Skrzyp polny – tabletki – na włosy – zwalczanie – właściwości

Rośnie niemal wszędzie. Spotkać można go w ogrodach, na polach uprawnych, przy drogach, a czasem na łąkach i torowiskach. Może właśnie ta popularność występowania uczyniła ze skrzypu niechcianego gościa przydomowych ogrodów. Jednak ta niepozorna roślina przypominająca wyglądem skarłowaciałą, wyleniałą choinkę ma w sobie wiele cennych związków.

Jego właściwości lecznicze znane są od bardzo dawna, dlatego często stosowany był jako środek moczopędny i przeciwzapalny. Miał oczyszczać organizm z toksyn oraz zanieczyszczeń i eliminować ból. Obecnie skrzyp został dokładnie zbadany i znane są jego liczne zalety. Skrzyp polny kryje w sobie krzemionki, flawonoidy i garbniki. Zawiera spore ilości krzemu i potasu. Jednak jak każda roślina wykorzystywana w lecznictwie naturalnym może powodować skutki uboczne. Jednym z nich jest niedobór witaminy B1 powstający przy zbyt długim stosowaniu preparatów ze skrzypu. Nie zaleca się spożywanie skrzypu przez osoby z dolegliwościami serca i nerek oraz kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. U zwierząt gospodarczych, w szczególności świń i koni, powoduje śmiertelne zatrucia.

Skrzyp polny właściwości

Działanie skrzypu polnego jest bardzo szerokie. Pomaga przy schorzeniu dróg moczowych. Dzięki zawartości flawonoidów zwiększa wydalanie moczu usuwając nadmiar moczanów. Dodatkowo uszczelniając naczynia krwionośne zmniejsza opuchliznę i obrzęki nóg. Zapobiega odkładaniu się w żyłach związków tłuszczowych. Ma właściwości przeciwdrgawkowe i uspokajające. W medycynie ludowej stosuje się go także do zwapniania zalążków gruźlicy. Zmniejszy cierpienie przy stanach zapalnych jamy ustnej. Dzięki wysokiej zawartości krzemu szeroko znany jest w kosmetyce. Hamuje starzenie się skóry, wzmacnia paznokcie oraz zapobiega ich rozdwajaniu, a także sprawia, że włosy są silniejsze i lśniące. Polecany jest osobom z cerą naczynkową zmniejszając ryzyko ich pękania. Dzięki działaniom moczopędnym zmniejsza potliwość stóp.

Ze względu na prosty dostęp do skrzypu w naturalnym środowisku łatwo go zebrać i ususzyć samemu. Gotowe ziele skrzypu można nabyć w aptece lub sklepie kosmetycznym. Osiągalny jest także w formie tabletek. Jako suplement diety polecany jest na wzmocnienie włosów i paznokci. Tabletki oprócz skrzypu mogą zawierać witaminy, cynk, biotynę lub wyciąg z dodatkowych ziół (na przykład pokrzywy). Aby dobrać najwłaściwszy sposób korzystania z dobrodziejstw natury należy skorzystać z porad aptekarza, a przy zażywaniu lekarstw skonsultować się z lekarzem gdyż może zakłócać działania niektórych leków.