDA zakwalifikowała bakuchiol do 1. grupy co oznacza, że jest bezpieczny podczas stosowania.

Najważniejsze właściwości lecznicze bakuchiolu to:

  • działanie przeciwnowotworowe (potwierdzone w badaniach przedklinicznych),
  • zapobieganie utracie masy kostnej,
  • działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich – potrafi zahamować wzrost Streptococcus aureus, Streptococcus epidermidis i innych odpowiedzialnych za powstanie trądziku,
  • obniżenie ekspresji 5-α-reduktazy, co skutkuje wyraźnie zmniejszeniem produkcji serum,
  • działanie antyoksydacyjne,
  • zapobieganie utracie jędrności skóry poprzez zredukowanie elastazy i kolagenozy.

Najważniejsze jest to, że wśród wszystkich podanych zalet bakuchiol nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Według badań, które zostały przeprowadzone bakuchiol nie podrażnia, nie powoduje zaczerwienień czy pieczenia (warto dodać, że takie objawy czasami występują, jeśli stosujemy preparaty z retinolem). Zatem ma on sporą przewagę nad innymi preparatami.

Czytaj też: Dieta na trądzik i cerę: Jak się odżywiać? >>

Kosmetyki anti-age z bakuchiolem

Bakuchiol opinieBardzo podobnie jak retinol bakuchiol także działa złuszczająco czy normalizująco. Przez to zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana i naskórek staje się bardziej spoisty. Działa także na głębsze warstwy skóry. Dzięki temu wzrasta liczba fibroblastów, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. W efekcie nasza skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. Drobne zmarszczki mogą nawet zniknąć, a te głębsze powinny być płytsze. Bakuchiol i retinol powodują zmniejszenie rozmiarów komórek produkujących barwnik skóry – melanocytów i ilość melaniny, dzięki czemu eliminowane są przebarwienia oraz znacznie poprawia się koloryt skóry. Bakuchiol w przeciwieństwie do retinolu nie powoduje żadnych skutków ubocznych co jest jego wielką zaletą. Przy preparatach z bakuchiolem nie występuje suchość, zaczerwienienie czy podrażnienie jak przy preparatach z retinolem. Bakuchiol często dodaje się do kremów, ale również może być alternatywą dla peelingów chemicznych lub zabiegów mikrodermabrazji.

Kompleks bakuchiol – ekstrakt Ginko biloba-mannitol wspomaga efekty leczenia pacjentów z trądzikiem. Działanie antybakteryjne bakuchiolu może być znakomitą alternatywą dla antybiotykoterapii, szczególnie wtedy, gdy oporność rośnie.

Wraz z biegiem czasu bakuchiol jest coraz bardziej popularny w branży kosmetycznej. Na dzień dzisiejszy w sklepach znajdziemy wiele produktów, które zawierają w sobie ten składnik. Warto wiedzieć, że występuje on w następujących formach: serum, kremu i kremu pod oczy. Roślinny retinol posiada wiele zalet, jednak nie wykazuje żadnych skutków ubocznych.

Wskazówki dotyczące używania bakuchiolu, aby uzyskać wygładzoną cerę i młodszą skórę:

  • produkty z bakuchiolem powinno się stosować kilka minut przed pójściem spać, aby mógł on działać na skórze w nocy,
  • jeśli chcemy uzyskać lepsze wyniki to warto stosować te preparaty dwa razy dziennie,
  • kupując produkty z bakuchiolem zawsze powinniśmy sprawdzać do czego dokładnie są przeznaczone.

Bakuchiol – przeciwwskazania

Powszechnie uważa się, że bakuchiol to substancja stosunkowo bezpieczna. W praktyce jednak może dochodzić do wystąpienia niektórych skutków ubocznych, które posiadają w sobie połączone substancje z bakuchiolem. Należy zaznaczyć, że pierwszym przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków posiadających bakuchiol w swoim składzie mogą być reakcje alergiczne. Co ciekawe – w przeciwieństwie do Retinolu Bakuchiol może być bezpiecznie stosowany przez ciężarne kobiety oraz świeżo upieczone matki karmiące piersią.

Co to jest retinol i jak działa?

Jest podstawową substancją do pielęgnacji skóry, która usuwa zmarszczki i redukuje matowość skóry. Jest to trzecia najsilniejsza forma retinoidu, pochodnej witaminy A skuteczniej wspomagającej odnowę komórek skóry i stymulowanie produkcji kolagenu. Według badań stosując ten składnik przez 12 tygodni możemy uzyskać skórę, która jest gładsza, bardziej jędrna i wygląda znacznie młodziej.

Retinol może wpłynąć korzystnie na teksturę skóry, ton/koloryt, poziomy nawodnienia, przebarwienia i uszkodzenia słoneczne, wypryski.

Jakie są rodzaje retinoidów?

Na dzień dzisiejszy występuje ich pięć. Każdy z nich ma inny stopień skuteczności. Retinol dostępny jest bez recepty i jest trzecią najsilniejszą substancją. Dla porównania tretynoina i tazaroten są dostępne tylko na receptę. Pamiętajmy, że jego działanie jest bardzo szerokie, jednak w przypadku wrażliwej skóry zawsze warto uważać. Skutki uboczne wynikające z jego stosowania to: pieczenie, łuszczenie się i stan zapalny skóry. Składnik, który wraz z biegiem czasu nie będzie już skuteczny raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem do stosowania regularnego. Właśnie dlatego bakuchiol zyskuje na popularności.

Obydwie substancje – retinol i bakuchiol, zmniejszają aktywność melanocytów (komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, barwnika skóry). Dużą ich zaletą są właściwości rozjaśniające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Zatem co lepiej wybrać?

Jeśli chodzi o bakuchiol to nie wykazuje on żadnych skutków ubocznych. Z drugiej strony nie jest to jeszcze tak dobrze znany składnik jak retinol. Jeśli chodzi o retinol to znowu może on uczulać osoby z wrażliwą skórą.

W przypadku, gdy stosowaliśmy kiedyś kosmetyki z retinolem i wiemy, że nie są dla nas zbyt dobrym rozwiązaniem to być może warto spróbować tych z bakuchiolem. Nic nie stracimy, a możemy tylko zyskać.

Jeśli zatem wiemy, że nasza skóra nie jest wrażliwa to bez żadnego problemu warto jest zdecydować się na produkty z retinolem, ponieważ w sklepach jest ich zdecydowanie więcej przez co łatwiej jest coś wybrać.

Retinol powinniśmy dostarczać do naszego organizmu wraz z dietą. Jednak warto zainteresować się jego działaniem na skórę. Według wielu skutecznie spowalnia on starzenie się skóry. Jeśli będziemy stosować go regularnie to nasza skóra stanie się odnowiona oraz zwiększy się wytwarzanie elastyny i kolagenu w warstwach skóry właściwej. Właśnie przez to wraz z biegiem czasu nasza skóra będzie bardziej jędrna i elastyczna oraz lepiej nawilżona. Ponadto, dzięki właściwościom złuszczającym oraz modulacji funkcji melanocytów (komórek pigmentowych) retinol potrafi skutecznie rozjaśnić plamy hiperpigmentacyjne przez co zaleca się go w terapii przebarwień hormonalnych i słonecznych. Można stosować go także w przypadku uszkodzeń skóry wynikających z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV czy do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Warto wiedzieć, że retinol jest w stanie w skuteczny sposób znormalizować pracę gruczołów łojowych. Jeśli chodzi o inne retinoidy to stosuje się je w terapii trądziku pospolitego, łuszczycy czy także niektórych chorób nowotworowych.

Retinol – przeciwwskazania

Jak każda substancja, tak i Retinol powinien być skonsultowany lekarzem lub farmaceutą. Okazuje się, że stosowanie retinolu przez niektóre osoby na skórę może doprowadzać do jej nadmiernego wysuszenia i podrażnień. Oprócz tego niektóre badania wskazują, że Retinol może być w niewielkiej ilości wchłaniany do naszego krwiobiegu. W związku z tym, że substancja wykazuje działanie teratogenne, może dojść do uszkodzeń płodu. Z tego względu kobiety w ciąży powinny unikać jego stosowania.

Czy warto jest zmienić retinol na bakuchiol?

W zasadzie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ uzależnione jest to od naszych indywidualnych preferencji czy potrzeb pielęgnacyjnych. Najlepiej zawsze jest wszystko przetestować na własnej skórze.

Bakuchiol na pewno nie będzie powodował podrażnień oraz nie zobaczymy żadnych skutków ubocznych wynikających z jego regularnego stosowania. Nie wiadomo jednak na ten moment czy jest on tak samo skuteczny jak dobrze znany retinol. Dokumenty z roku 2006 jasno pokazują, że retinol badany był od 1984 roku i sprawdzany na znacznie większej liczbie osób niż bakuchiol.

Monika Wieckowska

✓ Zweryfikowany
Monika Wieckowska

Licencjonowany dietetyk, ukończony kierunek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Trener personalny.
Zainteresowania: Dietetyka i odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *