Przejdź do treści

Aronia: Odchudzające właściwości i wartości odżywcze

Jagody Aronii

Dziś produktem, który chcielibyśmy wziąć pod lupę jest aronia. Czy odchudzanie z aronią może przynieść nam widoczne rezultaty? Czy faktycznie zwarte w niej składniki działają tak pozytywnie na proces odchudzania?

Temat odchudzania jest długi jak rzeka. Na każdym kroku słuchamy o cennych właściwościach, co niektórych produktów, wszędzie bilbordy reklamowe zachęcają nas do kupna coraz to innych specyfików. Ludzie chcą schudnąć szybko, prosto i z efektem wow, dlatego też sięgają po wszystko, co oferuje im rynek. Niestety nieświadomość tematu prowadzi do przepłaconych rozwiązań (jak w przypadku tabletek na odchudzanie Piperinox które okazują się nieskuteczne – sądząc po rzetelnych opiniach osób rozczarowanych tym produktem). Należy więc uważać na różnego rodzaju oferty w których proponowane są niepotwierdzone rozwiązania, czasem również niebezpieczne! Przejdźmy jednak do dalszej części artykułu.

Kochamy diety, które są inne, które są nietypowe, o których głośno się mówi. Cenimy sobie produkty, na temat których toczą się dyskusje, gdzie podane są liczne informacje dotyczące ich cudownych właściwości. Jeśli w grę wchodzi zastosowanie owoców aronii, te okazują się być prawdziwym fenomenem, zarówno jeśli chodzi o odchudzanie, ale również i wpływ na liczne choroby. To, co najlepsze dla naszego organizmu, co niezbędne dla zachowania pełni zdrowia, dla samopoczucia i wyglądu, to naturalne składniki i obecność określonych związków w ich składzie.

Czym jest aronia?

Aronia to krzew, którego owocami są małe, ciemnogranatowe jagody. Rośnie ona na działkach dając nie tylko doskonałe owoce, ale również i zapewniając piękny wygląd ogrodowym przestrzeniom. Sam krzew pochodzi aż z Ameryki Północnej. Ze względu na to, że jest niewymagający, zadomowił się doskonale i w Polsce, szczególnie na Pomorzu.

Sama aronia nie ma przyjemnego smaku, dlatego też owoce aronii wykorzystywane są na różne sposoby. Można postawić na dżem z aronii, który smakuje po prostu wybornie, można zrobić sok z aronii, który to pity regularnie przynieść może wiele pozytywnych korzyści dla ciała. Doskonale sprawdza się nalewka z aroni i różnego rodzaju, niezwykle smaczne i wykorzystywane w kuchni przetwory z aronii, które nie tylko są w stanie zapewnić nam niezwykle cenne właściwości, co przede wszystkim doskonały smak dla naszych kubków smakowych.Aronia

Aronia – wartości odżywcze

W aronii najcenniejszymi składnikami są z całą pewnością polifenole. W owocu tym znajdziesz w 100 g blisko 2000 mg polifenoli. Porównując z innymi owocami, w wiśniach jest jest 500, a w żurawinie zaledwie 200. Nic więc dziwnego, że aronia cieszy się w ostatnim czasie tak ogromną popularnością. Jakie polifenole obejmuje ten owoc? Są to na pewno procyjanidyny, antocyjaniny, jak również i fenolokwasy. Co jest zawarte w tych owocach? W 100 gramach aronii mamy 47 kalorii, 10 gramów węglowodanów, 5 gramów błonnika i 0,1 – 0,5 grama tłuszczu. Znajduje się tam 13 – 27 mg witaminy C, 105 – 290 mg potasu, jak również 1 – 1,4 mg żelaza i 27 – 32 mg wapnia.

O wartościach odżywczych aronii można dowiedzieć się poprzez poniższe źródło szczegółów: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924224418301699

Aronia właściwości

Jedną z najbardziej nurtujących nas kwestii jest aronia na odchudzanie. Czy faktycznie jest ona w stanie pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy? Jak pokazują badania, sok z aronii, jak również i inne przetwory z tego owocu zawierają antocyjany, które to mogą działać pozytywnie na wiele narządów, w tym między innymi na wątrobę, na trzustkę, na mięśnie, jak również uwaga – na naszą tkankę tłuszczową. Jak podają liczne informacje, związki te mogą aktywować szereg szlaków metabolicznych i wpływać na działanie enzymów, które odpowiedzialne są za samo odchudzanie. Do czego to prowadzi? Co możesz uzyskać dzięki zawartym w tym owocu związkom? Czy obecność aronii w diecie może być sposobem na walkę z kilogramami? Aronia może zwiększyć insulinowrażliwość , może pomóc lepiej wychwytywać glukozę, może lepiej wykorzystywać kwasu tłuszczowe. Zastosowanie aronii może okazać się więc zbawienne, jeśli chodzi o znalezienie sposobu na ograniczenie odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie.

Podobny artykuł:  Sliminator - Opinie z forum i szczegóły. Recenzja

Jakie jeszcze właściwości aronii okazują się być tutaj prawdziwym fenomenem? Okazało się z punktu medycznego, że aronia może znacząco wpływać na zdrowe serce, a wszystko to za sprawą przeciwutleniaczy, które to odpowiadają za pracę serca i układu sercowo – naczyniowego. Co więcej, aronia może działać przeciwbakteryjnie, jak również i łagodząco na wszelkie stany zapalne.

Zalet, jakie ma aronia jest naprawdę wiele, a jedną z nich jest ogrom przeciwutleniaczy, czyli wykazuje ona właściwości antyoksydacyjne. Jeśli więc walka z wolnymi rodnikami w naturalny sposób, to na pewno spożywanie aronii okaże się być bardzo dobrym wyborem.

Czytaj również: SlimBerry – Odchudzanie z aronią w kapsułkach.

Patrząc na właściwości aronii warto również i wspomnieć o ogólnym działaniu owocu na organizm człowieka. Obniża stężenie glukozy we krwi, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Jeśli chcemy postawić na nasze zdrowie, na pewno warto pić lub jeść wszelkie produkty, w których to aronia właśnie będzie produktem numer jeden. Owoce aronii zawierają tyle cennych składników, iż nie sposób przejść obok nich obojętnie. I choć mają one cierpki smak, to na pewno chronią przed wieloma chorobami, wpływają na procesy starzenia i mają znaczenie dla naszego wyglądu w kwestii walki z nadprogramowymi kilogramami.

O podobnych właściwościach aronii można dowiedzieć się u źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937167

Sok z aronii

Sok z aronii

Aby móc wykonać sok z aronii potrzebujemy:

  • 2 kg owoców aronii;
  • 1,5 litra wody;
  • 1 – 2 kilogramy cukru;
  • sok z jednej cytryny;
  • 2 garści liści wiśni.

Do garnka wkładamy owoce aronii, dodajemy cukier, wodę i sok z cytryny. Gotujemy do zagotowania, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy dalej przez 40 minut. Przelać przez sitko. Ponownie zagotować, a następnie wlać do butelek.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o aronia przeciwwskazania, nie ma konkretnych informacji, by mogła być ona w jakikolwiek sposób szkodliwa dla organizmu człowieka. Nie ma w 100% potwierdzonych też newsów, by działała ona w pełni na proces odchudzania, choć polecane jest jej zażywanie w celu walki z kilogramami. Nie można jednak jej ująć, jak wiele znajdziemy w niej cennych wartości, które są bardzo korzystne dla organizmu człowieka. Aronia wpływa na całe niemal ciało człowieka.

Działa ona na metabolizm glukozy i tłuszczów, hamuje szkodliwy wpływ wolnych rodników, hamuje apetyt i uczucie głodu, gwarantuje odpowiednie dawki witaminy C, jak również i potasu. Jeśli chcemy cieszyć się działaniem antocyjanów, jeśli chcemy poznać jej właściwości lecznicze, jeśli chcemy lepiej przejść przez proces odchudzania, na pewno warto na ten właśnie owoc postawić.

Podobny artykuł:  Dieta na zdrowe włosy. Jak przeciwdziałać wypadaniu?

Źródła:

  1. Białek, M., Rutkowska, J., & Hallmann, E. (2012). Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej. Żywność Nauka Technologia Jakość, 6(85), 21-30.
    https://www.researchgate.net/publication/234130283_Aronia_czarnoowocowa_Aronia_melanocarpa_jako_potencjalny_skladnik_zywnosci_funkcjonalnej
  2. Kokotkiewicz, A., Jaremicz, Z., & Luczkiewicz, M. (2010). Aronia plants: a review of traditional use, biological activities, and perspectives for modern medicine. Journal of medicinal food, 13(2), 255-269.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20170359
  3. Kulling, S. E., & Rawel, H. M. (2008). Chokeberry (Aronia melanocarpa)–A review on the characteristic components and potential health effects. Planta medica, 74(13), 1625-1634.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937167
  4. Sikora, J., Broncel, M., Markowicz, M., Chałubiński, M., Wojdan, K., & Mikiciuk-Olasik, E. (2012). Short-term supplementation with Aronia melanocarpa extract improves platelet aggregation, clotting, and fibrinolysis in patients with metabolic syndrome. European journal of nutrition, 51(5), 549-556.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21850495
  5. Sidor, A., Drożdżyńska, A., & Gramza-Michałowska, A. (2019). Black chokeberry (Aronia melanocarpa) and its products as potential health-promoting factors-an overview. Trends in Food Science & Technology.
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924224418301699
  6. Lala, G., Malik, M., Zhao, C., He, J., Kwon, Y., Giusti, M. M., & Magnuson, B. A. (2006). Anthocyanin-rich extracts inhibit multiple biomarkers of colon cancer in rats. Nutrition and cancer, 54(1), 84-93.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16800776
  7. Malik, M., Zhao, C., Schoene, N., Guisti, M. M., Moyer, M. P., & Magnuson, B. A. (2003). Anthocyanin-rich extract from Aronia meloncarpa E. induces a cell cycle block in colon cancer but not normal colonic cells. Nutrition and cancer, 46(2), 186-196.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14690795
  8. Azzini, E., Giacometti, J., & Russo, G. L. (2017). Antiobesity effects of anthocyanins in preclinical and clinical studies. Oxidative medicine and cellular longevity, 2017.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28785373
  9. Takahashi, A., Shimizu, H., Okazaki, Y., Sakaguchi, H., Taira, T., Suzuki, T., & Chiji, H. (2015). Anthocyanin-rich phytochemicals from aronia fruits inhibit visceral fat accumulation and hyperglycemia in high-fat diet-induced dietary obese rats. Journal of oleo science, 64(12), 1243-1250.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26582155
  10. Worsztynowicz, P., Napierała, M., Białas, W., Grajek, W., & Olkowicz, M. (2014). Pancreatic α-amylase and lipase inhibitory activity of polyphenolic compounds present in the extract of black chokeberry (Aronia melanocarpa L.). Process Biochemistry, 49(9), 1457-1463.
    https://www.deepdyve.com/lp/elsevier/pancreatic-amylase-and-lipase-inhibitory-activity-of-polyphenolic-Qj5qdwExPQ
  11. Stull, A. J., Cash, K. C., Johnson, W. D., Champagne, C. M., & Cefalu, W. T. (2010). Bioactives in blueberries improve insulin sensitivity in obese, insulin-resistant men and women. The Journal of nutrition, 140(10), 1764-1768.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20724487
  12. Basu, A., Du, M., Leyva, M. J., Sanchez, K., Betts, N. M., Wu, M., … & Lyons, T. J. (2010). Blueberries decrease cardiovascular risk factors in obese men and women with metabolic syndrome. The Journal of nutrition, 140(9), 1582-1587.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20660279
  13. Kardum, N., Petrović-Oggiano, G., Takic, M., Glibetić, N., Zec, M., Debeljak-Martacic, J., & Konić-Ristić, A. (2014). Effects of glucomannan-enriched, aronia juice-based supplement on cellular antioxidant enzymes and membrane lipid status in subjects with abdominal obesity. The Scientific World Journal, 2014.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25574495
Natalia Gryska

✓ Zweryfikowany
Natalia Gryska

1 komentarz do “Aronia: Odchudzające właściwości i wartości odżywcze”

  1. Swego czasu dość często robiłam kompot z aronii. Dżem również i naprawdę smakuje conajmniej nieźle. Kwestia wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *